moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojna według reguł

Międzynarodowy Trybunał Karny rozpoczął śledztwo dotyczące zbrodni rzekomo popełnionych podczas wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową w 2008 roku. To pierwsze śledztwo MTK poza Afryką. Decyzja o jego rozpoczęciu przypomina, że współczesna wojna ma swoje reguły zapisane w międzynarodowym prawie, a ci którzy ich nie będą przestrzegać muszą liczyć się z tym, że kiedyś zostaną za to osądzeni.

Prokurator trybunału Fatou Bensouda już wcześniej podkreślała, że ma dowody na popełnienie zbrodni objętych jurysdykcją MTK. Jak informowała w październiku, wnioskując o zatwierdzenie wszczęcia śledztwa, wskutek konfliktu rosyjsko-gruzińskiego zginęło 113 cywilów pochodzenia gruzińskiego, a ponad 18 tysięcy zostało pod przymusem wypędzonych z domów w ramach kampanii przesiedleńczej prowadzonej przez władzę rosyjskojęzycznej Osetii Południowej. Dowody winy zebrane przez prokurator dotyczyły nie tylko strony rosyjskiej. Fatou Bensouda mówiła też o ataku gruzińskich żołnierzy na siły pokojowe Rosji. Zginęło w nich 10 osób, a 30 zostało rannych.

Odnosząc się do decyzji MTK zatwierdzającej jej śledztwo prokurator oświadczyła, że na tym etapie prac ma ono charakter wstępny i nie przesądza o winie lub niewinności żadnej z osób. Ale przyznała też, że ma informacje o „rzekomych zbrodniach” popełnionych przez trzy strony konfliktu: gruzińskie siły zbrojne, żołnierzy z Osetii Południowej i rosyjskie wojska. Zapowiedziała też, że będzie, jeśli pojawią się ku temu uzasadnione podstawy, występować do sędziów o wydanie nakazów aresztowania. Podkreślała, że śledztwo potrwa tak długo, aż zostaną zgromadzone – „w sposób niezależny i bezstronny” – wymagane dowody.

Prokurator Bensouda przypomniała też, że do tej pory swoje wewnętrzne śledztwa w tej sprawie prowadziły zarówno strona rosyjska, jak i gruzińska, nie było więc możliwości rozpoczęcia formalnego śledztwa przez MTK. Rosjanie nadal zapewniają, że prowadzą swoje dochodzenie, jednak Gruzja w zeszłym roku zawiesiła je na czas nieokreślony.

REKLAMA

Siła argumentów przedstawionych przez Fatou Bensouda przekonała Trybunał, który rozpatrując wniosek i dostarczone przez prokurator materiały ocenił, że istnieją „uzasadnione podstawy”, aby uznać, że zbrodnie podlegające jego jurysdykcji zostały popełnione podczas wojny w Gruzji. W tym kontekście wymienił: zabójstwa, przymusowe przesiedlenia i prześladowania, a także zbrodnie wojenne: ataki na ludność cywilną, umyślne zabijanie cywili, kierowanie ataków na siły pokojowe, niszczenie mienia i grabieże.

Decyzja Trybunału przypomina, że konflikty zbrojne mają swoje reguły, a ich przekroczenie, jest zagrożone odpowiedzialnością karną – nawet dożywociem. Trybunał nie może sądzić państw lecz sprawców – osoby fizyczne, które dopuściły się zbrodni.

Ograniczenia w środkach i metodach prowadzenia działań zbrojnych oraz ochrona mienia i ludności cywilnej to podstawy międzynarodowego prawa humanitarnego, które powinien znać każdy żołnierz lub – szerzej – kombatant, czyli członek regularnych oddziałów zbrojnych. To istotne w dobie prowadzenia tzw. wojen hybrydowych, gdzie tożsamość sił zbrojnych może być w różny sposób kamuflowana.

Decyzja Trybunału jest też ważna dla niego samego, a także dla społeczności międzynarodowej. To jak wywiąże się on ze swojego zdania i jakie konsekwencje przyniesie rozpoczęte śledztwo – także wobec działań sił rosyjskich, bo Rosja nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego, na podstawie którego działa MTK, nie jest wiec jego stroną – może przesądzić o przyszłości tej instytucji, której zasadność funkcjonowania jest często poddawana w wątpliwość na arenie międzynarodowej. Ale śledztwo to może też mieć wpływ na to, jak okrutne będą konflikty zbrojne w przyszłości. 

Krzysztof Kowalczyk , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze

~Xaxanek
1454311740
Serdecznie witamy na portalu.
FF-6C-B3-6A

Granatniki dla GROM-u poszukiwane
 
„Harpun” do walki
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Święto żołnierzy służących na misjach
Agent w generalskich szlifach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na wakacje z WOT
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Co z tegorocznym MSPO?
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na misjach święta inne niż zwykle
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
NATO walczy z koronawirusem
„Anakonda” rusza na poligony
Morskie początki „Anakondy”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Mercedes nie tylko do holowania
Ćwiczenia z torpedą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Głos (z) płonącej Warszawy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON nie wycofuje się z MSPO
Specjalsi świętują
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Białe noce podhalańczyków
Obradowała Rada Gabinetowa
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Online z mistrzami sportu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Koniec kijowskiego snu
Wojsko przeciw wirusowi
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Prawdziwi wojownicy
Polskie porty bardziej otwarte
Widzieć i nie być widzianym
„Ratownik” od nowa
Transportery płyną na drugi brzeg
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trzeba rozbić to więzienie!
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO