moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Relacje wojsko – świat nauki, czyli o czym dyskutowano na targach logistyki

Podczas debaty zorganizowanej na IV Targach Logistyki Służb Mundurowych można było zauważyć, że na linii armia – świat nauki wciąż funkcjonują wieloletnie zaszłości. Wojskowym nadal trudno jest uwierzyć w zapewnienia „badaczy”, że są w stanie opracować na potrzeby sił zbrojnych innowacyjne technologie. Nie ufają też ich zapewnieniom, że zrobią to na czas i w określonym na początku budżecie. Po drugiej stronie z zaufaniem nie jest lepiej. Naukowcy sceptycznie podchodzą do zapewnień typu: dajcie nam wynalazki, to my je kupimy i wprowadzimy do służby. Bo na półkach mają sporo produktów, które kiedyś były innowacyjne i wzbudzały westchnienia żołnierzy. I na tym się, niestety, kończyło.

Ponieważ towarzysząca IV Targom Logistyki Służb Mundurowych w Łodzi debata pt. „Innowacje dla bezpieczeństwa. Nauka – biznes – służby mundurowe” była współorganizowana przez Wojskowy Instytut Wydawniczy, miałem zaszczyt prowadzić dwa z trzech paneli dyskusyjnych. Pierwszy, otwierający całą konferencję, o tytule „Zaopatrywanie w praktyce  doświadczenia przedstawicieli służb mundurowych oraz producentów i dystrybutorów. Wady i zalety wyrobów oferowanych służbom mundurowym” oraz trzeci, zamykający imprezę, który poświęcony był innowacyjnym technologiom.

Pierwszą debatę  jak można się było spodziewać  zdominowała kwestia przepisów, na mocy których służby mundurowe (bo nie tylko wojsko, ale również policja, straże pożarna, miejska, graniczna etc.) dokonują zakupów. Przedstawiciele „dostawców” wskazywali, że największą wadą obowiązujących regulacji jest brak wystarczającego wsparcia dla polskich producentów. W tym miejscu podkreślę, że całkowicie zgadzam się z ich argumentami, iż istotą gospodarki narodowej jest umieszczanie produkcji, mocy przerobowych, a więc ludzi i technologii, w Polsce, a nie w Bangladeszu czy Indiach. Wojsko odpowiadało na te zarzuty – i z tymi argumentami się zgadzam – iż ochrona krajowych firm nie może odbywać się na zasadzie tworzenia lokalnego monopolu, gdyż na tym straci jakość dostarczanych armii produktów.

Na konferencji byłem również moderatorem panelu dyskusyjnego poświęconego innowacyjnym technologiom, w którym przy jednym stole „usiedli” przedstawiciele wojska i cywilnego – co bardzo istotne  świata nauki.

W toku debaty naprawdę trudno było nie zauważyć, że obie strony mają do siebie – mówiąc delikatnie – bardzo ograniczone zaufanie. Przedstawicielom armii nadal trudno jest uwierzyć w zapewnienia „badaczy”, że nie tylko są w stanie opracować na potrzeby sił zbrojnych innowacyjne technologie, ale również, że zrobią to na czas i w budżecie określonym na początku ustaleń. Naukowcy zaś z ogromnym sceptycyzmem podchodzą do zapewnień typu: dajcie nam wynalazki, to my je kupimy, wprowadzimy do służby. Bo na półkach mają sporo produktów, które kiedyś były innowacyjne i wzbudzały westchnienia żołnierzy. I na tym się, niestety, kończyło.

Pocieszające jest to, że zdeterminowane do aktywizacji rodzimej nauki jest zarówno wojsko, jak i sam świat nauki. Obie strony chcą tego samego  aby to Polacy opracowywali technologie obronne bądź technologie (i produkty) podwójnego zastosowania.

Mam takie poczucie, że to, czego brakuje teraz najbardziej, to wcale nie są pieniądze. Bo tych na nowe, innowacyjne produkty jest naprawdę sporo. Brakuje właściwiej komunikacji. Nie chcę bawić się w socjologa czy psychologa, ale coś w tym jest, że mundurówka, przyzwyczajona do hierarchicznego podejmowania decyzji, i profesorowie, nawykli do tego, aby innych „uczyć”, nie zawsze potrafią się dogadać. Może potrzeba pośrednika? Czy mógłby nim być NCBiR? Zapewne tak, ale chyba lepiej, gdyby rolę tę pełnił Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). W mojej ocenie w przypadku NCBiR zbyt silny jest tam element naukowy, a nie obronny. W efekcie zbyt wiele było przypadków, gdy projekty z NCBiR dawały „efekty”, których armia nie potrzebowała i potrzebować nie będzie.
I3TO, kontrolowany od A do Z przez armię, ma szansę tych błędów uniknąć. Trzeba jednak obudować go we wszystkie niezbędne do tego narzędzia, w tym w odpowiednią liczbę pracowników i strukturę.

Krzysztof Wilewski , dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
 
Zdobywcy „Pen Y Fan”
We Are All Darfur
Stepping out of the Shadow
Amerykanie modernizują polskie poligony
Defense Without Politics
Podoficer po nowemu
Polsko-łotewska „Zima”
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Klasy wojskowe po nowemu
Beagle dla żołnierzy?
Bohaterskie Orlęta
USA nie zacznie wojny z Iranem
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
32 samoloty F-35A za 4,6 mld dolarów
Arsenał Iranu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatni samochód Marszałka
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Dobry rok PGZ
Mobilne moździerze dla armii
Auschwitz. Pamięć o Zagładzie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Iran uderza w USA
To nie mogło się udać, ale…
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Armia Czerwona w fabryce śmierci
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Kajak idealny dla komandosa
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Network Intelligence
Powstanie bez sukcesu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Obradowała Rada Gabinetowa
Dragoni na poligonie
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO