moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwardia Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin postanowił utworzyć superstrukturę w siłach bezpieczeństwa – Gwardię Narodową, której dowódca ma bezpośrednio podlegać głowie państwa. Według oficjalnych komunikatów formacja ma zwalczać zagrożenia terrorystyczne i zorganizowaną przestępczość. Jednak jej uprawnienia wskazują, że może być wykorzystywana także do tłumienia wystąpień antyrządowych. Część rosyjskich mediów łączy decyzję Putina ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

Gwardia Narodowa powstanie z przekształcenia dotychczasowych wojsk wewnętrznych MSW, których tradycje sięgają czasów NKWD. Ich liczebność szacowana jest na około 200 tys. osób. Wojska wewnętrzne dysponują różnego typu kołowymi pojazdami opancerzonymi, głównie transporterami BTR-70 i BTR-80, oraz bojowymi wozami piechoty BWP-1 i BWP-2. Co ważne, formacja ta posiada własne lotnictwo dysponujące samolotami transportowymi i śmigłowcami. W strukturach wojsk wewnętrznych są także jednostki specjalne, których liczebność szacowana jest na kilkanaście tysięcy żołnierzy.

Oprócz tych sił do Gwardii Narodowej mają zostać wyprowadzone z MSW jednostki prewencji milicji, czyli cieszący się złą sławą OMON. Ekipa Putina wykorzystuje jego funkcjonariuszy do tłumienia protestów opozycji. W ostatnich latach ma miejsce „rozkwit” OMON-u. W 2012 roku istniało 121 jednostek z 20 tys. funkcjonariuszy. W 2014 roku liczba jednostek wzrosła do 160, a liczebność mundurowych podwoiła się. W struktury Gwardii wejdą też, liczące ponad 5 tys. osób, wysoce wyspecjalizowane jednostki milicji, specjalne oddziały szybkiego reagowania, czyli SOBR. Do ich zadań należą m.in. działania przeciwko zorganizowanej przestępczości. Co ważne, Gwardia Narodowa przejmie od MSW również rozbudowane formacje ochrony oraz centrum działań sił specjalnych i lotnictwa. Razem to nawet 430 tys. osób. Za to do resortu spraw wewnętrznych włączone zostaną samodzielne dotąd dwie federalne służby – antynarkotykowa i emigracyjna.

Nowa formacja będzie zapewniać porządek wewnętrzny w kraju, walczyć z terroryzmem i „ekstremizmem”, a to oznacza, że będzie mogła prowadzić działania wywiadowcze. Innym zajęciem gwardzistów będzie ochrona, m.in. ważnych obiektów państwowych i specjalnych transportów. Gwardia Narodowa ma również kontrolować przestrzeganie przepisów o handlu bronią i nadzorować prywatne firmy ochroniarskie. W projekcie ustawy znalazły się również zapisy, że Gwardia Narodowa będzie pełnić funkcje obrony terytorialnej i ma być zdolna do udziału w wewnętrznych konfliktach zbrojnych. W razie potrzeby ma też wspomagać potrzeby straży granicznej. Dlatego formacja będzie dysponować ciężkim uzbrojeniem. Gwardia otrzyma bardzo szerokie uprawnienia użycia siły i środków przymusu oraz broni palnej. Ten ostatni pomysł wzbudził szczególny niepokój. Gwardziści nie będą mogli używać broni palnej wobec dużych zgromadzeń ludzkich, kobiet w ciąży, dzieci oraz osób niepełnosprawnych, chyba że będą stawiać zbrojny opór lub atakować funkcjonariuszy.

REKLAMA

Tak wielka reorganizacja struktur siłowych i ich centralizacja oznacza, że władze w Moskwie chcą wzmocnić kontrolę nad społeczeństwem i spróbować zastraszyć je. Utworzenie Gwardii Narodowej można też uznać za działanie ściśle połączone z przyjętą w 2014 roku nową doktryną wojenną Rosji. W dokumencie tym zostały wskazane nowe zagrożenia, które mogą prowadzić do destabilizacji kraju przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Jednym z takich zagrożeń może być pogorszenie nastrojów społecznych wynikające ze złej sytuacji gospodarczej.

Niezwykle znaczące w przypadku nowej formacji jest to, że jej szefem będzie zaufany człowiek Władimira Putina. Będzie nim weteran KGB generał Wiktor Zołotow. Wedle projektu ustawy ma on podlegać bezpośrednio prezydentowi. De facto Gwardia Narodowa będzie wewnętrzną armią Putina.

Tadeusz Wróbel , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie porty bardziej otwarte
W MON o polsko-słowackiej współpracy
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kolejne Groty dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
PGZ będzie obecna na MSPO
Szkolenie wodne podhalańczyków
Rakiety z Mesko w F-35
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko ma ofertę dla cywili
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Więcej celowników z PCO dla wojska
Oficer jak biała karta...
Online z mistrzami sportu
Brawurowe zagony motorowe
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ochotnicy na ratunek
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Mały Katyń pod Augustowem
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ułańska szarża
Kraby w Bolesławcu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko przeciw wirusowi
Krwawy Wołyń
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dogrywka „Defendera”
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Emisariusz heroiczny
Prezydent Duda jedzie do USA
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Weterani znów staną na macie
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Odznaka dla ratowników pola walki
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO