moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przywracamy godność Polsce

Dziś po 65 latach poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe przywracamy godność Polsce. Godność, którą kiedyś ci, którzy katowali i zamordowali wtedy majora Zygmunta Łupaszkę, podeptali. Godność, którą przez zacieranie pamięci, razem z Żołnierzami Niezłomnymi wrzucili do bezimiennych dołów. Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, wraz z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi, bohaterowi niezłomnemu do samego końca. Cześć i chwała bohaterom. Panie pułkowniku, spoczywaj w pokoju, wreszcie w rodzinnym grobie – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości pogrzebowych płk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". 

 

Czcigodna Rodzino Pana Pułkownika,

Czcigodni Kombatanci,

Ostatni żyjący jeszcze wśród nas Żołnierze Niezłomni,

Szanowni Panowie Marszałkowie,

Szanowni Panowie Premierzy,

Panie Ministrze,

Szanowni Państwo Ministrowie,

Szanowni Państwo Posłowie, Senatorowie,

Ekscelencjo Księże Biskupie Generalne,

Czcigodni Księża,

Wszyscy zgromadzeni drodzy Rodacy!

 

65 lat, by przywrócić godność. Ale przywrócić godność nie panu majorowi Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”. On, dziś już pułkownik, tę godność zawsze miał, nigdy jej nie utracił, a przez bohaterską śmierć i cierpienie za Ojczyznę ma godność na wieki. Tak on, jak i jego polegli towarzysze broni. Dziś po 65 latach poprzez odnalezienie doczesnych szczątków pana pułkownika, poprzez pamięć o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych, poprzez te państwowe uroczystości pogrzebowe przywracamy godność Polsce. Godność, którą kiedyś ci, którzy katowali i zamordowali wtedy majora Zygmunta Łupaszkę, podeptali. Godność, którą przez zacieranie pamięci, razem z Żołnierzami Niezłomnymi wrzucili do bezimiennych dołów. Dziś ta godność wraca wraz z dumną Rzeczpospolitą, wraz z dumną Polską, która pochyla nisko głowę i oddaje hołd swojemu wielkiemu synowi, bohaterowi niezłomnemu do samego końca. I dlatego chciałem z tego miejsca podziękować.

Podziękować rodzinie pana pułkownika, rodzinom poległych Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzom Niezłomnym, ale także harcerzom, strzelcom, kibicom i wszystkim młodym ludziom, którzy już od lat czcili pamięć Żołnierzy Niezłomnych. Rodzinom chciałbym podziękować za to, że zawsze zachowały godność i zawsze pamiętały o swoich najbliższych. I zawsze czciły to, co było ważne – prawdę, pamięć o bohaterstwie, o niezłomności. Mimo wszystkich trudności i prześladowania, jakich przez dziesiątki lat, przez postawę swoich najbliższych, doznały ze strony komunistycznych władz. Za to wszystko, za tę pamięć chciałem ogromnie podziękować.

Chciałem też podziękować panu ministrowi za awans na wyższy stopień oficerski, który dziś otrzymał pan pułkownik. Pośmiertnie, ale to ważne, że teraz jest taka Polska, która też poprzez swoje najwyższe władze pamięta, oddaje cześć, a przede wszystkim docenia. Nie tylko po to, by pamiętać przeszłość, ale przede wszystkim dlatego kim oni byli, jakim człowiekiem, jakim Polakiem był pan pułkownik i jego żołnierze. Dziś wszyscy wiemy, że byli wspaniali, ale dlaczego? Dlatego, że wychowali się na micie wielkiej bohaterskiej Polski, powstańców styczniowych, tych którzy walczyli o odzyskanie niepodległości i zwyciężyli w 1918 roku, tych którzy obronili Warszawę i Polskę przed bolszewikami w 1920 roku. To budowało postawę tych ludzi, to dlatego z odwagą stanęli potem do obrony Polski w ‘39 roku, walczyli w podziemiu, a kiedy przyszły wojska sowieckie i nie chciały opuścić Polski, nie zgodzili się na taką Polskę, która nie była wolna, która nie była niepodległa, która nie była suwerenna.

Czy liczyli na to, że będzie kolejna wojna między Wschodem z Zachodem i Polska zostanie wyzwolona? Może na początku wierzyli,  potem z pewnością już nie, ale nie dali się złamać. Byli do końca. Dziś to właśnie na ich przykładzie, na ich bohaterstwie wychowujemy następne pokolenia, aby były takie jak oni – wierne Ojczyźnie do końca, wierne przysiędze żołnierskiej do końca, wierne temu wszystkiemu co wszczepiono w ich dusze, wierni niepodległej i wolnej Polsce. To dzisiaj jest najważniejsze. A więc to nie tylko pamięć o przeszłości, to przede wszystkim budowanie przyszłości. Bo „takie będą Rzeczypospolite jak ich młodzieży chowanie”. Panie Pułkowniku wychodząc z celi w swoją ostatnią drogę powiedział pan do współwięźniów: „Z Bogiem, panowie”. Zostaliśmy z Bogiem, panie pułkowniku i z Bogiem jesteśmy cały czas. Ale jedno chcę, skłaniając przed Panem głowę, powiedzieć. Polacy, a zwłaszcza młode pokolenie wie dziś doskonale, że w tamtych czasach, trudnych, beznadziejnych, to wy zachowaliście się jak trzeba.

Szanowni Państwo, cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym. Panie pułkowniku, spoczywaj w pokoju, wreszcie w rodzinnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie… piękna.

Andrzej Duda , prezydent RP

dodaj komentarz

komentarze


USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Kremlowska gra
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Arsenał Iranu
Iran uderza w USA
Zryw kościuszkowski
„Gwiezdne wojny” Reagana
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Wojskowi medycy w gotowości
Saperzy w walce z Covid-19
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Dowodzę najlepszymi
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Certyfikacja na „Tarczowni”
Testy radarów dla Wisły
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Beagle dla Polaków
Kwarantanna na WAT
Cichociemny patronem 14 BOT
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Nissany zastąpią Honkery
Rakiety w celu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Dwa oblicza agenta wywiadu
Obradowała Rada Gabinetowa
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Miliony ofiar hiszpanki
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
We Are All Darfur
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Sześć dekad pod wirnikiem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Poprad w kolejnej jednostce
Poprady i Pilica z interrogatorami
Nowy wiceminister w MON
Nabór na wojskowe studia trwa
Koronawirus na wojskowej uczelni
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Studia on-line w Szkole Orląt
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Terytorialsi nie stracą dodatku
Więcej wojska do walki z pandemią
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Trzy cele na ścieżce
Sukcesy sportowców w mundurach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO