moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiedź koszary Szkoły Orląt

Ponad pół tysiąca osób zamierza odwiedzić jutro Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas dni otwartych będą mogli obejrzeć m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry i symulatory lotu. Gości czeka też spotkanie z pilotem. – Liczę, że ta wizyta pomoże moim uczniom podjąć decyzję o przyszłym zawodzie – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z Puław.

Dni otwarte w dęblińskiej uczelni organizowane są raz w roku. Zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. – W poprzednich latach za każdym razem odwiedzało nas około pół tysiąca osób. Teraz będzie podobnie. Swój udział zadeklarowały szkoły średnie z Białegostoku, Kielc i Puław. Przyjadą także duże grupy uczniów z Ryk i Konina – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Choć dni otwarte adresowane są przede wszystkim do kandydatów na studia, to uczelnie może zwiedzić każdy. – Zapraszamy już w środę. Wejście na teren szkoły będzie otwierane co pół godziny albo szybciej, jeśli zbierze się grupa około 20–30 osób – dodaje rzecznik szkoły.

REKLAMA

Nie tylko sprzęt lotniczy

Goście będą mogli obejrzeć nowoczesną flotę powietrzną, na której szkolą się obecni i przyszli piloci, m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry, a także samoloty Diamond i Zlin. Maszyny będą czekać na zwiedzających w hangarach Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

Gratką dla uczniów będzie spotkanie z pilotem płk. Witoldem Sokołem. Oficer opowie o tajnikach szkolenia lotniczego, zawodzie pilota wojskowego i lotniczych pokazach.

Zwiedzający obejrzą także różne typy symulatorów lotu samolotów Orlik, Iskra i Bryza, śmigłowców Puszczyk oraz Schweizer 300 i Selekcjonera, czyli symulator śmigłowca Głuszec i samolotu F-16. Uczelnia pochwali się też symulatorem spadochronowym i urządzeniem treningowym do nauki katapultowania z pokładu samolotu. Ci, którzy pojawią się w koszarach szkoły, będą również mogli zobaczyć, jak działa system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik-1.

Uczniowie będą mogli zwiedzić także niemal wszystkie laboratoria: Silników Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, Materiałów Lotniczych, Grafiki Inżynierskiej, Aerodynamiki i Mechaniki Płynów. A przy stoisku Naukowego Koła Młodych Instruktorów odbędzie się prezentacja statków bezzałogowych. – Choć pokazujemy zazwyczaj sprzęt, z którego na co dzień korzystają nasi podchorążowie i cywilni studenci, to dla zwiedzających jest to zawsze nowość – mówi ppłk Wojtyś.

Gimnazjaliści też chcą do Dęblina

– Do Dęblina jedziemy po raz pierwszy. Uczniowie bardzo chcą zobaczyć sprzęt lotniczy. To będzie dla nich jedyna okazja, by wejść na teren szkoły i poznać ją od kuchni – mówi Agnieszka Nizgorska, opiekun z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Dęblińską uczelnię odwiedzi 80 uczniów z pięciu klas mundurowych z Konina.

Po raz pierwszy z wizytą będą też gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Puławach. – Myślę, że dla moich uczniów dużą atrakcją okażą się nie tylko maszyny sił powietrznych, lecz także sam fakt, że będą mogli zobaczyć żołnierzy w mundurach i porozmawiać z podchorążymi – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z puławskiej szkoły.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o uczelni. Na zwycięzców czekają m.in. pamiątkowe albumy o Szkole Orląt.

Podczas dni otwartych tradycyjnie już swoje stoiska wystawią Wydział Lotnictwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, biuro karier oraz samorząd uczniowski. Tu uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji i przebiegiem nauki. – Część chłopców z klasy jest zafascynowana wojskiem i samolotami. Dlatego nasz wyjazd do Dęblina traktuję trochę w kategoriach doradztwa zawodowego. Za rok uczniowie staną przed wyborem drogi zawodowej. Być może dzięki wizycie w Dęblinie zdecydują się na naukę w liceum lotniczym, a potem w szkole oficerskiej – dodaje Kamila Brodzik.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych kształci na dwóch wydziałach studentów wojskowych i cywilnych. Do wyboru są cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe oraz logistyka.
W Dęblinie odbywają się także studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz kursy kwalifikacyjne dla żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WSOSP, BBN

dodaj komentarz

komentarze


Druga kariera byłych żołnierzy
 
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Mordercza obrona Warszawy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Marynarski Katyń
Sonary dla śmigłowców ZOP
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Ukraiński kurs na Zachód
Ochotnik do Auschwitz
Zaplecze dla Rosomaków
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Polsko-amerykańska współpraca
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ogień w natarciu
16 Dywizja najlepsza!
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wybuchowa edukacja
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kraby kontra okręt
„Kaper” przeciw terrorystom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Polak z Medalem NATO
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Medycy po unitarce
Komisje sejmowe o umowie z USA
Święto terytorialsów
Szybciej do wojska
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
F-16 kończą misję w Estonii
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Nowe sanitarki dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Aviation Detachment” w Łasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO