moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Twórca oddziałów czetników nadal bezkarny

Międzynarodowy Trybunał Karny bezskutecznie domaga się doprowadzenia do haskiego więzienia oskarżonego o zbrodnie wojenne w byłej Jugosławii Vojislava Szeszelja. Jednak rząd w Belgradzie pozostaje głuchy na te wezwania. Gdzie leży klucz do bezkarności serbskiego nacjonalisty? Całkiem możliwe, że w Moskwie. Na wschodniej Ukrainie, u boku prorosyjskich separatystów, walczy wielu ochotników z Serbii. Część z nich ma za sobą krwawe walki w byłej Jugosławii, w tym w oddziałach czetników – organizacji utworzonej przez Szeszelja. Przede wszystkim jednak Rosji zależy na podgrzewaniu antyunijnych i antynatowskich nastrojów. Serbscy radykałowie pasują do tego scenariusza idealnie.

Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) zwrócił się pod koniec stycznia do władz Serbii z wnioskiem o zatrzymanie trzech członków Serbskiej Partii Radykalnej (SRS). Vjerica Radeta, Petar Jojic i Jovo Ostojic mieli zastraszyć świadków zeznających w procesie przewodniczącego SRS Vojislava Szeszelja. To były wicepremier Serbii i lider SRS, twórca słynących z okrucieństw paramilitarnych oddziałów czetników, zorganizowanych na wzór oddziałów monarchistycznej partyzantki z czasów II wojny światowej.

Oskarżony o zbrodnie wojenne Szeszelj trafił do haskiego aresztu 12 lat temu. W listopadzie 2014 roku ze względów humanitarnych został warunkowo zwolniony. Trybunał zastrzegł jednak, że oskarżony nie może wpływać na postawę świadków i poszkodowanych w jego sprawie. Szeszelj miał też zobowiązać się, że na wezwanie sędziów bezzwłocznie wróci do Hagi. Gdy jednak w maju ubiegłego roku Trybunał zażądał od rządu w Belgradzie aresztowania i przekazania go z powrotem do Hagi, władze serbskie odmówiły. A sam zainteresowany stwierdził, że „dobrowolnie nie wróci do aresztu”. Sprawa odesłania do Hagi Szeszelja nadal pozostaje nierozpatrzona, mimo iż jego proces trwa z przerwami od listopada 2003 roku. Oskarżenie żąda dla niego 28 lat więzienia.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że wydanie Szeszelja byłoby w zasadzie korzystne dla obecnych władz Serbii. I to nie tylko w aspekcie międzynarodowym. Na początku 2015 roku lider Serbskiej Partii Radykalnej domagał się rozpisania przedterminowych wyborów oraz podważał legalność władz Serbii. Szeszelj z zadowoleniem przyjął także wyniki wyborów w Grecji. Były więzień Trybunału w Hadze ocenił wówczas zwycięstwo Syrizy jako „nadzieję na zakończenie projektu Unii Europejskiej”.

REKLAMA

Gdzie zatem leży klucz do bezkarności byłego wicepremiera? Całkiem możliwe, że w Moskwie. Na wschodniej Ukrainie, u boku prorosyjskich separatystów, walczy wielu ochotników z Serbii. Część z nich ma za sobą krwawe walki w byłej Jugosławii, w tym w oddziałach czetników. Rosji przede wszystkim jednak zależy na podgrzewaniu antyunijnych i antynatowskich nastrojów. Serbscy radykałowie pasują do tego scenariusza idealnie.

Jednocześnie postępuje uzależnienie Serbii od Rosji. Warto przypomnieć, że w październiku ubiegłego roku premier Serbii Aleksandar Vučić podczas wizyty w Moskwie zobowiązał się do współpracy wojskowej i zakupu broni w Rosji. Z kolei we wrześniu serbscy żołnierze razem z jednostkami z Rosji i Białorusi wzięli udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Słowiańskie braterstwo”.

Natomiast blisko dwa tygodnie temu serbski minister obrony Bratislav Gasic i przedstawiciel Federacji Rosyjskiej Andriej Markow podpisali umowę o utworzeniu w Belgradzie centrum naprawy i konserwacji śmigłowców wyprodukowanych w Rosji. Media w Serbii zwróciły przede wszystkim uwagę na polityczne znaczenie umowy, podkreślając zwiększenie uzależnienia Belgradu od Moskwy.

Piotr Woźniak , dziennikarz, publicysta
absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dziennikarz, laureat konkursu „Srebrna Szabla 2015” Ministerstwa Obrony Narodowej oraz nominowany do nagrody „Dziennikarz Roku - Halabardy 2013” Akademii Obrony Narodowej

dodaj komentarz

komentarze


Święto żołnierzy służących na misjach
 
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Spartan” znów na Mazurach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Na wakacje z WOT
Głos (z) płonącej Warszawy
Sukcesy sportowców w mundurach
Online z mistrzami sportu
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Trzeba rozbić to więzienie!
Białe noce podhalańczyków
Transportery płyną na drugi brzeg
MON nie wycofuje się z MSPO
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Agent w generalskich szlifach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Harpun” do walki
Mercedes nie tylko do holowania
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Widzieć i nie być widzianym
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Ćwiczenia z torpedą
„Ratownik” od nowa
Specjalsi świętują
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Koniec kijowskiego snu
Co z tegorocznym MSPO?
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Terytorialsi nie stracą dodatku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Morskie początki „Anakondy”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Prawdziwi wojownicy
Na misjach święta inne niż zwykle
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Wojsko przeciw wirusowi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Anakonda” rusza na poligony
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
Amerykanie odmładzają F-16
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO