moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Biegnąc upamiętnią żołnierzy wyklętych

Trwają zapisy na biegi „Tropem Wilczym”. Impreza organizowana przez Fundację Wolność i Demokracja ma uczcić pamięć żołnierzy powojennego polskiego podziemia antykomunistycznego. W zawodach odbywających się 28 lutego w ponad 170 miastach całej Polski weźmie udział ponad 40 tysięcy osób, wśród nich także przedstawiciele armii.

– Chcemy oddać hołd żołnierzom polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego – mówi Olga Semeniuk, fundacyjna koordynatorka projektu „Tropem Wilczym”. Organizowana już po raz czwarty impreza jest największym wydarzeniem biegowo-edukacyjnym w Polsce. Zaplanowano je na 28 lutego, dwa dni przed obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnia on stracenie w 1951 roku przywódców Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

W Warszawie i Nowym Jorku

Dzień ten przypomina także o wszystkich żołnierzach antykomunistycznego podziemia, których – według szacunków historyków – było 120–180 tysięcy. W latach 19441956 poległo, zostało zamordowanych w egzekucjach, więzionych lub wywiezionych na Wschód nawet 20 tysięcy z nich. – Biegnąc, wspólnie oddamy hołd żołnierzom, którzy nie pogodzili się z okupacją sowiecką, utratą Kresów i narzuceniem Polsce systemu komunistycznego – mówi w spocie zachęcającym do udziału w projekcie Michał Dworczyk, prezes Fundacji Wolność i Demokracja (FWiD).


Film: tropemwilczym.pl

Pomysłodawcą biegu jest FWiD, ale zawody i towarzyszące im wydarzenia organizują w poszczególnych miastach stowarzyszenia, fundacje i samorządy lokalne, które zgłoszą akces do projektu. – W tym roku zgłosiło się już 172 miast, nie tylko z Polski – podaje Semeniuk. Biegacze wystartują także w Wilnie, Nowym Jorku, Grodnie, Równym, Żytomierzu i Londynie.

Według szacunków na trasy ruszy ponad 40 tysięcy osób, najwięcej w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Lublinie. – To rekord, w zeszłym roku mieliśmy 20 tysięcy biegaczy w 81 miastach – dodaje koordynatorka.

Wśród zawodników będą też żołnierze m.in. z koszalińskiego Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. – W ubiegłym roku pobiegliśmy wspólnie w mundurach udowadniając, że pamięć i tradycje można kultywować również w ten sposób – podkreśla kpt. Jarosław Barczewski, oficer prasowy Centrum.

Symboliczne 1963 metry

Zgodnie z założeniami projektu wszyscy jego uczestnicy w południe pokonają trasę liczącą 1963 metry. Symbolicznie nawiązuje ona do roku, w którym zginął sierżant Józef Franczak „Lalek”, ostatni żołnierz wyklęty zabity przez komunistów. Każdy z biegaczy otrzyma też medal pamiątkowy i koszulkę z wizerunkiem jednego z 11 żołnierzy wyklętych, między innymi Danuty Siedzikówny „Inki”, Danuty Sochówny „Rad”, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” czy Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”.


Tropem Wilczym 2016 – Marcin Kwaśny zaprasza na bieg. Film: tropemwilczym.pl

Lokalni organizatorzy przewidzieli też inne dystanse biegowe. Na przykład w Gliwicach odbędą się zawody dzieci na 1200 metrów oraz zmagania dorosłych na trasie 11 kilometrów. Z kolei w stolicy można będzie wystartować na 5 i 10 km, a w Mrągowie pobiec na 8 km.

W wielu miastach przygotowano również dodatkowe atrakcje: gry, rekonstrukcje historyczne, wystawy, konkursy, prezentacje filmów. W Warszawie w Parku Skaryszewskim odbędą się na przykład inscenizacje historyczne i rodzinna gra miejska, a w Gliwicach – koncert i prelekcja dotycząca historii żołnierzy wyklętych. – Dzięki tym atrakcjom uczestnikami naszego projektu stają się także osoby niebiegające – podkreśla Semeniuk. Jak dodaje koordynatorka, w czasie imprezy prowadzona będzie także ogólnopolska zbiórka na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Informacje na temat biegów i miast, w których się odbywają, można znaleźć na stronie www.tropemwilczym.pl.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: tropemwilczym.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wyzwania polskiej fotoniki
 
Mroczne serce okupowanej Europy
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Plan modernizacji marynarki wojennej
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Thin Blue Line
T-72 strzelają na poligonie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Czwarty rozbiór
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojsko wchodzi w kadr
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Unwanted Treaty
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Obrona bez polityki
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Spielberg’s Stars
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Studenci w kryzysie
PESCO z polskim projektem
Razem się szkolą, razem walczą
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Weterani w Żelaznej Dywizji
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ludzie niebezpiecznej profesji
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Nowa spółka lotnicza PGZ
Tyraliera terytorialsów
Wołyńskie lwie serca
Trudna droga
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
GROM na kursie działań specjalnych
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Reserves Win Wars
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Symbol zaklęty w dacie
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO