moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Europejska zbrojeniówka w odwrocie

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował właśnie raport na temat międzynarodowego handlu bronią w latach 2011 – 2015. Z analizy wynika, że europejska zbrojeniówka jest w odwrocie, a jej miejsce zajęły firmy z Chin. W porównaniu z latami 2006 – 2010, tamtejsze przedsiębiorstwa zwiększyły zagraniczną sprzedaż aż o 88 procent. Pozwoliło to awansować Państwu Środka na trzecie miejsce w globalnym zestawieniu eksporterów broni. 

 

SIRPI, czyli Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem, co roku publikuje analizy poświęcone globalnemu wyścigowi zbrojeń. Najbardziej znanym dokumentem opracowywanym przez ekspertów Instytutu jest raport: „Trendy w globalnych wydatkach wojskowych”, w którym omawiane są budżety obronne największych armii na świecie.

I choć zestawienie szwedzkich specjalistów opiera się przede wszystkim na publicznie dostępnych dokumentach, więc tajemnic państwowych w nim nie znajdziemy, to i tak warto je uważnie przestudiować. Chociażby dlatego, że widoczne są w nim trendy w wydatkach na modernizację techniczną poszczególnych Sił Zbrojnych.

REKLAMA

Na przykład w budżecie obronnym Rosji rzekę pieniędzy skierowano - kosztem marynarki wojennej - do wojsk specjalnych, pancernych i zmechanizowanych. Efekt? Ruszyły programy nowych czołgów i wozów opancerzonych, a w portach „gniją” niedofinansowane atomowe okręty podwodne.

Innym raportem, który co roku publikuję SIPRI, jest analiza globalnego handlu bronią. 22 lutego została upubliczniona jego najnowsza wersja, omawiająca rok 2015. Zawiera ona dane na temat eksportu i importu uzbrojenia w latach 2011 – 2015 przy czym - co bardzo istotne - wyniki te zostały zestawione z analogicznymi danymi z lat 2006 – 2010. Wnioski płynące z takiej konfrontacji są więcej niż interesujące.

Gdybym musiał przedstawić je jednym zdaniem, brzmiałoby ono mniej więcej tak: Chiny w ofensywie, Stany Zjednoczone nadal na czele, a Europa Zachodnia - konkretnie Niemcy i Francja - w głębokiej defensywie.

W latach 2011 – 2015 (w odniesieniu do lat 2006 – 2010) Francja i Niemcy odnotowały dramatyczny spadek eksportu produktów swojej zbrojeniówki. Francja o około 10 procent, a Niemcy aż o 51 procent! Znalazło to oczywiście przełożenie na udział w globalnym rynku handlu bronią, który w przypadku Francji  spadł z 7,1 procenta na 5,6 procent, a w przypadku Niemiec z 11 procent na 4,7.

Tendencję wzrostową odnotowały z kolei Chiny i w mniejszym stopniu Rosja. Chiny w latach 2011 – 2015 zwiększyły eksport uzbrojenia aż o 88 procent i obecnie mają 6 procentowy udział w globalnym rynku handlu bronią. Dla porównania w latach 2006 – 2010 udział Państwa Środka w tym torcie wynosił nieco ponad 3,5 procenta. 

Europa w defensywie, Chiny w ofensywie, a USA i Rosja? Bez zmian. Choć dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale oba te państwa w latach 2011- 2015 odnotowały bardzo podobny wzrost w handlu bronią - USA zwiększyły udział z 29 na 33 procent, a Rosja z 22 na 25 procent.

Reasumując, niezależnie od opisanych zmian, i tak, aż 79 procent światowego eksportu broni generuje sześć państw. To USA, Rosja, Chiny, Francja, Niemcy oraz Wielka Brytania z jej 4 procentami udziału w rynku. To bardzo szczelny, betonowy układ. Raczej nie widać szans na to, aby w najbliższej dekadzie komuś udało się go przebić. Najbliżej jest Turcji, ale czy Ankara jest już gotowa na taki skok? Jeszcze chyba nie. Ale to temat na inny felieton. 

Krzysztof Wilewski , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Obradowała Rada Gabinetowa
 
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
MON nie wycofuje się z MSPO
Białe noce podhalańczyków
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Spartan” znów na Mazurach
„Harpun” do walki
Agent w generalskich szlifach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
NATO walczy z koronawirusem
Prawdziwi wojownicy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie porty bardziej otwarte
Widzieć i nie być widzianym
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Nowy wiceminister w MON
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ćwiczenia z torpedą
„Anakonda” rusza na poligony
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Co z tegorocznym MSPO?
Amerykanie odmładzają F-16
Online z mistrzami sportu
„Ratownik” od nowa
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Mercedes nie tylko do holowania
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Morskie początki „Anakondy”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Army of Medics
Sukcesy sportowców w mundurach
Specjalsi świętują
Święto żołnierzy służących na misjach
Koniec kijowskiego snu
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Pracowity tydzień flotylli
Nowa strategia z podpisem prezydenta
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Głos (z) płonącej Warszawy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na wakacje z WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO