moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wilczym tropem od Chicago po Grodno

W 174 miastach Polski i sześciu za granicą odbył się dziś Bieg „Tropem Wilczym” poświęcony pamięci żołnierzy wyklętych. Wystartowało w nim około 41 tysięcy zawodników. Wszystkim przyświecał jeden cel – oddanie hołdu żołnierzom, którzy walczyli o niepodległość z sowieckim okupantem. W Warszawie można było także obejrzeć inscenizacje historyczne oraz wziąć udział w grze terenowej.Warszawska edycja biegu „Tropem Wilczym” zgromadziła w Parku Skaryszewskim ok. 3500 uczestników. Wielu z nich przyszło całymi rodzinami. Nieważny był wiek ani płeć, nie chodziło też o wygraną. Cel był jeden – dobiec do mety. Po co? Aby uczcić żołnierzy wyklętych.

Bieg pamięci

– Poprzez bieg odkłamujemy i przypominamy historię, której ja jako młoda osoba nie mogłam się uczyć. Bardzo się cieszę, że jako jedna z 41 tysięcy osób mogę oddać hołd żołnierzom wyklętym – mówi 63-letnia Barbara Tukendorf, startująca na dystansie 5 kilometrów.

Dla młodszego pokolenia sprawa jest równie oczywista: – Biegnę, ponieważ chcę oddać cześć żołnierzom niezłomnym. Bardzo lubię biegać, a idea tego wydarzenia jest jak najbardziej słuszna – mówi Katarzyna Stępińska, studentka, która w tym roku pobiegła na dystansie 5 km. W ubiegłym roku startowała w biegu honorowym na 1963 m. Taką trasę pokonywali dziś biegacze w 180 miastach. Jej długość ma wymiar symboliczny – w 1963 roku zginął sierżant Józef Franczak „Lalek”, ostatni żołnierz wyklęty zabity przez komunistów.


W Warszawie bieg odbył się na trzech dystansach: 1963 m oraz 5 i 10 km. Na mecie „honorowej” czekała na zawodników niespodzianka – pamiątkowe medale wręczał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom biegu pamięci żołnierzy niezłomnych. Bardzo proszę, żebyście pamiętali, że tam są źródła naszej prawdziwej niepodległości, tam jest nasza prawdziwa tradycja, a wy tym biegiem ją wzmacniacie, przypominacie i czynicie żywą na co dzień – mówił szef MON.

Na trasie nie zabrakło także reprezentacji „Polski Zbrojnej” – patrona strategicznego imprezy. W biegu na dystansie 5 km wystartowali: Agnieszka Karaczun (w I turze biegu druga wśród pań), Piotr Jaszczuk i Piotr Zarzycki, a w biegu honorowym pobiegł Józef Miałkowski. – Jako Polska Zbrojna włączamy się w obchody wielu patriotycznych wydarzeń, jednak w biegu „Tropem Wilczym” jako drużyna uczestniczymy pierwszy raz. Warto pamiętać o ludziach, którzy nie złożyli broni w 1945 roku i dalej walczyli o wolność Polski – mówi Piotr Zarzycki.


Coś dla miłośników historii

W Warszawie oprócz biegu można było obejrzeć dwie rekonstrukcje historyczne przygotowane przez Klub Miłośników Historii Warszawa. Pierwsza przedstawiała zasadzkę na komunistycznego oficera Wojska Polskiego. – Staraliśmy się pokazać dramat moralny żołnierzy wyklętych, którzy nie wiedzieli, co zrobić ze schwytanym żołnierzem – osądzić czy rozstrzelać. Nie chcemy ani oczerniać, ani wybielać żołnierzy wyklętych, lecz pokazać, że mieli dylematy moralne – mówi Gracjan Strzelecki, dowódca grupy rekonstrukcyjnej KMH. W kolejnej inscenizacji przedstawiono akcję odbicia jeńca przekazywanego milicji obywatelskiej.

Rekonstrukcje cieszyły się szczególnym zainteresowaniem najmłodszych uczestników, dla których była to niepowtarzalna okazja zobaczenia historycznych pojazdów oraz broni.


Podczas biegu zorganizowano również ogólnopolską zbiórkę na budowę pomnika Polaków zmarłych w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie.

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się już po raz czwarty. Jego organizatorem jest Fundacja Wolność i Demokracja. Z roku na rok w wydarzeniu bierze udział coraz więcej uczestników. W pierwszej edycji wystartowało zaledwie kilkanaście osób, w tegorocznej 41 tysięcy ze 180 miast – także spoza Polski (m.in. Chicago, Londyn, Paryż, Grodno). Bieg na dystansie 1963 m jest organizowany w każdym mieście uczestniczącym w przedsięwzięciu. Pozostałe dystanse ustalają lokalni organizatorzy. W wielu miastach odbyły się także rekonstrukcje historyczne czy gry rodzinne.


Bieg jest częścią obchodów przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Upamiętnia on stracenie w 1951 roku przywódców Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, ostatniej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej walczącej z sowiecką okupacją.

Marta Sachajko

autor zdjęć: Marta Sachajko

dodaj komentarz

komentarze


Bożeny do modyfikacji
 
„Operacja Wuhan”: Pięciobój morski
Aviation Detachment, czyli F-16 w akcji
Gavia na Atlantyku
Nowy wiceminister w MON
Nowa misja i nowy sprzęt
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Niechciany traktat
„Operacja Wuhan”: Badminton, łucznictwo, tenis
Jak upadała Warszawa
Lotem przeciw bolszewikom
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Nowe odrzutowce dla pogotowia lotniczego
Offset z „Wisły”
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Leopardem wirtualnie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jani, cudem ocalony
Żołnierze będą zarabiać więcej
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozpoczynamy nową erę
Cienka niebieska linia
Jubileuszowa Armia Fight Night w Lublinie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Operacja Wuhan”: Boks, judo kobiet i zapasy
Trening medyczny przed misją
Klasy wojskowe po nowemu
Iranian Chess Game
68W Means Lifesaver
Ostatni polski bastion
Armia Fight Night z amerykańskim akcentem
Ponad 520 miliardów zł na uzbrojenie Wojska Polskiego
„Hubal” – ostatni zagończyk
Nóż komandosa zdobyty
Polska nie pozostanie osamotniona
Fort zagłady
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Rusza budowa szpitala w Legionowie
Snajper walczy także z wiatrem
Niezwyciężeni znowu trenują
Spadkobiercy pamięci kleeberczyków
Ostatni bój wojny obronnej
Rescue Like You Would in a War
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
„Albatros” już na wodzie
Materiały wybuchowe trzeba „czuć”
Groty i VIS-y dla armii
68W znaczy ratownik
Thin Blue Line
„Operacja Wuhan”: Kolarstwo i triatlon
Żołnierze dzieciom
Sosnkowski przywrócony
Silesian Life Pictures
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Kolejne Raki dla wojska
JWK i podchorążowie, czyli trening przed misją
Nowy rok akademicki w szpitalu na Szaserów
„Operacja Wuhan”: Strzelectwo
Wypadek saperów
Żołnierze na podium lekkoatletycznych mistrzostw
Stan poszkodowanych saperów jest poważny
„Operacja Wuhan”: Pięciobój nowoczesny i szermierka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO