moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Sokołowski: będzie więcej żołnierzy, sprzętu i szkoleń

Gen. bryg. Marek Sokołowski został dowódcą 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podczas uroczystej zbiórki przyjął sztandar i oficjalnie objął stanowisko. - Moim priorytetem jest zwiększenie liczebności podległych mi brygad i jednostek oraz liczby szkoleń, dzięki czemu podniesiemy zdolność do wykonania zadań bojowych – zapowiadał gen. Sokołowski.

Uroczystość przekazania obowiązków odbyła się dziś na placu apelowym 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu. Dotychczasowy dowódca dywizji gen. dyw. Leszek Surawski przekazał sztandar jednostki swojemu następcy – gen. bryg. Markowi Sokołowskiemu. W zbiórce wzięły udział kompanie honorowe i poczty sztandarowe wszystkich dywizyjnych jednostek. Na uroczystość przyjechał także dowódca generalny RSZ, gen. broni Mirosław Różański.

Nowy dowódca zapewnił, że pracując ponad dwa lata na stanowisku szefa sztabu – zastępcy dowódcy 16 Dywizji, doskonale poznał jej potencjał i fachowość służących w niej żołnierzy. – Mam nadzieję, że przy wsparciu kierownictwa resortu obrony, wspólnie sprawimy, że nasz związek taktyczny znacznie powiększy swoją liczebność, a nowy sprzęt, który będziemy sukcesywnie otrzymywać, pozwoli znacznie zwiększyć zdolność obrony granic kraju – mówił do żołnierzy gen. bryg. Marek Sokołowski.

Generał podkreślił, że jego priorytetem będzie zwiększenie liczebności żołnierzy służących w jednostkach podlegających dywizji m.in. 1 i 9 Brygadzie. – Intensywnym szkoleniem doprowadzimy do tego, aby uzupełnione nowymi ludźmi bataliony jak najszybciej osiągnęły pełną zdolność do wykonania zadań bojowych – mówił w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Nowy dowódca zapowiedział, że dywizyjne jednostki będą sukcesywnie dozbrajane w najnowszy sprzęt. Chodzi m.in. o Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak w różnych wersjach, które – jak przekonywał gen. Sokołowski – niedługo powinny trafić do pododdziałów zmechanizowanych 16 PDZ.

Podczas ceremonii przekazania obowiązków swoich podwładnych pożegnał gen. dyw. Leszek Surawski. Podziękował on żołnierzom za wspólną służbę i wyraził przekonanie, że pod nowym dowództwem dywizja „będzie zwiększała swój potencjał bojowy i osiągała kolejne sukcesy szkoleniowe”. Później generał Surawski wpisał się do księgi pamiątkowej dywizji.

W uroczystości wzięli też udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, dowódcy i szefowie jednostek i instytucji wojskowych, środowisk kombatanckich, duchowieństwo oraz przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych Elbląga.

Gen. bryg. Marek Sokołowski rozpoczął służbę wojskową w 1992 roku w 10 Batalionie Desantowo-Szturmowym na stanowisku dowódcy plutonu szturmowego, a później plutonu rozpoznawczego. Zajmował różne stanowiska dowódcze i sztabowe w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Wielokrotnie brał udział w misjach zagranicznych w Syrii, Iraku i Afganistanie. Za wzorową służbę został odznaczony licznymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym nadanym przez prezydenta „Krzyżem za Dzielność”. W 1992 roku ukończył Kurs Instruktorski w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł instruktora judo, jest również posiadaczem 1 dana w tej dyscyplinie sporu. Ukończył kurs płetwonurków, ma także tytuł skoczka spadochronowego. W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ukończył kurs „Walki w bliskim kontakcie” oraz szkolenie z „Walki w bezpośrednim kontakcie z użyciem broni w tłumie i obszarach gęsto zaludnionych z wykorzystaniem strzelań specjalnych”. Czynnie uprawia krav magę.
Interesuje się historią, problematyką bezpieczeństwa publicznego i sportem, a w szczególności sportami obronnymi oraz nurkowaniem. Specjalizuje się w problematyce działań powietrzno-desantowych i desantowo-szturmowych oraz zagadnieniach związanych z walką z terroryzmem.
Od dwóch lat pełnił obowiązki szefa sztabu – zastępcy dowódcy 16 PDZ w Elblągu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Tessar

dodaj komentarz

komentarze

~maciek
1463394420
Braniewo
31-72-1F-B7
~cz
1463234520
a gdzie stacjonuje 9 brygada? Generał będzie zwiększał liczebność w rozwiązanej brygadzie, chyba to jakiś żart?
D0-5F-3D-E9

Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wierny Polsce
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Nowy wiceminister w MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
O służbach specjalnych na ASzWoj
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Razem się szkolą, razem walczą
Black Jack ściąga do Polski
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Najwyższy skok w tandemie
Logistycy w akcji
Klasy wojskowe po nowemu
Polacy świętowali niepodległość
Jani, Miraculously Saved
Plan modernizacji marynarki wojennej
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
101 lat Niepodległej!
Awanse na 11 listopada
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Codziennie składamy legunom raport
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Cybersec’19
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Tyraliera terytorialsów
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Niechciany traktat
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowa spółka lotnicza PGZ
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
68W Means Lifesaver
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
GROM na kursie działań specjalnych
Wojny wygrywa rezerwa
Symbol zaklęty w dacie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wołyńskie lwie serca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO