moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Co słychać w afgańskim eterze
Dzięki zaangażowaniu polskich żołnierzy z Grupy Wsparcia Psychologicznego (PSYOPS) i afgańskich nauczycieli za kilka dni na antenie radia Hamdard 94,9 FM emitowane będą nowe programy edukacyjne.


REKLAMA

„Idea była taka, aby przygotować blok programów edukacyjnych, dzięki którym najmłodsi słuchacze będą mogli uczyć się tych przedmiotów, które są w szkolnym programie. Materiał do audycji przygotowujemy w oparciu o podręczniki, z których na co dzień korzystają dzieci w szkołach podstawowych i średnich. Ułatwieniem dla nas jest to, że praktycznie na terenie całego Afganistanu nauczyciele korzystają z jednakowych podręczników”, tak o rozpoczętym dziś przedsięwzięciu mówi szef radia Hamdard plutonowy Michał Kotlenga.

Jedną z osób zaangażowanych w nowy projekt jest także Shahnaz Gull, dziennikarka która kilka tygodni temu rozpoczęła pracę w radiu Hamdard. Do niedawna pracowała w mediach kabulskich, dziś odpowiada za przygotowanie programów edukacyjnych dla dzieci i audycji dla kobiet. „Przygotowywanie materiałów dla kobiet i dzieci to bardzo fajne i ważne zajęcie. Swoją pracą chcę im pomóc rozwiązać chociaż niektóre problemy. Doświadczenie oraz to, że jestem Afganką na pewno pozwoli mi dotrzeć do wielu kobiet”, mówi jedyna kobieta pracująca w radiu Hamdard.

Każdy nowy materiał będzie emitowany na antenie dwa razy dziennie, a to ze względu na fakt, że zajęcia w szkołach prowadzone są na dwie zmiany. Nauka rozpoczyna się zazwyczaj o godzinie 6, a kończy około godziny 18. Programy edukacyjne to nie jedyna oferta w ramówce radia. Codziennie też emitowane są informacje oraz audycje muzyczne. Do tej pory, w ramach specjalnych bloków, emitowane są programy poświęcone rolnictwu, opiece medycznej i prawu. Sporo miejsca zajmuje także program tworzony w ramach cyklu „Twarze Afganistanu”, dzięki któremu słuchacze poznają historię postaci zasłużonych dla kraju i regionu. Każdego dnia na antenie czytana jest też afgańska poezja. Niezwykle ważnym punktem w ramówce jest także recytacja Koranu przez współpracującego z radiem mułłę.

Plutonowy Michał Kotlenga twierdzi, że radio prowadzone przez polskich żołnierzy stanowi dużą konkurencję dla rozgłośni lokalnych. „Po pierwsze my nadajemy całą dobę, radia lokalne tylko około 16 godzin. Nowy blok rozpoczynamy każdego dnia o godzinie 5. Wtedy w eter płyną wersety Koranu i słowa mułły. Od godziny 8 emitujemy pierwsze informacje, muzykę i audycje edukacyjne. I tak do godziny 22. Pomiędzy ostatnimi wiadomościami a godziną 5 w naszym radiu słychać powtórki informacji, muzykę i piosenki afgańskich artystów”, mówi plutonowy Kotlenga. Zaletą radia jest także to, że materiały emitowane na antenie zawsze są przygotowywane w dwóch wersjach językowych – paszto i dari. Tak dzieje się zarówno z krótkimi informacjami z regionu, jak i z dłuższymi reportażami czy audycjami edukacyjnymi.

Jak mówi szef radia Hamdard przewagą rozgłośni prowadzonej przez polsko-afgańską redakcję jest także elastyczność. „Latem, kiedy wzrasta działalność talibów, informujemy na bieżąco o działalności sił koalicyjnych i policji afgańskiej. Informujemy o zatrzymanych rebeliantach, zlikwidowanych kryjówkach, a także o atakach, które zdarzają się na terenie prowincji. Z informacji zwrotnych, które otrzymujemy od naszych słuchaczy wiemy, jak bardzo istotne są dla nich te programy”, podkreśla plutonowy Kotlenga.

Radio stało się także łącznikiem pomiędzy mieszkańcami prowincji a administracją. Coraz częściej słuchacze dzwonią z prośbą o interwencję w sprawach ważnych dla nich samych, dla ich regionu. W ostatnich tygodniach do radia dzwonili na przykład mieszkańcy Ghazni z prośbą o interwencję u władz miasta. Okazało się, że na jednym ze skwerów odrestaurowanych niedawno przez siły koalicyjne zaczęły usychać drzewa, a osoby odpowiedzialne za dbanie o porządek w tym miejscu nie wypełniały swoich zadań.

Oprócz tego typu próśb, każdego dnia na skrzynkę mailową radia wpływają sugestie dotyczące nowych programów, które jeszcze powinny znaleźć się w ramówce. Niektórzy chcą posłuchać konkretnej muzyki, inni chcą więcej programów dotyczących nowych inwestycji realizowanych w mieście. „Coraz częściej przygotowujemy audycje na zamówienie naszych słuchaczy. Tak było między innymi z audycjami poświeconymi zdrowiu i dbaniu o higienę. Takie informacje staramy się także zdobywać podczas wyjazdów. Oprócz pytań o znajomość naszej rozgłośni pytamy o audycje, o to co należałoby zmienić, co im się podoba. Dzięki temu wiemy też, w jakich godzinach emitować programy dla dzieci, a kiedy dla kobiet. Wiemy, że zarówno bajki, jak i programy edukacyjne musimy emitować dwa razy na dobę – rano i wieczorem, a programy dla kobiet na pewno warto emitować późnym popołudniem albo w godzinach nocnych. Wtedy dopiero, jak wynika z naszych rozmów, kobiety mają chwilę czasu dla siebie”,  mówi plutonowy Kotlenga.  

Do tworzenia programów żołnierze starają się angażować Afgańczyków. Stąd pomysł, aby program o kobietach prowadziła jedna z mieszkanek Ghazni, a z kolei w spocie zachęcającym do słuchania nowych audycji edukacyjnych słychać głos jednej z dyrektorek lokalnej szkoły. Także bajki dla najmłodszych czytają współpracujący z redakcją Afgańczycy. Z kolei w materiale dotyczącym praw kobiet wykorzystano wywiady z miejscowymi policjantkami, które opowiedziały słuchaczkom jaka była ich droga do służby.

To, co najbardziej cieszy w tej pracy, to rozpoznawalność radia prowadzonego przez Polaków. „Muszę przyznać, że mieszkańców prowincji, którzy nie słyszeli o naszym radiu albo nie słuchali go, jest naprawdę niewielu”, mówi plutonowy Kotlenga. Ułatwia to także współpraca z lokalnymi radiami, które od kilku miesięcy emitują audycje przygotowane przez polskich żołnierzy z radia Hamdard.

O planach na przyszłość żołnierze z radia nie chcą wiele mówić. Zdradzają jedynie, że pracują nad kilkoma nowymi pomysłami. Jednym z nich są audycje prowadzone na żywo z udziałem Afgańczyków. Ta zmiana ich zdaniem na pewno wzbogaci ramówkę radia i powiększy grono słuchaczy.

Fot.: kpr. Robert Płoski

dodaj komentarz

komentarze


Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
 
MBDA w walce o „Narew”
„Spartan” znów na Mazurach
Rubiny w walce z epidemią
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Sukcesy sportowców w mundurach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Specjalsi świętują
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pracowity tydzień flotylli
Na zakupy do sklepu AMW
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Patrioty z polskimi przyczepami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Army of Medics
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podchorążowie za sterami Bielików
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Widzieć i nie być widzianym
Co z tegorocznym MSPO?
Partyzanci rozgromili ubeków
NATO walczy z koronawirusem
Ćwiczenia z torpedą
Białe noce podhalańczyków
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Agent w generalskich szlifach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Online z mistrzami sportu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gotowi na „Defendera”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pilot F-16 oślepiony laserem
Prawdziwi wojownicy
Poszukiwania Magneto
Przeciwlotnicza Sona
Obradowała Rada Gabinetowa
„Harpun” do walki
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Nowy wiceminister w MON
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO