moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Relacje wojsko – świat nauki, czyli o czym dyskutowano na targach logistyki

Podczas debaty zorganizowanej na IV Targach Logistyki Służb Mundurowych można było zauważyć, że na linii armia – świat nauki wciąż funkcjonują wieloletnie zaszłości. Wojskowym nadal trudno jest uwierzyć w zapewnienia „badaczy”, że są w stanie opracować na potrzeby sił zbrojnych innowacyjne technologie. Nie ufają też ich zapewnieniom, że zrobią to na czas i w określonym na początku budżecie. Po drugiej stronie z zaufaniem nie jest lepiej. Naukowcy sceptycznie podchodzą do zapewnień typu: dajcie nam wynalazki, to my je kupimy i wprowadzimy do służby. Bo na półkach mają sporo produktów, które kiedyś były innowacyjne i wzbudzały westchnienia żołnierzy. I na tym się, niestety, kończyło.

Ponieważ towarzysząca IV Targom Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi debata pt. „Innowacje dla bezpieczeństwa. Nauka – biznes – służby mundurowe” była współorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy, miałem zaszczyt prowadzić dwa z trzech paneli dyskusyjnych. Pierwszy, otwierający całą konferencję, o tytule „Zaopatrywanie w praktyce  doświadczenia przedstawicieli służb mundurowych oraz producentów i dystrybutorów. Wady i zalety wyrobów oferowanych służbom mundurowym” oraz trzeci, zamykający imprezę, który poświęcony był innowacyjnym technologiom.

Pierwszą debatę  jak można się było spodziewać  zdominowała kwestia przepisów, na mocy których służby mundurowe (bo nie tylko wojsko, ale również policja, straże pożarna, miejska, graniczna etc.) dokonują zakupów. Przedstawiciele „dostawców” wskazywali, że największą wadą obowiązujących regulacji jest brak wystarczającego wsparcia dla polskich producentów. W tym miejscu podkreślę, że całkowicie zgadzam się z ich argumentami, iż istotą gospodarki narodowej jest umieszczanie produkcji, mocy przerobowych, a więc ludzi i technologii, w Polsce, a nie w Bangladeszu czy Indiach. Wojsko odpowiadało na te zarzuty – i z tymi argumentami się zgadzam – iż ochrona krajowych firm nie może odbywać się na zasadzie tworzenia lokalnego monopolu, gdyż na tym straci jakość dostarczanych armii produktów.

Na konferencji byłem również moderatorem panelu dyskusyjnego poświęconego innowacyjnym technologiom, w którym przy jednym stole „usiedli” przedstawiciele wojska i cywilnego – co bardzo istotne  świata nauki.

REKLAMA

W toku debaty naprawdę trudno było nie zauważyć, że obie strony mają do siebie – mówiąc delikatnie – bardzo ograniczone zaufanie. Przedstawicielom armii nadal trudno jest uwierzyć w zapewnienia „badaczy”, że nie tylko są w stanie opracować na potrzeby sił zbrojnych innowacyjne technologie, ale również, że zrobią to na czas i w budżecie określonym na początku ustaleń. Naukowcy zaś z ogromnym sceptycyzmem podchodzą do zapewnień typu: dajcie nam wynalazki, to my je kupimy, wprowadzimy do służby. Bo na półkach mają sporo produktów, które kiedyś były innowacyjne i wzbudzały westchnienia żołnierzy. I na tym się, niestety, kończyło.

Pocieszające jest to, że zdeterminowane do aktywizacji rodzimej nauki jest zarówno wojsko, jak i sam świat nauki. Obie strony chcą tego samego  aby to Polacy opracowywali technologie obronne bądź technologie (i produkty) podwójnego zastosowania.

Mam takie poczucie, że to, czego brakuje teraz najbardziej, to wcale nie są pieniądze. Bo tych na nowe, innowacyjne produkty jest naprawdę sporo. Brakuje właściwiej komunikacji. Nie chcę bawić się w socjologa czy psychologa, ale coś w tym jest, że mundurówka, przyzwyczajona do hierarchicznego podejmowania decyzji, i profesorowie, nawykli do tego, aby innych „uczyć”, nie zawsze potrafią się dogadać. Może potrzeba pośrednika? Czy mógłby nim być NCBiR? Zapewne tak, ale chyba lepiej, gdyby rolę tę pełnił Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). W mojej ocenie w przypadku NCBiR zbyt silny jest tam element naukowy, a nie obronny. W efekcie zbyt wiele było przypadków, gdy projekty z NCBiR dawały „efekty”, których armia nie potrzebowała i potrzebować nie będzie.
I3TO, kontrolowany od A do Z przez armię, ma szansę tych błędów uniknąć. Trzeba jednak obudować go we wszystkie niezbędne do tego narzędzia, w tym w odpowiednią liczbę pracowników i strukturę.

Krzysztof Wilewski , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ku czci roku 1918 i 1920
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kraken dla Kormoranów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Ukraiński kurs na Zachód
Dekady za wcześnie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
F-16 kończą misję w Estonii
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Trenują, aby szkolić innych
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Nadchodzi Armia Fight Night!
Kabina do zadań specjalnych
„Aviation Detachment” w Łasku
Zostań studentem ASzWoj
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko przeciw wirusowi
Promocja oficerska w AWL
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Polsko-amerykańska współpraca
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Październik pod znakiem Tallboya
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bohaterska obrona wzgórza 385
Szybciej do wojska
Defendery 2020: RobUV
16 Dywizja najlepsza!
A więc wojna...
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Ochotnik do Auschwitz
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defender 2020: Symulator Pioruna
Szybsza droga do armii zawodowej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nowe sanitarki dla wojska
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kraby kontra okręt
Wybuchowa edukacja
„Kaper” przeciw terrorystom
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Ryzykowne remedium
Zamek na poligonie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Amerykanie odmładzają F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO