moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Redzikowo przyspiesza

Amerykański Departament Obrony wybrał głównego wykonawcę bazy obrony przeciwrakietowej w Redzikowie, w której umieszczone zostaną elementy systemu Aegis Ashore, czyli radar AN/SPY-1 oraz pociski rakietowe Standard SM-3 Block IB i Block IIA. Za wybudowanie instalacji amerykańska firma AMEC Programs Inc. zainkasuje 182 miliony dolarów. Prace mają ruszyć na przełomie kwietnia i maja br. i zakończyć się najpóźniej do 9 kwietnia 2018 roku.


Baza w Redzikowie ma być jednym z trzech stacjonarnych elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, mającej chronić Europę przed pociskami balistycznymi. Mają się w niej znaleźć radary i kontenerowe wyrzutnie pocisków antyrakietowych.

Za wybudowanie bazy odpowiadają Korpus Inżynieryjny Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (USACE) Dystrykt Europa, Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA), Dowództwo Sił Stanów Zjednoczonych w Europie (EUCOM) oraz Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. Koszt całej inwestycji poniosą Amerykanie i według wstępnych szacunków wyniesie on około 300 milionów dolarów.

Pierwsze przetargi rozstrzygnięte

Kilka dni temu wyłoniona została firma, która wybuduje najważniejsze obiekty na terenie Redzikowa – budynki dla radarów AN/SPY-1(D) i Mk99. Wart 182 miliony dolarów kontrakt zdobyło przedsiębiorstwo AMEC Programs Inc. W tym przetargu mogły startować jedynie firmy amerykańskie, ze względu na konieczność posiadania niezbędnych certyfikatów bezpieczeństwa.

Polskie firmy mogły natomiast starać się o kontrakty na budowę obiektów infrastruktury pomocniczej. Jak wyjaśnia Agnieszka Jakowiecka, specjalistka do spraw mediów z Ambasady USA w Warszawie, przetargi te zostaną rozstrzygnięte w najbliższych tygodniach. – Ich łączna wartość może wynieść nawet 100 milionów dolarów. Prace obejmą budowę obiektów mieszkaniowych, gastronomicznych, medycznych, sportowych, ochrony przeciwpożarowej, a także infrastruktury drogowej, wodnej, elektrycznej, kanalizacji deszczowej – wylicza Jakowiecka.

To nie będą jedyne kontrakty budowlane dla polskich firm. Strona polska odpowiada również za wybudowanie ogrodzenia bazy oraz doprowadzenie do niej niezbędnej infrastruktury. Warte kilkadziesiąt milionów złotych zlecenia na te prace już trafiły do krajowych spółek.

Opiewającą na ponad 40 milionów złotych umowę na budowę ogrodzenia zdobyło konsorcjum firm Zeus S.A. i Elektrobud Grudziądz. Spółka MEGA z Gdyni zarobi ponad 4,3 miliona złotych za przygotowanie sieci wodociągowej i hydrantowej, budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz podłączenie ich do sieci miejskiej. 10 milionów złotych, za budowę sieci energetycznej wraz z zasilaniem awaryjnym, zainkasuje natomiast konsorcjum firm P.H.U. El Proffesional Mariusz Maszota z Gdyni i Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ENBUD ze Słupska.

Baza w Redzikowie ma być gotowa do 9 kwietnia 2018 roku, a gotowość operacyjną osiągnąć do końca 2018 roku (zgodnie z terminarzem programu „European Phased Adaptive Approach”).

Tarcza nad Europą

Objęcie Europy amerykańską tarczą antyrakietową, która będzie chroniła państwa NATO przed atakami pociskami balistycznymi dalekiego i średniego zasięgu, było jednym ze sztandarowych projektów obronnych byłego już prezydenta USA, Georga W. Busha. W 2007 roku zadeklarował on budowę w państwach Europy Środkowej kilku baz US Army, w których umieszczone zostaną radary i wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych.

Po zmianie władzy w 2008 roku, nowy prezydent USA Barack Obama zapowiedział „modyfikację” planu budowy tarczy. Swoją decyzję w tej sprawie ogłosił rok później, 17 września 2009 roku. Poinformował wówczas, że w ramach programu „European Phased Adaptive Approach” Stany Zjednoczone obejmą Europę „parasolem” mobilnym, którego sercem będą instalacje typu AEGIS BMD umieszczone na okrętach US Navy. Oznaczało to jednocześnie rezygnację ze stacjonarnego systemu antyrakietowego.

Zamiast kilku baz miały powstać zaledwie trzy – w Polsce, Rumunii i Turcji, z czego turecka – w miejscowości Kurecik – miała zostać wyposażona jedynie w radar, a w Redzikowie koło Słupska i rumuńskiej bazie Deveselu miały zostać umieszczone radary: AN/SPY-1(D) i Mk99 oraz kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwbalistycznych.

Trzy etapy budowy tarczy

Program „European Phased Adaptive Approach” został podzielony na trzy fazy. W ramach pierwszej, uruchomiony został radar wczesnego ostrzegania w bazie tureckiej. Osiągnął gotowość operacyjną pod koniec 2011 roku.

Drugim etapem programu było umieszczenie na wodach okalających Europę „pływającej” część tarczy, czyli składającego się z czterech niszczycieli klasy Arleigh Burke zespołu CTF-64 (Commander, Task Force Sixty Four). Na miejsce jego stacjonowania wybrano hiszpańską bazę Rota, gdzie podporządkowany jest 6 Flocie US Navy. Obecnie tworzą go okręty: USS Donald Cook, USS Ross, USS Porter i USS Carney. CTF-64 osiągnął gotowość bojową we wrześniu ubiegłego roku.

Trzecia faza programu, czyli budowa obiektów w Rumunii i w Polsce, została podzielona na dwie części. W ramach pierwszej zbudowana została baza w Deveselu, którą ukończono w grudniu 2015 roku, a gotowość operacyjną osiągnęła na początku bieżącego roku. Druga obejmuje budowę polskiej bazy w Redzikowie.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: plut. Daniel Andalukiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-amerykańska współpraca
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Wesprzyj kombatantów
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ukraiński kurs na Zachód
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Mordercza obrona Warszawy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
„Aviation Detachment” w Łasku
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Komisje sejmowe o umowie z USA
Druga kariera byłych żołnierzy
Święto terytorialsów
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Medycy po unitarce
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Marynarski Katyń
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Kraby kontra okręt
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombatanci na parkiecie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Laserowa artyleria US Army
Marsz po brązową szarotkę
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wybuchowa edukacja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Nowe sanitarki dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Sonary dla śmigłowców ZOP
Polak z Medalem NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
16 Dywizja najlepsza!
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Kaper” przeciw terrorystom
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ogień w natarciu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Zaplecze dla Rosomaków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO