moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Próba generalna ORP „Kormoran” przed wyjściem w morze

Budowa niszczyciela min ORP „Kormoran” wkroczyła w decydującą fazę. Kilka dni temu testy pomyślnie przeszły łodzie dla nurków, systemy w okrętowej siłowni zaś zostały zalane paliwem i smarami. Teraz jednostka jest poddawana próbom na uwięzi. Stanowią one próbę generalną przed wyjściem w morze.

– Próby na uwięzi to sto kilkadziesiąt testów, które polegają na dokładnym sprawdzeniu wszystkich okrętowych mechanizmów. Większość trwa po kilka dni, proces więc jest stosunkowo długi i złożony. A tutaj sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że mamy do czynienia z jednostką prototypową – przyznaje Bartłomiej Pomierski, dyrektor ds. projektów specjalnych w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Kolejny etap budowy ORP „Kormoran” rozpoczął się w marcu. Na razie okręt stoi jeszcze przy stoczniowym nabrzeżu. Pokład jednak tętni życiem. – Praktycznie każdego dnia jest przeprowadzany jakiś test – tłumaczy kmdr ppor. Michał Dziugan, dowódca „Kormorana”. – Parę dni temu do wyposażenia okrętu trafiły łodzie motorowe dla płetwonurków. Za sobą mamy też, na przykład, płukanie systemu paliwowego – dodaje. Został on zalany paliwem między innymi po to, by sprawdzić, czy nie ma w nim żadnych nieszczelności. – W ten sposób stocznia przygotowuje się do uruchomienia okrętowej siłowni – wyjaśnia Dziugan.

Wszystkie testy i odbiory odbywają się pod okiem specjalistów z Regionalnego Przedstawicielstwa Wojskowego oraz Stoczniowego Nadzoru Jakości. – Próby na uwięzi stanowią wstęp do najważniejszego sprawdzianu, który musi zaliczyć okręt przed wejściem do służby, czyli do prób morskich – informuje kmdr por. Piotr Sikora, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców, w którym będzie służył „Kormoran”. Morskie próby powinny się rozpocząć już w maju. Wówczas to na Zatoce Gdańskiej zostaną bardzo dokładnie zmierzone pola fizyczne jednostki, a marynarze sprawdzą w praktyce działanie wszelkich mechanizmów: okręt będzie między innymi współpracował z samolotem i poszukiwał min. – W przypadku cywilnych jednostek takie testy trwają zwykle kilka dni. Tutaj zajmą minimum trzy miesiące – zaznacza dyrektor Pomierski.

REKLAMA

ORP „Kormoran” ma wyporność 830 t, długość 58,5 oraz szerokość 10,3 m. Jego atutami mają się stać zintegrowany system walki, sonary, zdalnie sterowane pojazdy podwodne, a także konstrukcja z amagnetycznej stali i cichy elektryczny napęd, które zmniejszą ryzyko wywołania eksplozji rozmieszczonych na morzu min (wiele z ich typów reaguje na dźwięk i pole magnetyczne). Okręt będzie uzbrojony w 23-mm armatę Wróbel II, która później zostanie zamieniona na armatę kalibru 35 mm – wkrótce jej testy rozpoczną się na korwecie zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”.

ORP „Kormoran” powstaje z myślą o poszukiwaniu, klasyfikacji i niszczeniu min morskich, osłonie innych jednostek podczas przejścia morzem, a także ochronie kluczowych szlaków żeglugowych. Okręt będzie reprezentował Polskę w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1). Do służby powinien wejść jesienią tego roku. – Jak dotąd, budowa przebiega zgodnie z planem – zapewnia dyrektor Pomierski. Polska marynarka otrzyma w sumie trzy niszczyciele min typu Kormoran.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~nick
1463420400
a panowie czym chcecie rurociagi kable itp przecinac wrogowi pod woda ?
B9-76-E5-CC
~max
1460561340
Jesli mamy wydawac duze pieniadze n atakie buble to chyba lepiej juz kupic za granica cos sensowengo. jeszcze nie zwodowany a wyglada jakby byl X razy w remoncie. Gdzie jeakies uzbrojenie do REALNEJ ochrony Polskiego morza? Kto w obecnych czasach stawia jeszcze miny? Szybka akcja -atak. Ok nie znam sie ale jak patrze na to rece same sie zalamuja. I nie cieszy mnie w tym przypadku ze podobno kasa zostala w Polsce. Wg mnie niepotrzebna lajba n aktora przecwnik uzyje max 1 rakiete i po ptokach.
C0-5F-59-C5
~Jaksar
1460438280
kadłub wygląda jak by go młotkiem formowali ;)
38-5F-F4-FF
~vito
1460278080
Zgadzam się z przedmówcami. Uzbrojenie naszych jednostek symboliczne.
90-AA-7C-A6
~leonamator32
1460135040
Jak co do czego przyjdzie to przyleci rakieta , rozwali niszczyciel min , który najpewniej nie będzie w stanie się przed tą rakietą obronić i niszczyciel min nie zdąży nawet jednej miny znaleźć ;) Gdzie są okręty z wszelkiej maści rakietami się pytam ?! Czy ci , którzy decydują o budowie tych okrętów to są czy tylko udają ... ;) A może tym całym mon-em steruje jakieś obce mocarstwo i każe budować jakieś pierdoły ? ...
33-67-A7-B7
~magic64
1460013360
Gratulacje-nie zmienia to jednak faktu,ze sa to generalnie uzbrojone motorowki i z calym szacunkiem dla Marynarki Wojennej; Blyskawica poaostaje najciezej uzbrojonym okretem w Polsce, choc to przeciez muzeum.
0F-FC-6A-73

„Kaper” przeciw terrorystom
 
„Aviation Detachment” w Łasku
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Święto terytorialsów
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Zaplecze dla Rosomaków
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Mordercza obrona Warszawy
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Druga kariera byłych żołnierzy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Marsz po brązową szarotkę
Amerykanie odmładzają F-16
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wybuchowa edukacja
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Marynarski Katyń
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Medycy po unitarce
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Sonary dla śmigłowców ZOP
Polak z Medalem NATO
Kombatanci na parkiecie
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wesprzyj kombatantów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
F-16 kończą misję w Estonii
Ogień w natarciu
16 Dywizja najlepsza!
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Kraby kontra okręt
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Polsko-amerykańska współpraca
Ukraiński kurs na Zachód
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowe sanitarki dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO