moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zwiedź koszary Szkoły Orląt

Ponad pół tysiąca osób zamierza odwiedzić jutro Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. Podczas dni otwartych będą mogli obejrzeć m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry i symulatory lotu. Gości czeka też spotkanie z pilotem. – Liczę, że ta wizyta pomoże moim uczniom podjąć decyzję o przyszłym zawodzie – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z Puław.

Dni otwarte w dęblińskiej uczelni organizowane są raz w roku. Zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. – W poprzednich latach za każdym razem odwiedzało nas około pół tysiąca osób. Teraz będzie podobnie. Swój udział zadeklarowały szkoły średnie z Białegostoku, Kielc i Puław. Przyjadą także duże grupy uczniów z Ryk i Konina – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Choć dni otwarte adresowane są przede wszystkim do kandydatów na studia, to uczelnie może zwiedzić każdy. – Zapraszamy już w środę. Wejście na teren szkoły będzie otwierane co pół godziny albo szybciej, jeśli zbierze się grupa około 20–30 osób – dodaje rzecznik szkoły.

Nie tylko sprzęt lotniczy

Goście będą mogli obejrzeć nowoczesną flotę powietrzną, na której szkolą się obecni i przyszli piloci, m.in. szkolne śmigłowce Cabri, odrzutowe Iskry, a także samoloty Diamond i Zlin. Maszyny będą czekać na zwiedzających w hangarach Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego.

Gratką dla uczniów będzie spotkanie z pilotem płk. Witoldem Sokołem. Oficer opowie o tajnikach szkolenia lotniczego, zawodzie pilota wojskowego i lotniczych pokazach.

Zwiedzający obejrzą także różne typy symulatorów lotu samolotów Orlik, Iskra i Bryza, śmigłowców Puszczyk oraz Schweizer 300 i Selekcjonera, czyli symulator śmigłowca Głuszec i samolotu F-16. Uczelnia pochwali się też symulatorem spadochronowym i urządzeniem treningowym do nauki katapultowania z pokładu samolotu. Ci, którzy pojawią się w koszarach szkoły, będą również mogli zobaczyć, jak działa system szkolno-treningowy do broni strzeleckiej Śnieżnik-1.

Uczniowie będą mogli zwiedzić także niemal wszystkie laboratoria: Silników Lotniczych, Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, Materiałów Lotniczych, Grafiki Inżynierskiej, Aerodynamiki i Mechaniki Płynów. A przy stoisku Naukowego Koła Młodych Instruktorów odbędzie się prezentacja statków bezzałogowych. – Choć pokazujemy zazwyczaj sprzęt, z którego na co dzień korzystają nasi podchorążowie i cywilni studenci, to dla zwiedzających jest to zawsze nowość – mówi ppłk Wojtyś.

Gimnazjaliści też chcą do Dęblina

– Do Dęblina jedziemy po raz pierwszy. Uczniowie bardzo chcą zobaczyć sprzęt lotniczy. To będzie dla nich jedyna okazja, by wejść na teren szkoły i poznać ją od kuchni – mówi Agnieszka Nizgorska, opiekun z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie. Dęblińską uczelnię odwiedzi 80 uczniów z pięciu klas mundurowych z Konina.

Po raz pierwszy z wizytą będą też gimnazjaliści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. KEN w Puławach. – Myślę, że dla moich uczniów dużą atrakcją okażą się nie tylko maszyny sił powietrznych, lecz także sam fakt, że będą mogli zobaczyć żołnierzy w mundurach i porozmawiać z podchorążymi – mówi Kamila Brodzik, nauczycielka z puławskiej szkoły.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy o uczelni. Na zwycięzców czekają m.in. pamiątkowe albumy o Szkole Orląt.

Podczas dni otwartych tradycyjnie już swoje stoiska wystawią Wydział Lotnictwa, Wydział Bezpieczeństwa Narodowego i Logistyki, biuro karier oraz samorząd uczniowski. Tu uczniowie będą mogli zapoznać się z zasadami rekrutacji i przebiegiem nauki. – Część chłopców z klasy jest zafascynowana wojskiem i samolotami. Dlatego nasz wyjazd do Dęblina traktuję trochę w kategoriach doradztwa zawodowego. Za rok uczniowie staną przed wyborem drogi zawodowej. Być może dzięki wizycie w Dęblinie zdecydują się na naukę w liceum lotniczym, a potem w szkole oficerskiej – dodaje Kamila Brodzik.

Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych kształci na dwóch wydziałach studentów wojskowych i cywilnych. Do wyboru są cztery kierunki: lotnictwo i kosmonautyka, nawigacja, bezpieczeństwo narodowe oraz logistyka.
W Dęblinie odbywają się także studia podyplomowe, kursy doskonalenia zawodowego oraz kursy kwalifikacyjne dla żołnierzy na kolejny stopień wojskowy.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WSOSP, BBN

dodaj komentarz

komentarze


Misje na dłużej
 
Przeciw trzem wrogom
Klasy wojskowe po nowemu
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Beagle dla żołnierzy?
Iran uderza w USA
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Za wolność naszą i waszą
Następcy Wstęg poszukiwani
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Misja wojownika
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Benemerenti 2020
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Nowy wiceminister w MON
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Rekordowy budżet MON
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Kondor wystartował
Obradowała Rada Gabinetowa
They Train Together, They Fight Together
Pomagali z narażeniem życia
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Serwis AW101 w Łodzi
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Arsenał Iranu
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kajak idealny dla komandosa
Defense Without Politics
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
We Are All Darfur
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Terytorialsi za oceanem
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Posłowie o sytuacji w Iraku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO