moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
IPN wznawia poszukiwania ofiar na Powązkach

Najprawdopodobniej wiosną na warszawskich Powązkach rozpocznie się proces przenoszenia grobów z lat 80., pod którymi mogą znajdować się szczątki osób zamordowanych przez bezpiekę. IPN podejrzewa, że znajdzie prochy 80-90 ofiar. To ostatni etap ekshumacji na tzw. Łączce. W tym roku IPN będzie też kontynuował prace na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.


Rozmowy z rodzinami osób pochowanych w latach 80. w kwaterze Ł i ŁII na Wojskowych Powązkach prowadzą pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. – Dotyczą one przeniesienia 194 tak zwanych wierzchnich grobów. To konieczne, aby Instytut Pamięci Narodowej mógł przeprowadzić ostatni etap prac ekshumacyjnych – mówi prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie.

Wstrzymane prace

W kwaterze „Ł” – tak zwanej Łączce – potajemnie chowano ofiary terroru komunistycznego, w tym żołnierzy podziemia niepodległościowego, zamordowanych w latach 1944-1956 w więzieniu na Mokotowie.

Miejsc ich pochówku IPN poszukuje od lipca 2012 roku. Dotąd udało się wydobyć szczątki ponad 200 osób, z których 41 zidentyfikowano, m.in. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” czy mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”.

Szczątki 35 bohaterów we wrześniu 2015 roku spoczęły w Panteonie-Mauzoleum, który stanął na terenie kwatery. Pozostałych pochowano w grobach rodzinnych. Niestety, prowadzone przez IPN prace ekshumacyjne na Łączce zostały wstrzymane w 2014 roku. Problemem okazały się groby z lat 80. wzniesione nad uprzednio pogrzebanymi ofiarami terroru. „Uważam za rzecz olbrzymiej wagi, by prace ekshumacyjne zostały dokończone, a wszyscy odnalezieni, zidentyfikowani i godnie pochowani” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas odsłonięcia panteonu. Wśród poszukiwanych jest nadal gen. August Fieldorf „Nil” i płk Witold Pilecki.

Aby przenieść groby z lat 80., parlament musiał zmienić kilka ustaw: o cmentarzach i chowaniu zmarłych, o grobach i cmentarzach wojennych oraz o Instytucie Pamięci Narodowej. Nowelizacje uchwalono w maju ubiegłego roku.

Prawna furtka

Po wejściu w życie zmian, prezes IPN wystąpił do wojewody z wnioskiem o przeniesienie z kwatery Ł i ŁII w inne miejsca 194 grobów, w których pochowane są 343 osoby.

Nowe przepisy przewidują, że decyzje o ekshumacjach i przeniesieniu grobów wydaje wojewoda po negocjacjach z rodzinami pochowanych. Decyzja nie jest jednak uzależniona od ich zgody, a rokowania służą głównie ustaleniu kwestii technicznych, np. miejsca przenosin grobu. Rozmowy z rodzinami właśnie dobiegają końca. 186 grobów zostanie przeniesionych na inne miejsce na Powązkach, pozostałe – na inne cmentarze.

Pod koniec marca Mazowiecki Urząd Wojewódzki ogłosił przetarg na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych dotyczących grobów z lat 80. Dokładny termin nie jest jeszcze znany, ale urzędnicy zapewniają, że prace mają się rozpocząć jeszcze wiosną tego roku. Specjaliści z Instytutu są gotowi rozpocząć działania poszukiwawcze i archeologiczne, gdy tylko zakończy się przenoszenie grobów. – Pod współczesnymi pochówkami, na głębokości 2,20 - 2,50 metra spodziewamy się odnaleźć szczątki 80-90 osób – mówi Gołębiewicz. Dodaje, że z powodu wzniesienia nad nimi innych grobów, szczątki mogą być przemieszczone, a ich identyfikacja – trudniejsza.

Prace ekshumacyjne na Łączce mogą potrwać kilka tygodni. Po ich zakończeniu prochy ofiar mają spocząć w Panteonie Narodowym.

Bródnowskie mogiły

Kolejnym miejscem, gdzie w tym roku będą kontynuowane prace IPN, jest Cmentarz Bródnowski w Warszawie. Badacze poszukują tam ofiar komunizmu straconych i zmarłych w latach 40. w praskim więzieniu przy ul. Namysłowskiej.

W lipcu 2015 roku zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka prowadził poszukiwania na terenie kwatery 45N przy murze od ul. Rzeszowskiej. Odnaleziono wówczas szczątki sześciu osób dorosłych i dziecka. Badania genetyczne potwierdziły tożsamość por. Zygmunta Kęski „Świta”, żołnierza Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zidentyfikowano także prochy Aleksandra Gąski, współpracownika Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

– Spodziewamy się odnaleźć jeszcze szczątki około 27 osób straconych w więzieniu na Pradze – mówi naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN. Żeby kontynuować prace, trzeba będzie jednak zdemontować na pewien czas pomnik ku czci ofiar represji komunistycznych, który zajmuje część kwatery.

Najprawdopodobniej drugi etap poszukiwań pracownicy Instytutu rozpoczną na przełomie kwietnia i maja. – Musimy jeszcze prace uzgodnić z konserwatorem i uzyskać stosowne zezwolenia – dodaje prokurator.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Daniela Bartkiewicz

dodaj komentarz

komentarze


Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Thin Blue Line
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Wojsko na Biegu Niepodległości
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
101 lat Niepodległej!
Symbol zaklęty w dacie
Nowy wiceminister w MON
Plan modernizacji marynarki wojennej
68W Means Lifesaver
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Klasy wojskowe po nowemu
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Najwyższy skok w tandemie
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Niechciany traktat
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Logistycy w akcji
Codziennie składamy legunom raport
Jani, Miraculously Saved
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Black Jack ściąga do Polski
Pogrzeb generała Ścibiora
Awanse na 11 listopada
Wołyńskie lwie serca
Mroczne serce okupowanej Europy
Wojny wygrywa rezerwa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Tyraliera terytorialsów
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Razem się szkolą, razem walczą
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Cybersec’19
Polacy świętowali niepodległość
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
GROM na kursie działań specjalnych
O służbach specjalnych na ASzWoj
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wierny Polsce
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Nowa spółka lotnicza PGZ
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO