moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pożegnanie z żagańską brygadą

27 kwietnia z żagańską 34 Brygadą Kawalerii Pancernej pożegnali się podpułkownik Zbigniew Śliżewski, szef sztabu brygady, i podpułkownik Robert Szumny, dowódca batalionu logistycznego.

Oficerów uroczyście pożegnano w obecności całego stanu osobowego brygady i wojskowej asysty honorowej, którą stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34 BKPanc dowodzona przez kapitana Marcina Wdowiaka.

Szef sekcji personalnej brygady major Dariusz Kląskała odczytał decyzję Ministra Obrony Narodowej dotyczącą awansu i wyznaczenia ppłk Śliżewskiego na stanowisko służbowe zastępcy dowódcy 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, gdzie z dniem objęcia obowiązków zostanie mianowany do stopnia pułkownika. Ppłk Szumny będzie pełnił dalszą służbę wojskową również w Świętoszowie, ale w 43 Wojskowym Oddziale Gospodarczym jako zastępca komendanta oddziału.

REKLAMA

Dowódca 34 BKPanc pułkownik dypl. Krzysztof Pokropowicz podziękował żegnanym oficerom za nienaganną służbę, zaangażowanie i ogromny wkład włożony w funkcjonowanie brygady. – Dzisiaj bez logistyki nic się nie da zrobić. Robert udowodniłeś, że jesteś człowiekiem, który nie boi się wyzwań. Nigdy nie brakuje Ci chęci do działania i wiem, że tak będzie nadal. Za służbę w naszej brygadzie serdecznie dziękuję. Myślę, że wszystko, co tutaj osiągnąłeś, z powodzeniem wykorzystasz na nowym stanowisku zastępcy komendanta 43 WOG – powiedział płk Pokropowicz, kierując słowa do ppłk. Szumnego.

Następnie zwracając się do szefa sztabu, dowódca brygady powiedział: – Już od wczoraj myślę, jak wyrazić wdzięczność za wszystkie lata służby ppłk. Śliżewskiego w naszej brygadzie. Zbyszek, masz cechy, które dzisiaj zanikają w służbie wojskowej, takie jak: rzetelność, uczciwość żołnierska, lojalność wobec podwładnych i przełożonych. Jesteś człowiekiem o ogromnym autorytecie, wzorem determinacji w służbie. Zawsze byłeś pierwszy w pracy i ostatni wychodziłeś, dzień w dzień. Trudno jest w kilku słowach oddać Twój wysiłek, wkład i trud w to, czego dokonałeś w brygadzie. Za to wszystko chcemy Ci dzisiaj podziękować. Taka jest kolej służby wojskowej, że są początki i jest koniec. Dzisiaj kończysz służbę w 34 BKPanc. Nie wątpię, że podołasz nowym wyzwaniom, obowiązkom i będziesz filarem dla dowódcy 10 BKPanc.

– Dziękuję za tak uroczyste pożegnanie z ukochaną 34 BKPanc. Niewątpliwie jest to jeden z najważniejszych momentów w moim życiu. Tu, w naszej brygadzie spotkałem wyjątkowych ludzi, żołnierzy, pracowników wojska, z którymi osiągaliśmy wyniki i sukcesy w pracy. To nasza wspólna zasługa, od szeregowego, po wszystkie koleżanki i kolegów, z którymi współpracowałem. Przez ostatnie lata pracowaliśmy w bardzo ograniczonym składzie i to szczególnie napawa mnie dumą, że mogłem pracować z tak wspaniałymi ludźmi. Jestem przekonany, że to doświadczenie, które tutaj zdobyłem, będę mógł skutecznie wykorzystać w moim nowym miejscu pracy. Oczywiście nigdy nie zapomnę 34 BKPanc, ale teraz z całym oddaniem poświęcę się dla służby w 10 BKPanc – powiedział wzruszony ppłk Śliżewski.

Bohaterowie uroczystości w dowód wdzięczności z rąk dowódcy brygady odebrali szable oficerskie, pisemne podziękowania oraz pamiątkowe tableau. Ostatnim punktem apelu była defilada pododdziałów brygady, którą stojąc w pierwszym szeregu odebrali żegnający się z 34 BKPanc oficerowie.

***

Podpułkownik Zbigniew Śliżewski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu (1983), Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (1999). Ponadto ukończył kurs dowódców batalionów (Wyższy Kurs Doskonalenia Oficerów - 1988), kurs „Liderzy XXI wieku” (Zarządzanie bezpieczeństwem i tworzenie strategii obronnych) w Europejskim Centrum Studiów Bezpieczeństwa im. Georga C. Marshalla (1998). Dodatkowo ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Zielonogórskim z zarządzania w sektorze publicznym w sytuacjach kryzysowych (2009), a także Podyplomowe Studia Operacyjno – Strategiczne Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (2011). Po ukończeniu szkoły oficerskiej pełnił służbę w 11. Dywizji Pancernej na stanowiskach dowódcy plutonu, kompanii, szefa sztabu batalionu szkolnego oraz dowódcy batalionu czołgów w 8. Pułku Czołgów (1983-1990). W latach 1990-1994 był dowódcą batalionu piechoty zmechanizowanej w 99., a później 89. Pułku Zmechanizowanym. Kolejne lata to służba w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej na stanowiskach sztabowych i jako dowódca batalionu czołgów. Od marca 2000 do marca 2001 roku pełnił funkcję szefa wydziału operacyjnego w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w siłach ONZ w Syrii. Podczas kolejnej misji w ramach IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Iraku w 2005 roku, pełnił funkcję szefa centrum dowodzenia dywizji. Od 1 lipca 2007 był szefem sztabu 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. 2 maja 2016 roku, rozkazem wyższych przełożonych, ppłk Śliżewski wyznaczony został na stanowisko służbowe zastępcy dowódcy 10BKPanc w Świętoszowie. Z dniem objęcia obowiązków zostanie mianowany do stopnia pułkownika.

Podpułkownik Robert Szumny jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu. Po jej ukończeniu, w latach 1990-2000 pełnił służbę w 5. Dywizji Zmechanizowanej w Gubinie na stanowiskach od oficera do szefa zaopatrzenia mps. Następnie w 2000 roku został wyznaczony na stanowisko w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, gdzie pełnił funkcję szefa służby mps i szefa służby materiałowej. W 2008 roku przybył do 34BKPanc, gdzie objął stanowisko szefa sekcji logistyki S-4, a w 2012 roku został dowódcą batalionu logistycznego. Z dniem 4 maja 2016 roku ppłk Szumny, wyznaczony został na stanowisko zastępcy komendanta 43. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Świętoszowie.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Rafał Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Prawdziwi wojownicy
„Anakonda” rusza na poligony
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Spartan” znów na Mazurach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Nowy wiceminister w MON
Agent w generalskich szlifach
„Ratownik” od nowa
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ćwiczenia z torpedą
Generał Haller przybył w sam czas
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Głos (z) płonącej Warszawy
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Co z tegorocznym MSPO?
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Na misjach święta inne niż zwykle
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Harpun” do walki
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zwiadowcy na start
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wojsko przeciw wirusowi
Trzeba rozbić to więzienie!
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Koniec kijowskiego snu
Widzieć i nie być widzianym
MON nie wycofuje się z MSPO
Amerykanie odmładzają F-16
Na wakacje z WOT
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Święto żołnierzy służących na misjach
Transportery płyną na drugi brzeg
Białe noce podhalańczyków
„Defender” na poligonie!
Mercedes nie tylko do holowania
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Morskie początki „Anakondy”
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO