moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ruszyła „Wielkanocna Paczka dla Bohatera”

St. sierż. rez. Tomasz Sawicki oraz prawie 40 wolontariuszy (mundurowi i rekonstruktorzy) od sześciu lat przygotowują paczki dla potrzebujących pomocy kombatantów II wojny światowej i walk po 1945 roku. W tym roku zbierają żywność, środki czystości i koce, a także kartki z życzeniami. Przed świętami wielkanocnymi przekażą je kombatantom.


– Akcję „Paczka dla Bohatera” organizuję od 6 lat. Robię to z potrzeby serca, bo choć jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, czasami coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy kombatanci – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. – To kwestia nie tylko niskich emerytur, ale również wielu bardzo osobistych tragedii. Każdy z bohaterów ma inną historię. Każdy z nich potrzebuje zauważenia.

Początki akcji nie były łatwe, ponieważ nie każdy z bohaterów chciał być odnaleziony. – To osoby, które niekoniecznie ufają każdemu, kto zapuka do ich drzwi – wyjaśnia Sawicki. Inicjatorom akcji trudno też było zdobyć adresy potrzebujących. Pomogli im kpt. Zbigniew Piasecki ps.„Czekolada”, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, por. Wieńczysława Ganicka ps. „Mała”, żołnierz Szarych Szeregów oraz Danuta Szyksznian ps. „Sarenka”, żołnierz AK, łączniczka Okręgu Wilno. – Można powiedzieć, że wystawili nam swego rodzaju referencje, dzięki którym nasi bohaterowie zechcieli się z nami spotkać i opowiedzieć swoje historie czy wskazać, czego im brakuje - wyjaśnia Sawicki.

W tegorocznej akcji „Wielkanocna Paczka dla Bohatera” obdarowanych zostanie ponad 130 osób. Zbierana jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony, potrzebne są też środki czystości: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, ale też koce. – Nie zbieramy ubrań ze względu na to, że trudno byłoby trafić z odpowiednimi rozmiarami – wyjaśniają wolontariusze.

Tomasz Sawicki prosi również o kartki świąteczne, laurki i rysunki, które przekaże kombatantom. – Oni bardzo cieszą się z takich pamiątek. Zdarzyły się historie, że oddzwaniają lub odpisują do nadawców – mówi Tomasz Sawicki. – Jeśli więc ktoś nie może sobie pozwolić na zakup żywności dla kombatantów, może podarować im świąteczną kartkę albo po prostu pomóc nam rozpropagować akcję na Facebooku. To dla nas duża pomoc.

Podarunki do 19 marca można przynosić lub wysyłać do koordynatorów akcji. W Szczecinie zajmuje się tym Tomasz Sawicki (tel. 508 182 185). W Koszalinie trzeba kontaktować się z Rafałem Semołonikiem (tel. 509 752 732), w Czaplinku – z Marcinem Krężelem (tel. 602 531 586). W Warszawie dary zbierają: Edyta Bajan (tel. 504 198 646), Radosław Hołodniuk (tel. 533 339 100), Marcin Wyszyński (tel. 501 552 454), Agata Ring (tel. 731 809 478). Słupszczanie proszeni są o kontakt z Anną Mielczarek (tel. 793 413 165). Paczki do 13 marca mogą też podarować osoby mieszkające w Londynie, gdzie zbiórkę koordynują: Magdalena Pyra (tel. 07424847380), Magdalena Kamińska (tel. 07979482048) i Agata Wolska (tel. 07983235797).

Wolontariusze będą rozwozić paczki przez dwa dni: 19 i 20 marca. – Chcemy zdążyć przed Wielkanocą, by nasi bohaterowie mieli dobre święta – mówi st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: organizatorzy akcji

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Response to Emergency
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Laserowa artyleria US Army
Informacja Prasowa
Mała Polska na skraju Niemiec
Kajmany na gąsienicach
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Prezydent wręczył nominacje generalskie w Brodnicy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Weterani w pasiece
„Defender” – pracowity poligon saperów
Wojsko przeciw wirusowi
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Powstaną kolejne strzelnice
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Prezydent z wizytą w Drawsku
Współzawodnictwo rozwija
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na misjach święta inne niż zwykle
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ogromne zainteresowanie Soną
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ubiory ochronne z Maskpolu
Prezydent Duda jedzie do USA
Kim przekracza granice
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wyjątkowy CWIX
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poprady dla zawiszaków
Nowe karabinki dla specjalsów
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wyzwania polskiej prezydencji
Fordy, a nie Nissany
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Z menażką na wakacje
Online z mistrzami sportu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Testament Polski Walczącej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO