moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy w 12 Dywizji i 15 Brygadzie Zmechanizowanej

Gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak został nowym dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a płk Jarosław Gromadziński pokieruje 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Generał zapowiada, że będzie kontynuował szkolenia i modernizację w dywizji. A nowy dowódca 15 Brygady chce postawić na silne bojowo i samodzielne pododdziały.


Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej odbyła się dziś w Szczecinie na błoniach. Gen. bryg. Andrzej Reudowicz przekazał sztandar szczecińskiego związku taktycznego swojemu następcy gen. bryg. Rajmundowi T. Andrzejczakowi. Ceremonia odbyła się w obecności dowódcy generalnego gen. broni Mirosława Różańskiego.

W Szczecinie rewolucji nie będzie

Na uroczystej zbiórce stanęła kompania honorowa, orkiestra oraz poczty sztandarowe wszystkich jednostek dywizji. Obecni byli dowódcy podległych jednostek oraz dowódcy, szefowie i komendanci instytucji wojskowych garnizonu Szczecin. Gościem szczególnym był dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, niemiecki gen. broni Manfred Hofmann.

– Dowodzenie jedną z trzech dywizji w naszej armii uważam za zaszczyt i będę się starał jak najlepiej sprostać odpowiedzialności, która na mnie spoczywa – zapowiedział gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak obejmując obowiązki. Generał, który do tej pory był zastępcą dowódcy szczecińskiej dywizji, zapewnił, że będzie kontynuował szkolenia i modernizację. – Pod moim dowództwem nie będzie rewolucji lecz ewolucyjne dążenie do jak najlepszej sprawności – powiedział generał Andrzejczak portalowi polska-zbrojna.pl.

Żegnając swoich podwładnych gen. bryg. Andrzej Reudowicz podziękował im za wspólną służbę. – Jestem przekonany, że pod nowym dowództwem dywizja nadal będzie stanowiła silny związek taktyczny, gotowy do wykonania najtrudniejszych zadań na rzecz obrony granic kraju – mówił ustępujący dowódca.

Ceremonia przekazania obowiązków przypadła w święto 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich, który podlega dywizji. Na zbiórce stanęły więc pododdziały wchodzące w skład batalionu. W trakcie uroczystości nastąpiło przeniesienie na sztandar jednostki Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari ze sztandaru nieistniejącego już batalionu rozpoznawczego.

W uroczystościach w Szczecinie brali udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich. Zaproszeni zostali weterani i kombatanci, pracownicy wojska. Spotkanie zakończył pokaz sprawności żołnierzy batalionu dowodzenia oraz wojskowy festyn.

Nowy dowódca także w Orzyszu

Dzień wcześniej przekazanie obowiązków odbyło się także w jednostce w Orzyszu. Dowódcą 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej został płk Jarosław Gromadziński. Sztandar i proporzec rozpoznawczy „Zawiszaków” przekazał mu podczas uroczystej zbiórki na placu apelowym płk Jan Rydz. W ceremonii uczestniczył dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Marek Sokołowski.


Płk Gromadziński przypomniał, że służbę wojskową zaczynał właśnie w jednostkach 16 dywizji i z tym większą przyjemnością do niej wraca. – Będę się starał, aby żołnierze wypełniali historyczne motto „polegać jak na Zawiszy”, które jest przecież związane z patronem naszej brygady – zapowiedział nowy dowódca w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Dodał, że brygada musi być zawsze gotowa do najtrudniejszych zadań, szczególnie że stacjonuje w newralgicznym rejonie kraju. – Taki cel można osiągnąć  jedynie nieustannym szkoleniem. Dookoła mamy trudny, lesisty i pełen jezior teren,  dzięki kreatywności dowódców i wysiłkowi żołnierzy musimy nauczyć się wykorzystywać to jako atut – mówił płk Gromadziński. Podkreślał, że stawia na samodzielność pododdziałów, które niezależnie od sił głównych muszą być sprawne i silne bojowo.

Odchodzący ze stanowiska płk Jan Rydz podziękował podwładnym za profesjonalizm, dobre wyniki w szkoleniu oraz ofiarną służbę. Podkreślał, że dowodzenie 15 Brygadą było dla niego zaszczytem.

W uroczystości w Orzyszu wzięli udział m.in. samorządowcy, dowódcy i komendanci jednostek garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych, a także kombatanci i weterani.


Generał brygady Rajmund Tomasz Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych w różnych jednostkach. W roku 2011 został awansowany na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy. Jest także laureatem nagrody Buzdygan przyznawanej przez „Polskę Zbrojną".


Płk dypl. Jarosław Gromadziński to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako młody oficer służył w jednostkach 16 dywizji. Był dowódcą plutonu, kompanii i batalionu. Pełnił obowiązki szefa sztabu brygady, szefa wydziału operacyjnego w dowództwie dywizji. W 2002 roku z pierwszą lokatą zdobył dyplom Akademii Obrony Narodowej. Ukończył również studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej oraz NATO Defense College w Rzymie. Kształcił się również w NATO School w Oberammergau, a w 2015 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w AON.

Był uczestnikiem misji w Iraku i Syrii. Zajmował stanowisko szefa Oddziału Analiz i Użycia Wojsk Lądowych w Zarządzie Planowania Operacyjnego – P3, a ostatnio koordynatora w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Artur Walento, mł. chor. Piotr Kamiński

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Polsko-amerykańska współpraca
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Druga kariera byłych żołnierzy
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szybciej do wojska
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zaplecze dla Rosomaków
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wybuchowa edukacja
Mordercza obrona Warszawy
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Ukraiński kurs na Zachód
Kraby kontra okręt
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
„Aviation Detachment” w Łasku
Ochotnik do Auschwitz
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Marynarski Katyń
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ogień w natarciu
Święto terytorialsów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
16 Dywizja najlepsza!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Nowe sanitarki dla wojska
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Medycy po unitarce
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Komisje sejmowe o umowie z USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Polak z Medalem NATO
„Kaper” przeciw terrorystom
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO