moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy pod Monte Cassino – uzbrojenie i taktyka

W maju 1944 roku na froncie włoskim 2 Korpus Polski gen. Władysława Andersa był doskonale przygotowany do prowadzenia nowoczesnej wojny. Dywizje i brygady miały w wyposażeniu m.in. broń ręczną, maszynową, działa oraz broń pancerną. Dzięki temu żołnierze byli zdolni do przełamania niemieckich umocnień na Linii Gustawa.Dywizje i brygady 2 Korpusu były organizowane na wzór brytyjski. Ich uzbrojenie i wyposażenie przedstawiało się imponująco. Korpus był w pełni wyposażony w broń ręczną, maszynową, stromotorową, w działa, broń pancerną oraz pojazdy mechaniczne. W celu zwiększenia siły polskiego natarcia z Algierii i Tunisu ściągnięto 72 ciężkie moździerze kal. 106,7 mm (4,2 cala). Amerykanie przekazali 18 miotaczy płomieni, które były niezbędne do zwalczania niemieckich bunkrów. Całość artylerii 2 Korpusu liczyła: 186 lekkich armat przeciwpancernych (6-funtowe) kal. 57 mm, 40 średnich armat ppanc. (17-funtowe) kal. 76,2 mm, 6 dział kal. 75 mm, 192 haubicoarmaty (25-funtowe) kal. 87,6 mm, 16 ciężkich armat polowych kal. 114 mm (4,5 cala), 16 ciężkich armat polowych kal. 139,7 mm (5,5 cala), 108 lekkich armat przeciwlotniczych Bofors kal. 40 mm oraz 24 średnie armaty plot. kal. 94 mm (3,7 cala).

Pokaźna liczba dział i moździerzy pozwalała w przypadku uderzenia jedną brygadą w dywizji wspierać ogniem każdy batalion przez pułk artylerii dywizyjnej, a w razie potrzeby przez lekkie i ciężkie pułki artylerii korpuśnej.

Pod Monte Cassino przy dobrze rozmieszczonych i zamaskowanych polskich dywizjonach artylerii zmagazynowano stosy amunicji. Przykładowo, dla każdej 25-funtówki zgromadzono 1090 pocisków. Warto wspomnieć, że stan artylerii Korpusu był większy od stanu artylerii Armii „Łódź” w kampanii 1939 roku. Doświadczenie zdobywane przez aliantów na śródziemnomorskim froncie prowadziły do zmian taktycznych, systematycznie wdrażanych w jednostkach polskich. Do natarcia na dobrze przygotowanego do obrony nieprzyjaciela Polacy przygotowywali się m.in. przeprowadzając szkolenia w tworzeniu doraźnych grup szturmowych, których skład i uzbrojenie każdorazowo dostosowywali do zadania.

Słabą stroną dwóch polskich dywizji piechoty – 3. Strzelców Karpackich i 5. Kresowej był brak w nich etatowej trzeciej brygady. Pod względem taktycznym ten poważny mankament utrudniał utrzymanie ostatecznego sukcesu podczas bitwy i zmuszał dowództwo to szukania środków zastępczych w postaci spieszenia żołnierzy ze służb tyłowych oraz jednostek artylerii.

Straty 2 Korpusu w bitwie o Monte Cassino, od 24 kwietnia do 31 maja 1944 roku, wyniosły: 923 poległych, 2931 rannych i 345 zaginionych (spośród których 251 żołnierzy wróciło po bitwie do szeregów, przeważnie z niewoli). Można przypuszczać, że w dużym stopniu wynikało to z furii i zaciekłości, z jaką żołnierze polscy ruszali do natarcia oraz odpierali niemieckie kontrataki. Dla porównania, w dwudniowej bitwie pod Lenino w październiku 1943 roku 1 Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki straciła ogółem 3054 żołnierzy i oficerów, co stanowiło 23,7 proc. jej ogólnego stanu. Trudno ocenić dokładnie, ilu Niemców poległo i zostało rannych podczas czwartej bitwy o Monte Cassino. Według szacunków dowództwa 1 Dywizji Strzelców Spadochronowych, na odcinku od klasztoru do San Angelo utracono ok. 1100 żołnierzy (zabitych, rannych i zaginionych).

REKLAMA

dr Marcin Paluch , historyk, specjalista z zakresu dziejów najnowszych

autor zdjęć: Marcin Paluch, Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze


Na zakupy do sklepu AMW
 
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Co z tegorocznym MSPO?
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Białe noce podhalańczyków
Wojsko przeciw wirusowi
Poszukiwania Magneto
„Spartan” znów na Mazurach
Army of Medics
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prawdziwi wojownicy
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Specjalsi świętują
Pracowity tydzień flotylli
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Podchorążowie za sterami Bielików
Gotowi na „Defendera”
NATO walczy z koronawirusem
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Patrioty z polskimi przyczepami
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Terytorialsi nie stracą dodatku
Agent w generalskich szlifach
Pilot F-16 oślepiony laserem
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Widzieć i nie być widzianym
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 kończą misję w Estonii
Przeciwlotnicza Sona
„Harpun” do walki
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MBDA w walce o „Narew”
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Rubiny w walce z epidemią
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ćwiczenia z torpedą
Partyzanci rozgromili ubeków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Akcja krwiodawstwa proobronnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO