moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z Lublińca świętują

Służyli w Macedonii, Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie dowiedli swej odwagi i perfekcyjnego wyszkolenia. Pod Hindukuszem uwalniali zakładników z rąk terrorystów. Od roku znów działają w Afganistanie, współpracując z miejscowymi antyterrorystami. Jednostka Wojskowa Komandosów, jeden z najlepszych oddziałów w polskiej armii, obchodzi dziś święto.


– Czym jest dla mnie Jednostka Wojskowa Komandosów? Według mnie, to najbardziej wszechstronna formacja spośród wszystkich jednostek specjalnych. Jesteśmy wyszkoleni w wielu dziedzinach, dlatego wykonujemy pełne spektrum operacji specjalnych. JWK daje żołnierzom idealne możliwości rozwoju – mówi Soyers, operator, który od 20 lat jest związany z JWK. Soyers dodaje, że dla niego JWK jest nie tylko jednostką, ale także rodziną. - To ludzie, którzy wyznają te same wartości, którzy ufają sobie bezgranicznie i którzy podczas służby są gotowi zapłacić najwyższą cenę – podkreśla.

Święto JWK nawiązuje do udziału w bitwie pod Monte Cassino kompanii Commando, której tradycje specjalsi dziedziczą. Wprawdzie przypada ono na 22 maja, jednak w tym roku dowództwo JWK zdecydowało o przesunięciu uroczystości na 13 maja. Po to, by nie kolidowały one ze świętem Wojsk Specjalnych, które odbędzie się 20 maja w Krakowie.

Dzisiejsze uroczystości w Lublińcu rozpoczną się od mszy polowej. Następnie na terenie jednostki odbędzie się uroczysty apel, podczas którego żołnierze JWK otrzymają medale i wyróżnienia. Operatorzy - jak w ubiegłym roku – otrzymają wyróżnienia z rąk kawalerów orderu Virtuti Militari – żołnierzy Armii Krajowej.

W spotkaniu z okazji święta Jednostki Wojskowej Komandosów weźmie udział kilkudziesięciu weteranów AK. Życzenia jubilatom za pośrednictwem łączy satelitarnych złoży gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf”. Podczas uroczystej zbiórki weterani Batalionu AK „Zośka” przekażą JWK sztandar swojego oddziału. – To dowód wielkiego zaufania do nas, ale również potwierdzenie faktu, iż Batalion AK „Zośka” nadal istnieje, tyle, że jego misja jest kontynuowana w strukturze JWK – podkreśla płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów.

Najtrudniejsze misje komandosów

Komandosi z Lublińca należą do elity wojska. – Misją jednostki jest obrona i niesienie pomocy Polakom, niezależnie od miejsca i warunków, w jakich się znajdą – przypomina dowódca JWK. Żołnierze jednostki mogą prowadzić operacje specjalne o różnym charakterze na lądzie oraz wodach śródlądowych. Do ich głównych zadań należą: akcje bezpośrednie, rozpoznanie specjalne i szeroko rozumiane wsparcie wojskowe (m.in. szkolenie i doradztwo). JWK jest pierwszą jednostką Wojsk Specjalnych, która certyfikowała w NATO swoją zdolność do zapobiegania proliferacji broni masowego rażenia (MERT).

Komandosi służyli na misjach zagranicznych od 2001 roku. Ich szlak bojowy wiedzie przez Macedonię, Irak, Pakistan, Kongo i Afganistan. Ale to właśnie pod Hindukuszem wypełniali najtrudniejsze zadania. Początkowo ochraniali dyplomatów oraz polskich i amerykańskich dowódców. Ale od 2010 roku tworzyli pododdział tzw. Task Force 50 (TF-50) i działali na terenie dwóch prowincji Ghazni i Sharana. Prowadzili rozpoznanie, akcje bezpośrednie, rozbijali siatki terrorystyczne i zatrzymywali najgroźniejszych przestępców, likwidowali składy broni i materiałów wybuchowych. W Afganistanie szkolili także oddziały antyterrorystyczne policji.

Po zakończeniu misji ISAF komandosi ponownie wrócili do Afganistanu. Od sierpnia 2015 roku wykonują zadania w ramach misji NATO „Resolute Support” (RSM). Jednostka wydziela ze swojej struktury Zadaniowy Zespół Bojowy 50, tzw. SOAT 50. Operatorzy stacjonują m.in. w prowincji Kandahar i prowadzą działalność operacyjną i szkoleniową. Do ich głównych zadań należą trenowanie i doradzanie Narodowej Jednostce Antyterrorystycznej Policji Afganistanu ATF444, potocznie nazywanej „trzema czwórkami”. Zgodnie z opinią dowodzącego operacjami specjalnymi w Afganistanie, gen. dyw. Seana Swindella, SOAT-50 wydzielany z JWK jest jednym z najbardziej efektywnych zespołów zadaniowych sił specjalnych w Afganistanie.

- Za nami niezwykle pracowite miesiące. Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów służą na misji RSM w Afganistanie, utrzymują dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO i Grupy Bojowej UE. W ramach wsparcia wojskowego policji zrealizowaliśmy kilkadziesiąt szkoleń dla jej pododdziałów antyterrorystycznych – wylicza płk Kukuła

Ważny fundament

W strukturze jednostki znajdują się trzy zespoły bojowe, składające się w sumie z kilkuset żołnierzy. Operatorzy szkolą się w kilku specjalnościach, w jednostce służą m.in. snajperzy, saperzy, operatorzy broni ciężkiej i JTAC-y. W jednostce w Lublińcu znajduje się także Ośrodek Szkolenia, do którego jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony nabór kandydatów z cywila. Pierwszy kurs ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca istnieje od 1993 roku (początkowo jako 1 Pułk Specjalny), ale jej historia sięga 1957 roku. Powstała wówczas kompania rozpoznawcza, a później samodzielny 26 Batalion Rozpoznawczy. JWK kontynuuje działanie wielu słynnych formacji, między innymi 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”, Batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol”. Dwa lata temu jednostka przejęła także tradycje Batalionu AK „Miotła”.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Laserowa artyleria US Army
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Ochotnik do Auschwitz
Druga kariera byłych żołnierzy
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Nowe sanitarki dla wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mordercza obrona Warszawy
Medycy po unitarce
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Polsko-amerykańska współpraca
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Kraby kontra okręt
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wojsko przeciw wirusowi
Marynarski Katyń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto terytorialsów
Polak z Medalem NATO
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Komisje sejmowe o umowie z USA
F-16 kończą misję w Estonii
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Zaplecze dla Rosomaków
Szybciej do wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Wybuchowa edukacja
Ogień w natarciu
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Kaper” przeciw terrorystom
„Aviation Detachment” w Łasku
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
16 Dywizja najlepsza!
Ukraiński kurs na Zachód
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO