moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z Lublińca świętują

Służyli w Macedonii, Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie dowiedli swej odwagi i perfekcyjnego wyszkolenia. Pod Hindukuszem uwalniali zakładników z rąk terrorystów. Od roku znów działają w Afganistanie, współpracując z miejscowymi antyterrorystami. Jednostka Wojskowa Komandosów, jeden z najlepszych oddziałów w polskiej armii, obchodzi dziś święto.


– Czym jest dla mnie Jednostka Wojskowa Komandosów? Według mnie, to najbardziej wszechstronna formacja spośród wszystkich jednostek specjalnych. Jesteśmy wyszkoleni w wielu dziedzinach, dlatego wykonujemy pełne spektrum operacji specjalnych. JWK daje żołnierzom idealne możliwości rozwoju – mówi Soyers, operator, który od 20 lat jest związany z JWK. Soyers dodaje, że dla niego JWK jest nie tylko jednostką, ale także rodziną. - To ludzie, którzy wyznają te same wartości, którzy ufają sobie bezgranicznie i którzy podczas służby są gotowi zapłacić najwyższą cenę – podkreśla.

Święto JWK nawiązuje do udziału w bitwie pod Monte Cassino kompanii Commando, której tradycje specjalsi dziedziczą. Wprawdzie przypada ono na 22 maja, jednak w tym roku dowództwo JWK zdecydowało o przesunięciu uroczystości na 13 maja. Po to, by nie kolidowały one ze świętem Wojsk Specjalnych, które odbędzie się 20 maja w Krakowie.

Dzisiejsze uroczystości w Lublińcu rozpoczną się od mszy polowej. Następnie na terenie jednostki odbędzie się uroczysty apel, podczas którego żołnierze JWK otrzymają medale i wyróżnienia. Operatorzy - jak w ubiegłym roku – otrzymają wyróżnienia z rąk kawalerów orderu Virtuti Militari – żołnierzy Armii Krajowej.

W spotkaniu z okazji święta Jednostki Wojskowej Komandosów weźmie udział kilkudziesięciu weteranów AK. Życzenia jubilatom za pośrednictwem łączy satelitarnych złoży gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf”. Podczas uroczystej zbiórki weterani Batalionu AK „Zośka” przekażą JWK sztandar swojego oddziału. – To dowód wielkiego zaufania do nas, ale również potwierdzenie faktu, iż Batalion AK „Zośka” nadal istnieje, tyle, że jego misja jest kontynuowana w strukturze JWK – podkreśla płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów.

Najtrudniejsze misje komandosów

Komandosi z Lublińca należą do elity wojska. – Misją jednostki jest obrona i niesienie pomocy Polakom, niezależnie od miejsca i warunków, w jakich się znajdą – przypomina dowódca JWK. Żołnierze jednostki mogą prowadzić operacje specjalne o różnym charakterze na lądzie oraz wodach śródlądowych. Do ich głównych zadań należą: akcje bezpośrednie, rozpoznanie specjalne i szeroko rozumiane wsparcie wojskowe (m.in. szkolenie i doradztwo). JWK jest pierwszą jednostką Wojsk Specjalnych, która certyfikowała w NATO swoją zdolność do zapobiegania proliferacji broni masowego rażenia (MERT).

Komandosi służyli na misjach zagranicznych od 2001 roku. Ich szlak bojowy wiedzie przez Macedonię, Irak, Pakistan, Kongo i Afganistan. Ale to właśnie pod Hindukuszem wypełniali najtrudniejsze zadania. Początkowo ochraniali dyplomatów oraz polskich i amerykańskich dowódców. Ale od 2010 roku tworzyli pododdział tzw. Task Force 50 (TF-50) i działali na terenie dwóch prowincji Ghazni i Sharana. Prowadzili rozpoznanie, akcje bezpośrednie, rozbijali siatki terrorystyczne i zatrzymywali najgroźniejszych przestępców, likwidowali składy broni i materiałów wybuchowych. W Afganistanie szkolili także oddziały antyterrorystyczne policji.

Po zakończeniu misji ISAF komandosi ponownie wrócili do Afganistanu. Od sierpnia 2015 roku wykonują zadania w ramach misji NATO „Resolute Support” (RSM). Jednostka wydziela ze swojej struktury Zadaniowy Zespół Bojowy 50, tzw. SOAT 50. Operatorzy stacjonują m.in. w prowincji Kandahar i prowadzą działalność operacyjną i szkoleniową. Do ich głównych zadań należą trenowanie i doradzanie Narodowej Jednostce Antyterrorystycznej Policji Afganistanu ATF444, potocznie nazywanej „trzema czwórkami”. Zgodnie z opinią dowodzącego operacjami specjalnymi w Afganistanie, gen. dyw. Seana Swindella, SOAT-50 wydzielany z JWK jest jednym z najbardziej efektywnych zespołów zadaniowych sił specjalnych w Afganistanie.

- Za nami niezwykle pracowite miesiące. Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów służą na misji RSM w Afganistanie, utrzymują dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO i Grupy Bojowej UE. W ramach wsparcia wojskowego policji zrealizowaliśmy kilkadziesiąt szkoleń dla jej pododdziałów antyterrorystycznych – wylicza płk Kukuła

Ważny fundament

W strukturze jednostki znajdują się trzy zespoły bojowe, składające się w sumie z kilkuset żołnierzy. Operatorzy szkolą się w kilku specjalnościach, w jednostce służą m.in. snajperzy, saperzy, operatorzy broni ciężkiej i JTAC-y. W jednostce w Lublińcu znajduje się także Ośrodek Szkolenia, do którego jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony nabór kandydatów z cywila. Pierwszy kurs ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca istnieje od 1993 roku (początkowo jako 1 Pułk Specjalny), ale jej historia sięga 1957 roku. Powstała wówczas kompania rozpoznawcza, a później samodzielny 26 Batalion Rozpoznawczy. JWK kontynuuje działanie wielu słynnych formacji, między innymi 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”, Batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol”. Dwa lata temu jednostka przejęła także tradycje Batalionu AK „Miotła”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


We Are All Darfur
 
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Terytorialsi za oceanem
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Serwis AW101 w Łodzi
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Misja wojownika
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Benemerenti 2020
Arsenał Iranu
Za wolność naszą i waszą
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Rekordowy budżet MON
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Ostatni cichociemny skończył 99 lat!
Posłowie o sytuacji w Iraku
Misje na dłużej
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Przeciw trzem wrogom
Klasy wojskowe po nowemu
Kajak idealny dla komandosa
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Następcy Wstęg poszukiwani
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Iran uderza w USA
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
They Train Together, They Fight Together
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Nowy wiceminister w MON
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Pomagali z narażeniem życia
Obradowała Rada Gabinetowa
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Kondor wystartował
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
Wolny Niemiec dla wolnej Polski
Defense Without Politics
Beagle dla żołnierzy?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO