moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wielonarodowa brygada rozpoczęła cykl ćwiczeń

Stu oficerów z Litwy, Polski i Ukrainy ćwiczyło razem w Lublinie. Przez prawie dwa tygodnie doskonalili swoje umiejętności w kierowaniu podległymi jednostkami. Dziś kończy się pierwszy trening sztabowy „Brave Band” dowództwa Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG. To cykl szkoleń przygotowujących tę formację do ćwiczenia „Triple Brave”.


Brygada 25 stycznia osiągnęła wstępną gotowość operacyjną. Opracowano już związane z nią dyrektywy i procedury. Są one testowane podczas ćwiczeń i w razie potrzeby weryfikowane. – „Brave Band” to pierwszy krok do osiągnięcia przez brygadę pełnej zdolności operacyjnej. Ćwiczenia te zwiększą naszą gotowość do reagowania na zagrożenia oraz umiejętność wspólnej pracy – mówi generał brygady Adam Joks, dowódca LITPOUKRBRIG.

Trwające od 2 do 12 lutego szkolenie prowadził ppłk Eligijus Senulis, szef sztabu brygady. – Uczymy się działać w wielonarodowym zespole, wymieniać informacje między sekcjami oraz rozdzielać rozkazy do batalionów litewskich, polskich i ukraińskich – opisuje cel ćwiczeń ppłk Oleksandr Gain, oficer prasowy brygady. Mjr Wojciech Jakubczuk, szef sekcji wizyt i protokołu LITPOUKRBRIG dodaje, że głównym zadaniem ćwiczeń jest zgranie ze sobą komórek sztabowych dowództwa brygady, szczególnie tych obsadzonych przez wielonarodowy personel. – Trening podzielono na dwie fazy. Pierwsza trwała pięć dni i dotyczyła planowania. Proces ten był kontynuowany w drugim etapie, tylko tym razem sztab brygady przygotowywał plany w oparciu o rozwinięte stanowisko dowodzenia – wyjaśnia major.


„Brave Band” (w tłumaczeniu: Odważna drużyna) to cykl szkoleń zaplanowanych na ten rok, które przygotują brygadę do ćwiczenia „Triple Brave” (Potrójna odwaga). Ćwiczenia te przeprowadzi we wrześniu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, wspólnie ze sztabem brygady. W styczniu 2017 roku DG RSZ ma sprawdzić przygotowanie brygady do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej. Stopień jej gotowości do dowodzenia wyznaczonymi pododdziałami w operacji poza granicami kraju, oceni wówczas Dowództwo Operacyjne RSZ.

Dowództwo i sztab Wielonarodowej Brygady mieści się w Lublinie. Jej trzonem operacyjnym są trzy bataliony: polski 5 Batalion Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, ukraiński batalion aeromobilny i litewski zmechanizowany. Brygadą dowodzi obecnie gen. Adam Joks, jego zastępcą jest oficer ukraiński, a szefem sztabu Litwin.

Docelowo brygada ma liczyć 4000 żołnierzy. Nie będzie miała jednego miejsca stacjonowania. Przypisane jej bataliony szkolą się w swoich krajach. W przypadku rozkazu wyjazdu na misję, brygada będzie się formować w wyznaczonym miejscu. Mogą ją wówczas wesprzeć inne specjalistyczne oddziały wchodzące w skład poszczególnych armii.

REKLAMA

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz
1455415020
Istnienie takiej brygady jest bez sensu. To jest polityczny pokaz, nic więcej. Powinniśmy inwestować w nasze brygady a nie rozmieniać się na drobne. Ciekawa propozycja: https://www.youtube.com/watch?v=_kKKLnvXegY Z krajami takimi jak Litwa czy Ukraina powinniśmy walczyć (oczywiście nie dosłownie) o mniejszości narodowe czy kwestie wołyńska a nie robić dziwne brygady. Więcej ćwiczeń powinno być w krajach wyszechradzkich- wszystkie są w Nato i mamy wspólne interesy. Panie Polak, z Turcją w żadne zacieśnianie sojuszy bym nie wchodził- skrajnie antagonizują Rosję, wspierają kalifat. Turcja nie uznała rozbiorów Rzeczypospolitej, poniewaz rozbiory wzmacniały znacząco największych wrogów Turcji- Ąustrie i Rosje. To było czysto polityczne zagranie, a nie szacunek.
7A-81-E2-0C
~były żołnierz zawodowy
1455295620
moim zdaniem tworzenie takiej formacji jest bez sensu. Równie dobrze mogłaby powstać brygada w oparciu o armię Senegalu i Malezji. za przeproszeniem i ta i tamta służyć nie będzie. Gdyby powołana brygada stacjonowała na terenie Ukrainy a głównym jej zadaniem była obrona suwerenności tego państwa, to rozumiem. znając życie nawet gdyby rosyjscy bandyci doszli do Lwowa to pies z kulawą nogą nawet by nie drgnął. Życzę dalszych sukcesów bezsensownej brygadzie w sztabowym likwidowaniu zagrożeń na wschodzie Ukrainy. Szkoda że polska obsada kadrowa bierze za to pensję.
85-7A-D2-AB
~Polak
1455282240
Moim zdaniem ta brygada w zestawieniu tych państw ( Ukrainy i Litwy ) jest śmieszne i bez sensu. Po co szkolić się z narodowościami, które plują na Polską historię i niszczą Polskie cmentarze albo gloryfikują UPA? Rozumiem, szkolenie to rzecz podstawowa ale przecież można nawiązać współpracę militarną z innymi państwami np. z Węgrami. Mają wypożyczone myśliwce, które są obecnie domeną ich armii. Dlaczego nie są prowadzone ćwiczenia sił powietrznych w powiązaniu z Węgrami ? Albo rozpocznijmy szkolenia z Turcją, nie dość, że jeden z najpotężniejszych sojuszników w regionie to jeszcze tak samo jak Węgry to szanuje Polską historię, jako jedyny nie uznał rozbiorów na Polskich ziemiach. Szkolenia powinny iść w parze z historią a Ukrainę niech szkolą bratanki wujka Sama.
7D-8A-D7-AD

Zamek na poligonie
 
Polak z Medalem NATO
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Sonary dla śmigłowców ZOP
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
F-16 kończą misję w Estonii
Kaprale po Legii Akademickiej
Dekady za wcześnie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybsza droga do armii zawodowej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Kabina do zadań specjalnych
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
„Kaper” przeciw terrorystom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Zaplecze dla Rosomaków
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wybuchowa edukacja
Ochotnik do Auschwitz
Defender 2020: Symulator Pioruna
Październik pod znakiem Tallboya
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wojsko przeciw wirusowi
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Aviation Detachment” w Łasku
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kraby kontra okręt
Amerykanie odmładzają F-16
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Ku czci roku 1918 i 1920
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
16 Dywizja najlepsza!
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Nowe sanitarki dla wojska
Zostań studentem ASzWoj
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Szybciej do wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO