moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Komandosi z Lublińca świętują

Służyli w Macedonii, Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie dowiedli swej odwagi i perfekcyjnego wyszkolenia. Pod Hindukuszem uwalniali zakładników z rąk terrorystów. Od roku znów działają w Afganistanie, współpracując z miejscowymi antyterrorystami. Jednostka Wojskowa Komandosów, jeden z najlepszych oddziałów w polskiej armii, obchodzi dziś święto.


– Czym jest dla mnie Jednostka Wojskowa Komandosów? Według mnie, to najbardziej wszechstronna formacja spośród wszystkich jednostek specjalnych. Jesteśmy wyszkoleni w wielu dziedzinach, dlatego wykonujemy pełne spektrum operacji specjalnych. JWK daje żołnierzom idealne możliwości rozwoju – mówi Soyers, operator, który od 20 lat jest związany z JWK. Soyers dodaje, że dla niego JWK jest nie tylko jednostką, ale także rodziną. - To ludzie, którzy wyznają te same wartości, którzy ufają sobie bezgranicznie i którzy podczas służby są gotowi zapłacić najwyższą cenę – podkreśla.

Święto JWK nawiązuje do udziału w bitwie pod Monte Cassino kompanii Commando, której tradycje specjalsi dziedziczą. Wprawdzie przypada ono na 22 maja, jednak w tym roku dowództwo JWK zdecydowało o przesunięciu uroczystości na 13 maja. Po to, by nie kolidowały one ze świętem Wojsk Specjalnych, które odbędzie się 20 maja w Krakowie.

Dzisiejsze uroczystości w Lublińcu rozpoczną się od mszy polowej. Następnie na terenie jednostki odbędzie się uroczysty apel, podczas którego żołnierze JWK otrzymają medale i wyróżnienia. Operatorzy - jak w ubiegłym roku – otrzymają wyróżnienia z rąk kawalerów orderu Virtuti Militari – żołnierzy Armii Krajowej.

W spotkaniu z okazji święta Jednostki Wojskowej Komandosów weźmie udział kilkudziesięciu weteranów AK. Życzenia jubilatom za pośrednictwem łączy satelitarnych złoży gen. Janusz Brochwicz-Lewiński, ps. „Gryf”. Podczas uroczystej zbiórki weterani Batalionu AK „Zośka” przekażą JWK sztandar swojego oddziału. – To dowód wielkiego zaufania do nas, ale również potwierdzenie faktu, iż Batalion AK „Zośka” nadal istnieje, tyle, że jego misja jest kontynuowana w strukturze JWK – podkreśla płk Wiesław Kukuła, dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów.

Najtrudniejsze misje komandosów

Komandosi z Lublińca należą do elity wojska. – Misją jednostki jest obrona i niesienie pomocy Polakom, niezależnie od miejsca i warunków, w jakich się znajdą – przypomina dowódca JWK. Żołnierze jednostki mogą prowadzić operacje specjalne o różnym charakterze na lądzie oraz wodach śródlądowych. Do ich głównych zadań należą: akcje bezpośrednie, rozpoznanie specjalne i szeroko rozumiane wsparcie wojskowe (m.in. szkolenie i doradztwo). JWK jest pierwszą jednostką Wojsk Specjalnych, która certyfikowała w NATO swoją zdolność do zapobiegania proliferacji broni masowego rażenia (MERT).

Komandosi służyli na misjach zagranicznych od 2001 roku. Ich szlak bojowy wiedzie przez Macedonię, Irak, Pakistan, Kongo i Afganistan. Ale to właśnie pod Hindukuszem wypełniali najtrudniejsze zadania. Początkowo ochraniali dyplomatów oraz polskich i amerykańskich dowódców. Ale od 2010 roku tworzyli pododdział tzw. Task Force 50 (TF-50) i działali na terenie dwóch prowincji Ghazni i Sharana. Prowadzili rozpoznanie, akcje bezpośrednie, rozbijali siatki terrorystyczne i zatrzymywali najgroźniejszych przestępców, likwidowali składy broni i materiałów wybuchowych. W Afganistanie szkolili także oddziały antyterrorystyczne policji.

Po zakończeniu misji ISAF komandosi ponownie wrócili do Afganistanu. Od sierpnia 2015 roku wykonują zadania w ramach misji NATO „Resolute Support” (RSM). Jednostka wydziela ze swojej struktury Zadaniowy Zespół Bojowy 50, tzw. SOAT 50. Operatorzy stacjonują m.in. w prowincji Kandahar i prowadzą działalność operacyjną i szkoleniową. Do ich głównych zadań należą trenowanie i doradzanie Narodowej Jednostce Antyterrorystycznej Policji Afganistanu ATF444, potocznie nazywanej „trzema czwórkami”. Zgodnie z opinią dowodzącego operacjami specjalnymi w Afganistanie, gen. dyw. Seana Swindella, SOAT-50 wydzielany z JWK jest jednym z najbardziej efektywnych zespołów zadaniowych sił specjalnych w Afganistanie.

- Za nami niezwykle pracowite miesiące. Żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów służą na misji RSM w Afganistanie, utrzymują dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO i Grupy Bojowej UE. W ramach wsparcia wojskowego policji zrealizowaliśmy kilkadziesiąt szkoleń dla jej pododdziałów antyterrorystycznych – wylicza płk Kukuła

Ważny fundament

W strukturze jednostki znajdują się trzy zespoły bojowe, składające się w sumie z kilkuset żołnierzy. Operatorzy szkolą się w kilku specjalnościach, w jednostce służą m.in. snajperzy, saperzy, operatorzy broni ciężkiej i JTAC-y. W jednostce w Lublińcu znajduje się także Ośrodek Szkolenia, do którego jeszcze w tym roku zostanie przeprowadzony nabór kandydatów z cywila. Pierwszy kurs ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca istnieje od 1993 roku (początkowo jako 1 Pułk Specjalny), ale jej historia sięga 1957 roku. Powstała wówczas kompania rozpoznawcza, a później samodzielny 26 Batalion Rozpoznawczy. JWK kontynuuje działanie wielu słynnych formacji, między innymi 1 Samodzielnej Kompanii „Commando”, Batalionów Armii Krajowej „Zośka” i „Parasol”. Dwa lata temu jednostka przejęła także tradycje Batalionu AK „Miotła”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko na Biegu Niepodległości
 
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Nowy wiceminister w MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Symbol zaklęty w dacie
Jani, Miraculously Saved
GROM na kursie działań specjalnych
Polscy lekkoatleci pokazali moc
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Wołyńskie lwie serca
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Polacy świętowali niepodległość
68W Means Lifesaver
Mroczne serce okupowanej Europy
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Codziennie składamy legunom raport
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Black Jack ściąga do Polski
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Logistycy w akcji
Plan modernizacji marynarki wojennej
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Nowa spółka lotnicza PGZ
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
PESCO z polskim projektem
Thin Blue Line
Niechciany traktat
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Podaruj upominek kombatantowi
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
101 lat Niepodległej!
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Razem się szkolą, razem walczą
Eksperyment z przywództwa
Awanse na 11 listopada
T-72 strzelają na poligonie
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Wyzwania polskiej fotoniki
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Obrona bez polityki
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO