moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przegląd filmowy „Echa Katynia”

W ramach 7. przeglądu filmowego „Echa Katynia” widzowie obejrzą trzy produkcje: „Pokutę” i „Epitafia katyńskie” oraz dokumentalną opowieść o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze”. Projekcje odbędą się w kwietniu w 40 polskich miastach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

– Celem naszego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej – mówi koordynator przeglądu Karol Wisłocki z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznacza jednak, że w repertuarze znajdą się też produkcje, które są poświęcone upamiętnieniu ofiar innych zbrodni. – W tym roku tylko „Epitafia katyńskie” obrazują tragedię polskich oficerów – mówi. – Dwa pozostałe filmy : „Pokuta” i „Zapora”, poruszają inne, równie ważne tematy – zdradza.

W filmie „Epitafia katyńskie” (realizacja: Paulina Brzezińska, Maciej Dancewicz, Marek Drążewski, Paweł Pawlicki i Piotr Wejchert) przedstawiono sylwetki oficerów, lekarzy, nauczycieli i sportowców, którzy zginęli wiosną 1940 roku z rąk NKWD w Katyniu, Kalininie (dzisiejszym Twerze) i Charkowie. O zamordowanych mówią ich bliscy – przedstawiają ich życie rodzinne i zawodowe oraz zasługi dla kraju.

REKLAMA

„Pokuta”, gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze, to jedna z pierwszych produkcji o zbrodniach stalinizmu. Film opowiada o odpowiedzialności władzy za maltretowanie ludzi, skazywanie ich na pobyt w obozach i śmierć. Jak mówi Wisłocki, bardzo ciekawe są też kulisy produkcji filmu. – „Pokuta” powstała w 1984 roku, ale emisja nastąpiła dopiero dwa lata później – mówi Wisłocki. – Jego premiera była bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko kinematograficznym, lecz także i politycznym – dodaje.

zoomZdaniem przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej na szczególną uwagę zasługuje dokument o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze” w reżyserii Konrada Starczewskiego. W filmie o dowódcy partyzantów z Lubelszczyzny – cichociemnym, żołnierzu polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez komunistów, opowiadają jego podkomendni. – Jest to nowy film, jego premiera miała miejsce miesiąc temu – mówi Wisłocki. – Podczas produkcji zastosowano nowoczesne techniki – obraz urozmaicono m.in. animacjami, dlatego też film ten powinien szczególnie zainteresować ludzi młodych – dodaje.

Karol Wisłocki zachęca do udziału w przeglądzie przede wszystkim uczniów. – W wielu miastach dla młodzieży przygotowano specjalne pokazy w godzinach porannych – mówi Wisłocki. – Często będą one poprzedzane wprowadzeniem do tematu przez historyków IPN, więc młodzi ludzie mogą się wiele dowiedzieć – zaznacza.

W tym roku przegląd filmów „Echa Katynia” odbędzie się w 40 miastach, m.in. w Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Częstochowie. Wszystkie projekcje będą miały miejsce w kwietniu. Wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco publikowane na stronie pamięć.pl.

W Warszawie filmy będą emitowane w kinie Muranów. „Pokuta” – 13 kwietnia, a „Epitafia katyńskie” i „Zapora” – dzień później. Aby uczestniczyć w seansach, trzeba odebrać w kinie bezpłatną wejściówkę.

Przegląd filmowy „Echa Katynia” jest organizowany po raz siódmy. Do tej pory w jego ramach zaprezentowano łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze pokazy odbywały się tylko w Warszawie, a cztery ostatnie miały już charakter ogólnopolski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
 
Wojskowy Hot450Challenge
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Hekatomba na Woli
Druga kadencja prezydenta Dudy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wojsko przeciw wirusowi
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Kurs dla saperskich ekspertów
W tym roku wojskowe święto bez defilady
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Galicyjskie przesilenie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chwała powstańcom
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Ukraiński kurs na Zachód
Łączność: fundament operacji specjalnej
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Cud Piłsudskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polsko-amerykańska współpraca
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Kierunek: misja
Strzelnice dla terytorialsów
Online z mistrzami sportu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Lato z czerwonym terrorem
Skok na głęboką wodę
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Not Contaminated With Routine
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO