moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowi dowódcy w 12 Dywizji i 15 Brygadzie Zmechanizowanej

Gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak został nowym dowódcą 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a płk Jarosław Gromadziński pokieruje 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Generał zapowiada, że będzie kontynuował szkolenia i modernizację w dywizji. A nowy dowódca 15 Brygady chce postawić na silne bojowo i samodzielne pododdziały.


Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej odbyła się dziś w Szczecinie na błoniach. Gen. bryg. Andrzej Reudowicz przekazał sztandar szczecińskiego związku taktycznego swojemu następcy gen. bryg. Rajmundowi T. Andrzejczakowi. Ceremonia odbyła się w obecności dowódcy generalnego gen. broni Mirosława Różańskiego.

W Szczecinie rewolucji nie będzie

Na uroczystej zbiórce stanęła kompania honorowa, orkiestra oraz poczty sztandarowe wszystkich jednostek dywizji. Obecni byli dowódcy podległych jednostek oraz dowódcy, szefowie i komendanci instytucji wojskowych garnizonu Szczecin. Gościem szczególnym był dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, niemiecki gen. broni Manfred Hofmann.

– Dowodzenie jedną z trzech dywizji w naszej armii uważam za zaszczyt i będę się starał jak najlepiej sprostać odpowiedzialności, która na mnie spoczywa – zapowiedział gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak obejmując obowiązki. Generał, który do tej pory był zastępcą dowódcy szczecińskiej dywizji, zapewnił, że będzie kontynuował szkolenia i modernizację. – Pod moim dowództwem nie będzie rewolucji lecz ewolucyjne dążenie do jak najlepszej sprawności – powiedział generał Andrzejczak portalowi polska-zbrojna.pl.

Żegnając swoich podwładnych gen. bryg. Andrzej Reudowicz podziękował im za wspólną służbę. – Jestem przekonany, że pod nowym dowództwem dywizja nadal będzie stanowiła silny związek taktyczny, gotowy do wykonania najtrudniejszych zadań na rzecz obrony granic kraju – mówił ustępujący dowódca.

Ceremonia przekazania obowiązków przypadła w święto 12 Batalionu Dowodzenia Ułanów Podolskich, który podlega dywizji. Na zbiórce stanęły więc pododdziały wchodzące w skład batalionu. W trakcie uroczystości nastąpiło przeniesienie na sztandar jednostki Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari ze sztandaru nieistniejącego już batalionu rozpoznawczego.

W uroczystościach w Szczecinie brali udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich. Zaproszeni zostali weterani i kombatanci, pracownicy wojska. Spotkanie zakończył pokaz sprawności żołnierzy batalionu dowodzenia oraz wojskowy festyn.

Nowy dowódca także w Orzyszu

Dzień wcześniej przekazanie obowiązków odbyło się także w jednostce w Orzyszu. Dowódcą 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej został płk Jarosław Gromadziński. Sztandar i proporzec rozpoznawczy „Zawiszaków” przekazał mu podczas uroczystej zbiórki na placu apelowym płk Jan Rydz. W ceremonii uczestniczył dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Marek Sokołowski.


Płk Gromadziński przypomniał, że służbę wojskową zaczynał właśnie w jednostkach 16 dywizji i z tym większą przyjemnością do niej wraca. – Będę się starał, aby żołnierze wypełniali historyczne motto „polegać jak na Zawiszy”, które jest przecież związane z patronem naszej brygady – zapowiedział nowy dowódca w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Dodał, że brygada musi być zawsze gotowa do najtrudniejszych zadań, szczególnie że stacjonuje w newralgicznym rejonie kraju. – Taki cel można osiągnąć  jedynie nieustannym szkoleniem. Dookoła mamy trudny, lesisty i pełen jezior teren,  dzięki kreatywności dowódców i wysiłkowi żołnierzy musimy nauczyć się wykorzystywać to jako atut – mówił płk Gromadziński. Podkreślał, że stawia na samodzielność pododdziałów, które niezależnie od sił głównych muszą być sprawne i silne bojowo.

Odchodzący ze stanowiska płk Jan Rydz podziękował podwładnym za profesjonalizm, dobre wyniki w szkoleniu oraz ofiarną służbę. Podkreślał, że dowodzenie 15 Brygadą było dla niego zaszczytem.

W uroczystości w Orzyszu wzięli udział m.in. samorządowcy, dowódcy i komendanci jednostek garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych, a także kombatanci i weterani.


Generał brygady Rajmund Tomasz Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych w różnych jednostkach. W roku 2011 został awansowany na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy. Jest także laureatem nagrody Buzdygan przyznawanej przez „Polskę Zbrojną".


Płk dypl. Jarosław Gromadziński to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Jako młody oficer służył w jednostkach 16 dywizji. Był dowódcą plutonu, kompanii i batalionu. Pełnił obowiązki szefa sztabu brygady, szefa wydziału operacyjnego w dowództwie dywizji. W 2002 roku z pierwszą lokatą zdobył dyplom Akademii Obrony Narodowej. Ukończył również studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej oraz NATO Defense College w Rzymie. Kształcił się również w NATO School w Oberammergau, a w 2015 roku ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w AON.

Był uczestnikiem misji w Iraku i Syrii. Zajmował stanowisko szefa Oddziału Analiz i Użycia Wojsk Lądowych w Zarządzie Planowania Operacyjnego – P3, a ostatnio koordynatora w Zarządzie Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia Sztabu Generalnego.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Artur Walento, mł. chor. Piotr Kamiński

dodaj komentarz

komentarze


Benemerenti 2020
 
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Obradowała Rada Gabinetowa
Przeciw trzem wrogom
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
We Are All Darfur
Serwis AW101 w Łodzi
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Defense Without Politics
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Misje na dłużej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Pomagali z narażeniem życia
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Terytorialsi za oceanem
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Beagle dla żołnierzy?
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Za wolność naszą i waszą
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Kajak idealny dla komandosa
Rekordowy budżet MON
Następcy Wstęg poszukiwani
Arsenał Iranu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Iran uderza w USA
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Misja wojownika
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Posłowie o sytuacji w Iraku
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Nowy wiceminister w MON
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kondor wystartował
Klasy wojskowe po nowemu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO