moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczeciński Korpus będzie dowodził operacją lądową

Reakcja na wojnę hybrydową i cyberataki – to tylko niektóre z działań podczas „Anakondy-16”, największych ćwiczeń NATO w Europie. Wśród najtrudniejszych zadań będzie także przekazanie dowodzenia ze stanowisk polskich do Połączonego Dowództwa Wojsk Lądowych NATO w Izmirze. Większością sił lądowych będzie wtedy kierował Wielonarodowy Korpus ze Szczecina.

Trwają ostatnie przygotowania do ćwiczeń „Anakonda-16”, najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego w polskiej armii od 25 lat, które będzie się odbywało od 7 do 17 czerwca. Będą to także największe manewry sojusznicze w Europie w tym roku. O gotowości armii do tych zadań i planowanym przebiegu szkolenia mówiono dziś podczas konferencji w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Odpowiedź na wojnę hybrydową i cyberataki

– Ćwiczenia „Anakonda-16” mają charakter defensywny i są odpowiedzią na zagrożenia współczesnego świata – podkreślał podczas konferencji wiceminister Bartłomiej Grabski. Jak dodał wiceszef MON, manewry pokażą, w jakim stopniu Polska jest gotowa do współpracy z sojusznikami w razie zagrożenia wojną hybrydową i cyberatakami.
Minister podkreślił też, że w organizowanej wspólnie z sojusznikami szóstej edycji ćwiczeń uczestniczyć będą 24 kraje: Polska, 18 państw członkowskich NATO oraz 5 państw Partnerstwa dla Pokoju. – To będą największe ćwiczenie w Polsce od 25 lat – dodał Grabski.

Na poligonach – 31 tysięcy sojuszników

W manewry zaangażowanych zostanie trzy tysiące pojazdów, w tym czołgi Leopard 2A4 i A5 oraz transportery Rosomak, a także 105 statków powietrznych, w tym myśliwce F-16, i 12 okrętów. – „Anakonda-16” jest największym ćwiczeniem sojuszniczym w Europie w tym roku. Weźmie w nim udział około 31 tysięcy żołnierzy, w tym 12 tysięcy z Polski – podał gen. broni Marek Tomaszycki, dowódca operacyjny RSZ. Jak dodał gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny RSZ, w szkoleniach wezmą udział wszystkie rodzaje sił zbrojnych, a także obrona terytorialna, przedstawiciele administracji państwowej i samorządu terytorialnego.

Generał Tomaszycki podkreślił, że ćwiczenia potwierdzą gotowość i determinację sojuszu do zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. Najważniejszym ich zadaniem będzie zgranie narodowych i sojuszniczych dowództw oraz sprawdzenie skuteczności rozwiązań dotyczących państwa gospodarza, czyli Polski. Dowódca operacyjny dodał też, że jednym z założeń ćwiczeń jest odstraszanie jako element budowania bezpieczeństwa.

Przekazanie dowodzenia do Izmiru i Szczecina

– Jednym z trudniejszych elementów manewrów będzie przekazanie odpowiedzialności pomiędzy polskimi stanowiskami dowodzenia a Połączonym Dowództwem Wojsk Lądowych NATO w Izmirze oraz przejęcie w podporządkowanie większości ćwiczących sił lądowych przez Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni ze Szczecina – podkreślił Tomaszycki.

Generał dodał także, że po raz pierwszy podczas ćwiczeń sprawdzone zostanie współdziałanie wojska z siłami pozamilitarnymi. – Wspólnie z żołnierzami będzie ćwiczyło około 400 osób z organizacji proobronnych i paramilitarnych jako wsparcie wojsk operacyjnych, obrony terytorialnej i cywilnej – mówił dowódca operacyjny.

Czerwoni kontra Niebiescy w regionie Bałtyku

Wyjątkowy będzie też scenariusz ćwiczeń oparty na natowskich założeniach taktycznych (tzw. SKON). Przewiduje on wybuch konfliktu między Czerwonymi a Niebieskimi na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. – Sojusz Czerwonych dąży do opanowania regionu Morza Bałtyckiego, destabilizacji tych terenów i zajęcia państw bałtyckich oraz północnych terenów Polski – opisywał scenariuszu ćwiczeń płk Jacek Perkowski, koordynujący przygotowania do „Anakondy”, które rozpoczęły się już w listopadzie 2014 roku. – Teraz pododdziały udają się na miejsca ćwiczeń. Ich transport będzie trwał do końca maja – mówił pułkownik.

Z kolei generał Różański wymieniał poszczególne epizody manewrów, m.in. spadochronowy desant pod Toruniem ponad tysiąca amerykańskich żołnierzy oraz budowę przeprawy na Wiśle w okolicy Chełmna przez wojska niemieckie i US Army.

„Anakonda-16” jest jednym z serii ćwiczeń organizowanych w Polsce przed lipcowym szczytem NATO. Towarzyszą jej m.in. „Brilliant Jump”, w ramach których Siły Zadaniowe Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF), czyli tzw. szpica NATO, są przerzucane z Hiszpanii do Polski. Zaplanowano też „Swift Response”, obejmujący przerzut sił USA do Polski. Natomiast flota NATO przeprowadzi ćwiczenia „Baltops” na Morzu Bałtyckim.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w drodze na misję w Libanie
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Symbol zaklęty w dacie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Jani, Miraculously Saved
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Logistycy w akcji
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Plan modernizacji marynarki wojennej
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Wyzwania polskiej fotoniki
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Black Jack ściąga do Polski
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Codziennie składamy legunom raport
T-72 strzelają na poligonie
Niechciany traktat
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Klasy wojskowe po nowemu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Awanse na 11 listopada
GROM na kursie działań specjalnych
Nowy wiceminister w MON
68W Means Lifesaver
Wojsko na Biegu Niepodległości
Wołyńskie lwie serca
Thin Blue Line
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Polacy świętowali niepodległość
Jak Polacy wyzwalali Bredę
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Eksperyment z przywództwa
Tyraliera terytorialsów
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
PESCO z polskim projektem
Mroczne serce okupowanej Europy
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Obrona bez polityki
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
101 lat Niepodległej!
Razem się szkolą, razem walczą
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Podaruj upominek kombatantowi
Polscy lekkoatleci pokazali moc

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO