moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Apelem pamięci uczczono żołnierzy wyklętych

Gdyby nie walka z bronią w ręku niezłomnych, to nie przetrwałby ten duch, który ostatecznie doprowadził do odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił minister Antoni Macierewicz podczas uroczystego apelu pamięci inicjującego warszawskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

– Przywracamy dziś polską tradycję narodową, przywracamy pamięć o tym, jak naprawdę Polska odzyskiwała niepodległość i dzięki komu ją odzyskiwała – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas uroczystego apelu pamięci na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. Uroczystość w asyście Kompanii Reprezentacyjnej WP zgromadziła kombatantów, kierownictwo MON, żołnierzy, harcerzy, młodzież i grupy rekonstrukcji historycznej.

Opór i pamięć

REKLAMA

Jak mówił minister, w czasach PRL-u chciano nie pamiętać o wielkiej armii, która walczyła po 1944 roku o naszą wolność. – Ci, którzy nie rozumieli Polski i jej nie chcieli, próbowali wymazać tę armię z pamięci narodowej – podkreślił szef MON. Macierewicz dodał, że to dzięki żołnierzom wyklętym przez lata trwały nieustanny opór i walka o wolność narodu polskiego, dzięki nim narodziła się Solidarność, a Polska odzyskała niepodległość. – Dziś chcemy spłacić dług tym, którzy nigdy się nie poddali. Ojczyzna jest wam wdzięczna – mówił minister.

Szef MON wręczył awanse na wyższe stopnie oficerskie dwojgu żołnierzom podziemia niepodległościowego. Na stopień pułkownika awansowany został kpt. Witalis Skorupka „Orzeł”, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, uczestnik akcji „Burza”. Oficer ten w 1945 roku został skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci, zamienioną potem na 10 lat więzienia. – Dziś jest dla mnie szczęśliwy dzień, tym bardziej że przez lata nie można było mówić w naszym kraju o komunistycznych zbrodniach – podkreślił płk Skorupka. Natomiast na stopień majora awansowana została kpt. Weronika Sebastianowicz „Różyczka”, żołnierz AK i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, przewodnicząca Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi.

Po odczytaniu apelu pamięci uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Odznaczenia i awanse

Przez cały dzień w Warszawie i wielu innych miastach odbywają się marsze pamięci, uroczystości pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi żołnierzy niezłomnych, inscenizacje historyczne oraz spotkania z weteranami.

Z tej okazji prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe i nominacje oficerskie osobom zasłużonym dla niepodległości Polski oraz dla pielęgnowania pamięci o żołnierzach wyklętych. Zwierzchnik sił zbrojnych przekazał również na ręce przedstawicieli rodzin żołnierzy wyklętych pośmiertne akty mianowania na pierwszy stopień oficerski. Ponadto prezydent, na wniosek ministra Macierewicza, awansował na stopień generała brygady: płk. Krzysztofa Króla, zastępcę dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, oraz płk. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z udziałem prezydenta Dudy oraz ministra Macierewicza rozpoczną się o godzinie 18.00 przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem uczestnicy wydarzenia przejdą do archikatedry św. Jana, gdzie wysłuchają koncertu i wezmą udział we mszy w intencji żołnierzy wyklętych.

Należny hołd

Z okazji święta minister obrony wydał dwie decyzje dotyczące jego obchodów. Polecił m.in. w ramach akcji „Żołnierska pamięć” uporządkowanie mogił żołnierzy wyklętych i przeprowadzenie w instytucjach i jednostkach wojskowych uroczystych apeli, by godnie uczcić pamięć bohaterów. Wojsko jest też odpowiedzialne za przewiezienie żołnierzy wyklętych i ich opiekunów na uroczystości do Warszawy. Zgodnie z decyzją szefa MON w obchodach biorą udział delegacje z jednostek dziedziczących tradycje wyklętych m.in. Jednostki Wojskowej „Nil” im. gen. Augusta Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

„Dzień Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy tzw. drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę i daninę krwi” – czytamy w przesłaniu szefa MON do żołnierzy. Jak dodał minister, przykład niezłomnych staje się podwaliną w tworzeniu nowego oblicza sił zbrojnych, ich tożsamości, etosu służby i szacunku dla żołnierskiego munduru. „Oddaję hołd i przekazuję wyrazy najwyższego szacunku wszystkim żyjącym i poległym Żołnierzom Wyklętym – Niezłomnym. Zapewniam, że Wojsko Polskie dołoży wszelkich starań, aby godnie kontynuować Wasze dzieło” – napisał Macierewicz w liście z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polskie porty bardziej otwarte
 
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Online z mistrzami sportu
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Awanse w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Jeźdźcy apokalipsy w Płocku
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dla odważnych i walecznych
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Świętuj z żołnierzami
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Więcej celowników z PCO dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Amerykanie odmładzają F-16
Szarża „Hallerczyka”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Kierunek: misja
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie znów w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Bon turystyczny także w wojsku
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wojsko przeciw wirusowi
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Sprawdzony sojusznik
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Strzelnice dla terytorialsów
Biblią w bolszewików
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chemicy do zadań specjalnych
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Super Warrior w GROM-ie
Na misjach święta inne niż zwykle
Artylerzyści z USA na poligonie, czyli manewr i ogień
Trwała odporność terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO