moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
To oni szkolą czołgistów

W Ośrodku Szkolenia Leopard trwają kursy, które rozpoczęły się 30 listopada ubiegłego roku, a zakończą się 29 lutego. Biorą w nich udział żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) oraz 34 Brygady Kawalerii Pancernej – jednostki wchodzącej w skład „Czarnej Dywizji”. Zwieńczeniem zajęć będą egzaminy końcowe, a ci z uczestników, którzy zdadzą je pomyślnie, dostaną certyfikaty.

Ośrodek Szkolenia Leopard jest jedyną w Polsce placówką kształcącą załogi czołgów Leopard 2. Zajęcia prowadzone są w formie kursów specjalistycznych.

Obecne szkolenie odbywa się w czterech grupach: pierwsze dwa plutony to specjaliści: dowódcy, działonowi i ładowniczowie, natomiast dwa pozostałe plutony składają się z kierowców czołgu Leopard 2A4, którzy na osobnym kierunku z instruktorami z Ośrodka Szkolenia Leopard szkolą się w oparciu o pas ćwiczeń taktycznych. Ich program obejmuje głównie naukę jazdy.

REKLAMA

Zapytany o postępy szkolonych instruktor OSL sierżant Tomasz Potęga odpowiada: – Część szkolonych stanowią żołnierze, którzy już służyli na czołgach Leopard w innych specjalnościach, zatem zadania przed nimi stawiane są łatwiejsze do opanowania. Patrząc na wyniki ubiegłotygodniowego szkolenia, efekty są bardzo zadowalające. Średnie ze strzelań przekraczały 4,50, a nawet sięgały do 5,0 w przypadku strzelania nocnego. Daje nam to dużą satysfakcję, gdyż te wyniki są efektem szkolenia w oparciu o symulatory, które znajdują się w wyposażeniu OSL: ASPT – do szkolenia działonowych i dowódców oraz symulatory wieżowe AAT.

Uczestnicy kursu mają już za sobą ćwiczenia ogniowe w ograniczonej widoczności, w nocy, w ruchu, na dalekie odległości, walkę ze śmigłowcami. – Oprócz umiejętności strzelania z czołgu żołnierze doskonalą też inne czynności, jak ewakuacja rannego z czołgu, rozmowa bojowa załogi w czasie walki, wprowadzanie czołgu w miejsce postoju czy ewakuacja załogi przez właz awaryjny – relacjonuje starszy chorąży Artur Głos.

Prowadzący zajęcia na temat ewakuacji starszy szeregowy Rafał Siwik wspomina, jak sam stawiał pierwsze kroki jako czołgista. - Patrząc na żołnierzy, których teraz szkolimy, przypominam sobie własne szkolenie, które odbywałem na czołgach typu Twardy PT-91 i na PT-72, później na czołgach Leopard 2A4 i 2A5. Służę na czołgach już prawie 7 lat, ale przypominam sobie, jak sam pierwszy raz ewakuowałem się z czołgu i mogę powiedzieć, że nie jest to łatwe zadanie.

Komendant OSL major Krzysztof Kacperek podsumowuje: - Na tym kursie prowadzimy intensywne szkolenie obsad dwóch kompanii. Aktualnie kurs jest prowadzony dla zwiększonej liczby osób ze względu na konieczność przygotowania się do realizacji zobowiązań sojuszniczych. Uczestniczy w nim 90 żołnierzy - członków załóg czołgów.

Ośrodek Szkolenia Leopard realizuje od dwóch do trzech tego typu kursów w roku zarówno dla specjalistów załóg: dowódców, działonowych, ładowniczych, jak i dla kierowców czołgów. Ponadto ośrodek prowadzi kursy dla personelu technicznego przygotowujące do użytkowania i naprawy czołgów Leopard, wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 i transporterów opancerzonych M113. Spektrum szkolenia uzupełniają kursy dla podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Najbliższe szkolenie rozpocznie się już w marcu.

Tekst: kpt. Adriana Wołyńska 10BKPanc
Konsultacja: mjr Krzysztof Kacperek OSL

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Adriana Wołyńska

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Krwawy Wołyń
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
PGZ będzie obecna na MSPO
Oficer jak biała karta...
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szkolenie wodne podhalańczyków
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Kraby w Bolesławcu
Żołnierze w sztafecie pomocy
Prezydent Duda jedzie do USA
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
16 sekund Liberatora
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kolejne Groty dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Rakiety z Mesko w F-35
Wojsko ma ofertę dla cywili
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Groty z granatnikiem
Ogromne zainteresowanie Soną
Most do współpracy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Brawurowe zagony motorowe
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ułańska szarża
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Współzawodnictwo rozwija
Ofensywa Tuchaczewskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Weterani znów staną na macie
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ochotnicy na ratunek
Online z mistrzami sportu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zbiegowie z innego świata
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie porty bardziej otwarte
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO