moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Major „Łupaszka” spocznie na Wojskowych Powązkach

8 lutego 1951 roku w warszawskim więzieniu został rozstrzelany major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK zginął od strzału w tył głowy. Jego szczątki odnaleziono trzy lata temu. 24 kwietnia oficer spocznie na Wojskowych Powązkach. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

Żołnierze V Wileńskiej Brygady AK. Stoją od lewej: ppor. Henryk Wieliczko „Lufa", por. Marian Pluciński „Mścisław", mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", wachm. Jerzy Lejkowski „Szpagat", ppor. Zdzisław Badocha „Żelazny".

Wieczorem 8 lutego 1951 roku w warszawskim więzieniu na Mokotowie strzałem w tył głowy został zamordowany mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, jeden z najbardziej znanych partyzantów, którzy po wojnie walczyli z komunistycznymi władzami. Ciało oficera wrzucono do bezimiennego dołu na tzw. „Łączce” na Wojskowych Powązkach, gdzie chowano ofiary komunistycznego terroru.

Rodzinny grób

Szczątki majora zostały odnalezione w 2013 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Badaczom IPN udało się dotychczas odnaleźć blisko 200 ofiar, a 40 z nich zostało zidentyfikowanych. We wrześniu ubiegłego roku 35 zamordowanych przez komunistów bohaterów pochowano w wybudowanym na „Łączce" Panteonie – Mauzoleum.

Nie spoczęły tam jednak szczątki mjr. „Łupaszki”. – Jego rodzina pragnie, aby zgodnie z wolą córki majora – Barbary, prochy pochowano w grobie rodzinnym, i aby pogrzeb nie był częścią zbiorowej uroczystości – mówi Wojciech Łuczak, prezes Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza, która pomaga rodzinie w organizacji pogrzebu.

Córka majora zmarła w 2012 roku i została pochowana w symbolicznym grobie ojca na Wojskowych Powązkach w kwaterze Polskiego Państwa Podziemnego.

Patriotyczna manifestacja

Pogrzeb „Łupaszki” odbędzie się 24 kwietnia. – Zależy nam, aby miał jak najbardziej uroczysty charakter i towarzyszyła mu honorowa asysta wojskowa – dodaje Łuczak. Jak zapewnia Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON, uroczystość odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Rodzina Zygmunta Szendzielarza chce, aby pogrzeb rozpoczęła msza żałobna w katedrze polowej Wojska Polskiego, potem kondukt towarzyszący wiezionej na lawecie trumnie ma przejść ulicami Warszawy na Powązki.

W pogrzebie, jak podało biuro prasowe prezydenta, weźmie udział Andrzej Duda, uczestniczyć będzie także minister obrony Antoni Macierewicz. Swoją obecność zapowiadają też organizacje społeczne, harcerze i grupy rekonstrukcyjne.

– Chcemy, aby to była wielka manifestacja patriotyczna upamiętniająca jednego z najsłynniejszych polskich powojennych partyzantów – mówi Łuczak. Natomiast Halina Morawska, siostrzenica majora, apeluje na jednym z portali społecznościowych, aby ostatnia droga „Łupaszki” stała się wspólnym hołdem Polaków złożonym bohaterskiemu obrońcy.

Legendarny partyzant

Zygmunt Szendzielarz, przedwojenny kawalerzysta, walczył we wrześniu 1939 roku w szeregach 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Potem zaangażował się w działalność konspiracyjną i w 1943 roku stanął na czele partyzanckiej 5 Brygady Wileńskiej Armii Krajowej, nazwanej od swojej skuteczności „Brygadą Śmierci”.

– Oddział walczył z Niemcami, ze wspierającymi ich oddziałami litewskimi oraz partyzantką radziecką – wymienia Piotr Łapiński, historyk z białostockiego oddziału IPN.

W styczniu 1944 roku „Łupaszka” razem z ochotnikami przebił się na Białostocczyznę, a po półtora roku przeniósł na Pomorze Gdańskie, gdzie prowadził działalność dywersyjną przeciw nowym władzom.

Od wiosny 1947 roku major zaprzestał walki i ukrywał się na Podhalu. Jednak po roku władze komunistyczne odnalazły go i aresztowały. Postawiono mu zarzut „próby obalenia ustroju siłą” oraz współpracy z Niemcami.

– Moim celem była suwerenna i wolna Polska – mówił „Łupaszka” podczas przesłuchania. Po wielomiesięcznym brutalnym śledztwie został skazany na karę śmierci. Zygmunta Szendzielarza zrehabilitowano na początku lat dziewięćdziesiątych, a w marcu 2015 roku 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy przyjął jego imię.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: arch. IPN

dodaj komentarz

komentarze


Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
 
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Polacy świętowali niepodległość
Awanse na 11 listopada
Wojsko na Biegu Niepodległości
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wojny wygrywa rezerwa
O służbach specjalnych na ASzWoj
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Tyraliera terytorialsów
Plan modernizacji marynarki wojennej
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Symbol zaklęty w dacie
GROM na kursie działań specjalnych
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wołyńskie lwie serca
68W Means Lifesaver
Jani, Miraculously Saved
Nowa spółka lotnicza PGZ
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
101 lat Niepodległej!
Logistycy w akcji
Mroczne serce okupowanej Europy
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Klasy wojskowe po nowemu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wierny Polsce
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Najwyższy skok w tandemie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Niechciany traktat
Thin Blue Line
Black Jack ściąga do Polski
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Codziennie składamy legunom raport
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Nowy wiceminister w MON
Razem się szkolą, razem walczą
Cybersec’19
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO