moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przegląd filmowy „Echa Katynia”

W ramach 7. przeglądu filmowego „Echa Katynia” widzowie obejrzą trzy produkcje: „Pokutę” i „Epitafia katyńskie” oraz dokumentalną opowieść o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze”. Projekcje odbędą się w kwietniu w 40 polskich miastach. Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

– Celem naszego przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni katyńskiej – mówi koordynator przeglądu Karol Wisłocki z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaznacza jednak, że w repertuarze znajdą się też produkcje, które są poświęcone upamiętnieniu ofiar innych zbrodni. – W tym roku tylko „Epitafia katyńskie” obrazują tragedię polskich oficerów – mówi. – Dwa pozostałe filmy : „Pokuta” i „Zapora”, poruszają inne, równie ważne tematy – zdradza.

W filmie „Epitafia katyńskie” (realizacja: Paulina Brzezińska, Maciej Dancewicz, Marek Drążewski, Paweł Pawlicki i Piotr Wejchert) przedstawiono sylwetki oficerów, lekarzy, nauczycieli i sportowców, którzy zginęli wiosną 1940 roku z rąk NKWD w Katyniu, Kalininie (dzisiejszym Twerze) i Charkowie. O zamordowanych mówią ich bliscy – przedstawiają ich życie rodzinne i zawodowe oraz zasługi dla kraju.

„Pokuta”, gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze, to jedna z pierwszych produkcji o zbrodniach stalinizmu. Film opowiada o odpowiedzialności władzy za maltretowanie ludzi, skazywanie ich na pobyt w obozach i śmierć. Jak mówi Wisłocki, bardzo ciekawe są też kulisy produkcji filmu. – „Pokuta” powstała w 1984 roku, ale emisja nastąpiła dopiero dwa lata później – mówi Wisłocki. – Jego premiera była bardzo ważnym wydarzeniem, nie tylko kinematograficznym, lecz także i politycznym – dodaje.

zoomZdaniem przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej na szczególną uwagę zasługuje dokument o mjr. Hieronimie Dekutowskim, „Zaporze” w reżyserii Konrada Starczewskiego. W filmie o dowódcy partyzantów z Lubelszczyzny – cichociemnym, żołnierzu polskiego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez komunistów, opowiadają jego podkomendni. – Jest to nowy film, jego premiera miała miejsce miesiąc temu – mówi Wisłocki. – Podczas produkcji zastosowano nowoczesne techniki – obraz urozmaicono m.in. animacjami, dlatego też film ten powinien szczególnie zainteresować ludzi młodych – dodaje.

Karol Wisłocki zachęca do udziału w przeglądzie przede wszystkim uczniów. – W wielu miastach dla młodzieży przygotowano specjalne pokazy w godzinach porannych – mówi Wisłocki. – Często będą one poprzedzane wprowadzeniem do tematu przez historyków IPN, więc młodzi ludzie mogą się wiele dowiedzieć – zaznacza.

W tym roku przegląd filmów „Echa Katynia” odbędzie się w 40 miastach, m.in. w Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie i Częstochowie. Wszystkie projekcje będą miały miejsce w kwietniu. Wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegóły dotyczące poszczególnych wydarzeń są na bieżąco publikowane na stronie pamięć.pl.

W Warszawie filmy będą emitowane w kinie Muranów. „Pokuta” – 13 kwietnia, a „Epitafia katyńskie” i „Zapora” – dzień później. Aby uczestniczyć w seansach, trzeba odebrać w kinie bezpłatną wejściówkę.

Przegląd filmowy „Echa Katynia” jest organizowany po raz siódmy. Do tej pory w jego ramach zaprezentowano łącznie 31 filmów, powstałych w Polsce, a także na Białorusi, Łotwie, Ukrainie, w Czechach, Danii, Rosji i Stanach Zjednoczonych. Pierwsze pokazy odbywały się tylko w Warszawie, a cztery ostatnie miały już charakter ogólnopolski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: IPN

dodaj komentarz

komentarze


Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
 
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Mroczne serce okupowanej Europy
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
GROM na kursie działań specjalnych
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Weterani w Żelaznej Dywizji
Wołyńskie lwie serca
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Plan modernizacji marynarki wojennej
Trudna droga
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Unwanted Treaty
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Tyraliera terytorialsów
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Ludzie niebezpiecznej profesji
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Spielberg’s Stars
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Obrona bez polityki
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wchodzi w kadr
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Reserves Win Wars
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Razem się szkolą, razem walczą
Symbol zaklęty w dacie
Wyzwania polskiej fotoniki
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
T-72 strzelają na poligonie
Czwarty rozbiór
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Thin Blue Line
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Studenci w kryzysie
PESCO z polskim projektem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO