moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa brygada rozpoczęła cykl ćwiczeń

Stu oficerów z Litwy, Polski i Ukrainy ćwiczyło razem w Lublinie. Przez prawie dwa tygodnie doskonalili swoje umiejętności w kierowaniu podległymi jednostkami. Dziś kończy się pierwszy trening sztabowy „Brave Band” dowództwa Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG. To cykl szkoleń przygotowujących tę formację do ćwiczenia „Triple Brave”.


Brygada 25 stycznia osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Opracowano już związane z nią dyrektywy i procedury. Są one testowane podczas ćwiczeń i w razie potrzeby weryfikowane. – „Brave Band” to pierwszy krok do osiągnięcia przez brygadę pełnej zdolności operacyjnej. Ćwiczenia te zwiększą naszą gotowość do reagowania na zagrożenia oraz umiejętność wspólnej pracy – mówi generał brygady Adam Joks, dowódca LITPOUKRBRIG.

Trwające od 2 do 12 lutego szkolenie prowadził ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu brygady. – Uczymy się działać w wielonarodowym zespole, wymieniać informacje między sekcjami oraz rozdzielać rozkazy do batalionów litewskich, polskich i ukraińskich – opisuje cel ćwiczeń ppłk Oleksandr Gain, oficer prasowy brygady. Mjr Wojciech Jakubczuk, szef sekcji wizyt i protokołu LITPOUKRBRIG dodaje, że głównym zadaniem ćwiczeń jest zgranie ze sobą komórek sztabowych dowództwa brygady, szczególnie tych obsadzonych przez wielonarodowy personel. – Trening podzielono na dwie fazy. Pierwsza trwała pięć dni i dotyczyła planowania. Proces ten był kontynuowany w drugim etapie, tylko tym razem sztab brygady przygotowywał plany w oparciu o rozwinięte stanowisko dowodzenia – wyjaśnia major.


„Brave Band” (w tłumaczeniu: Odważna drużyna) to cykl szkoleń zaplanowanych na ten rok, które przygotują brygadę do ćwiczenia „Triple Brave” (Potrójna odwaga). Ćwiczenia te przeprowadzi we wrześniu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wspólnie ze sztabem brygady. W styczniu 2017 roku DG RSZ ma sprawdzić przygotowanie brygady do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej. Stopień jej gotowości do dowodzenia wyznaczonymi pododdziałami w operacji poza granicami kraju, oceni wówczas Dowództwo Operacyjne RSZ.

Dowództwo i sztab Wielonarodowej Brygady mieści się w Lublinie. Jej trzonem operacyjnym są trzy bataliony: polski 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, ukraiński batalion aeromobilny i litewski zmechanizowany. Brygadą dowodzi obecnie gen. Adam Joks, jego zastępcą jest oficer ukraiński, a szefem sztabu Litwin.

Docelowo brygada ma liczyć 4000 żołnierzy. Nie będzie miała jednego miejsca stacjonowania. Przypisane jej bataliony szkolą się w swoich krajach. W przypadku rozkazu wyjazdu na misję, brygada będzie się formować w wyznaczonym miejscu. Mogą ją wówczas wesprzeć inne specjalistyczne oddziały wchodzące w skład poszczególnych armii.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1455415020
Istnienie takiej brygady jest bez sensu. To jest polityczny pokaz, nic więcej. Powinniśmy inwestować w nasze brygady a nie rozmieniać się na drobne. Ciekawa propozycja: https://www.youtube.com/watch?v=_kKKLnvXegY Z krajami takimi jak Litwa czy Ukraina powinniśmy walczyć (oczywiście nie dosłownie) o mniejszości narodowe czy kwestie wołyńska a nie robić dziwne brygady. Więcej ćwiczeń powinno być w krajach wyszechradzkich- wszystkie są w Nato i mamy wspólne interesy. Panie Polak, z Turcją w żadne zacieśnianie sojuszy bym nie wchodził- skrajnie antagonizują Rosję, wspierają kalifat. Turcja nie uznała rozbiorów Rzeczypospolitej, poniewaz rozbiory wzmacniały znacząco największych wrogów Turcji- Ąustrie i Rosje. To było czysto polityczne zagranie, a nie szacunek.
7A-81-E2-0C
~były żołnierz zawodowy
1455295620
moim zdaniem tworzenie takiej formacji jest bez sensu. Równie dobrze mogłaby powstać brygada w oparciu o armię Senegalu i Malezji. za przeproszeniem i ta i tamta służyć nie będzie. Gdyby powołana brygada stacjonowała na terenie Ukrainy a głównym jej zadaniem była obrona suwerenności tego państwa, to rozumiem. znając życie nawet gdyby rosyjscy bandyci doszli do Lwowa to pies z kulawą nogą nawet by nie drgnął. Życzę dalszych sukcesów bezsensownej brygadzie w sztabowym likwidowaniu zagrożeń na wschodzie Ukrainy. Szkoda że polska obsada kadrowa bierze za to pensję.
85-7A-D2-AB
~Polak
1455282240
Moim zdaniem ta brygada w zestawieniu tych państw ( Ukrainy i Litwy ) jest śmieszne i bez sensu. Po co szkolić się z narodowościami, które plują na Polską historię i niszczą Polskie cmentarze albo gloryfikują UPA? Rozumiem, szkolenie to rzecz podstawowa ale przecież można nawiązać współpracę militarną z innymi państwami np. z Węgrami. Mają wypożyczone myśliwce, które są obecnie domeną ich armii. Dlaczego nie są prowadzone ćwiczenia sił powietrznych w powiązaniu z Węgrami ? Albo rozpocznijmy szkolenia z Turcją, nie dość, że jeden z najpotężniejszych sojuszników w regionie to jeszcze tak samo jak Węgry to szanuje Polską historię, jako jedyny nie uznał rozbiorów na Polskich ziemiach. Szkolenia powinny iść w parze z historią a Ukrainę niech szkolą bratanki wujka Sama.
7D-8A-D7-AD

Ostre strzelanie artylerzystów
 
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Defense Without Politics
Paczki dla kresowiaków
Wojsko na święta
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Gorące obrady NATO w Londynie
Polska pod kontrolą armii
Amunicja i miny dla armii
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Artyleryjska interoperacyjność
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kto zostawia ślady w sieci
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowe laboratorium WAT
The Army Enters the Frame
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Los Polski naszym losem
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Trzy filary wojny minowej
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gotowi na misję
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Trudna droga
Z archiwum „Szarego”
AMW poleca się na święta
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Leopardy na Podkarpaciu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Błyskawiczna reakcja
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klasy wojskowe po nowemu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Unwanted Treaty
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szwedzki baypass przed „Orką”
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Razem się szkolą, razem walczą
Klucz do dobrych relacji
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Terytorialsi za oceanem
Wirtualna batalia w obronie sojusznika

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO