moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W sojuszniczym gronie o siłach specjalnych

O siłach specjalnych w obliczu zmieniających się zagrożeń w zakresie regionalnego bezpieczeństwa debatowali uczestnicy międzynarodowej konferencji, która odbyła się 19 maja br. w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Dowództwa Operacji Specjalnych NATO i polskich wojsk specjalnych, profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz autorytety z dziedziny bezpieczeństwa międzynarodowego.

Motyw przewodni debaty - „Special Operations Forces cooperation as a regional security enhancement tool” nawiązywał do perspektyw zwiększania efektywności w zakresie zapewniania bezpieczeństwa regionalnego w Europie poprzez zacieśnianie współpracy w zakresie sił specjalnych Sojuszu.

- Siły specjalne nie są uniwersalnym panaceum w zapobieganiu wszelkim zagrożeniom. Mogą jednak, odpowiednio użyte, realizować cele operacyjne bądź nawet strategiczne. Skuteczność ich działań warunkuje w ogromniej mierze właściwe zrozumienie ich specyfiki oraz potrzeb – powiedział, otwierając obrady, gen. bryg. Jerzy Gut, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych (KWS). – Doświadczenie pokazuje, że w większości przypadków siły specjalne potrzebują wsparcia ze strony innych rodzajów sił zbrojnych oraz służb specjalnych a także właściwej architektury systemów dowodzenia i łączności. Dlatego podczas prowadzonych operacji tak ważna jest interoperacyjność – zaznaczył dowódca KWS.

REKLAMA

Prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki UJ, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, iż łączenie aspektów edukacji z praktyką staje się nieodzowne w rozumieniu zagrożeń i wyzwań w obecnym świecie. Zaznaczył, że obydwie strony (UJ oraz DKWS) w ramach współpracy coraz więcej dzięki niej zyskują, a rozmiar wspólnych przedsięwzięć dowodzi, że porozumienie podpisane w 2012 było ważnym wydarzeniem dla obu stron. - Niektóre elementy kultury organizacji SOF można by i należałoby implementować w świecie cywilnym czy wręcz w zarządzaniu tak dużą organizacją, jaką jest Uniwersytet - podkreślił prof. Mania.

 

Uczestnicy konferencji debatowali o tak istotnych kwestiach jak znaczenie współpracy sił specjalnych na arenie międzynarodowej w procesie budowania zdolności obronnych i gotowości przeciwdziałania nadchodzącym zagrożeniom oraz o rosnącej roli i znaczeniu sił specjalnych w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa regionalnego w ujęciu Sojuszu. Zwrócono uwagę na współczesne zagrożenia bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym wojnę hybrydową, a także postępującą globalizację konfliktów. W opinii uczestników obrad siły specjalne są jednym z najbardziej optymalnych instrumentów, jakie posiadają decydenci by przeciwdziałać globalnym zagrożeniom. Uczestnicy konferencji aktywnie partycypowali w dyskusji poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami, podkreślając, że jedną
z największych zalet sił specjalnych jest to, że stale dążą one do wyprzedzenia działań przeciwnika i przygotowują się na zagrożenia mogące wystąpić w przyszłości.

W konferencji uczestniczyli m.in.: gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, dr Brian Maher, dyrektor Joint Special Operations University (JSOU) oraz zastępca dowódcy operacji specjalnych NATO (NS HQ).

W obradach wzięli udział m.in. przedstawiciele: Dowództwa Generalnego RSZ, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A), Dowództwa Sił Specjalnych USA (USSOCOM), Połączonego Dowództwa Sojuszniczego (JFC) w Brunssum oraz nowo utworzonego NATO Force Integration Unit (NFIU) w Bydgoszczy. Obecni byli również dowódcy sił specjalnych: Chorwacji, Czech, Estonii, Gruzji i Rumunii.

Organizatorami spotkania było krakowskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych (DKWS) oraz Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPiSM) Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja była kolejnym, niezwykle istotnym przedsięwzięciem przeprowadzonym w ramach współpracy Wojsk Specjalnych i UJ.

Współpraca wojsk specjalnych ze środowiskiem akademickim nie jest dla żołnierzy niczym nowym. Komandosi stosują nieszablonowe techniki działania na różnych polach i wysoko sobie cenią kontakty oraz wiedzę i doświadczenia ludzi świata nauki. DKWS kontynuuje współpracę z podjętą w swoim czasie przez Dowództwo Wojsk Specjalnych (DKWS) z AON i amerykańskim JSOU. Od niedawna specjalsi współpracują również z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Porozumienie o współpracy pomiędzy Wojskami Specjalnymi a Uniwersytetem Jagiellońskim

Zawarte 11 kwietnia 2012 roku porozumienie pomiędzy ówczesnym Dowództwem Wojsk Specjalnych (DWS) a Uniwersytetem Jagiellońskim (UJ) stworzyło warunki do zacieśnienia wzajemnej współpracy żołnierzy Wojsk Specjalnych i kadry dydaktycznej UJ w dziedzinie naukowo-badawczej i dydaktycznej. W umowie przewidziano między innymi takie formy współpracy, jak prowadzenie wspólnych badań naukowych, seminariów czy konferencji z dziedziny bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawa konfliktów zbrojnych czy reagowania kryzysowego. Na bazie umowy strony służą sobie wzajemnym wsparciem eksperckim i doradczym. Szczegółowy plan współpracy jest ustalany wspólnie na każdy kolejny rok akademicki.
Do najważniejszych przedsięwzięć zorganizowanych dotychczas pod egidą obu instytucji zaliczyć należy: wykład Admirała Williama McRavena, Dowódcy Sił Specjalnych USA w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych z października 2012, międzynarodową konferencję „Beyond Neptune Spear” z maja 2013 roku z udziałem generała Franka Kisnera, ówczesnego Dowódcy NS HQ, konferencje „Social media” oraz „Wokół Hindukuszu” z października tego samego roku. W marcu 2014 roku przeprowadzono międzynarodową konferencję poświęconą 15-lecia członkowska Polski w NATO, a w grudniu 2015 roku seminarium poświęcone zagadnieniom związanym z systemem rozwijania korpusu podoficerów sił specjalnych Sojuszu z udziałem obecnego Dowódcy NS HQ, generała Marshalla Webba.

Tekst: Wydział Prasowy DKWS

red. PZ

autor zdjęć: Wydział Prasowy DKWS

dodaj komentarz

komentarze


Przysięga podkarpackich terytorialsów
 
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ogromne zainteresowanie Soną
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
PGZ będzie obecna na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Zbiegowie z innego świata
Weterani znów staną na macie
Ułańska szarża
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Most do współpracy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Współzawodnictwo rozwija
Prezydent Duda jedzie do USA
16 sekund Liberatora
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na misjach święta inne niż zwykle
Rakiety z Mesko w F-35
Ochotnicy na ratunek
Groty z granatnikiem
Krwawy Wołyń
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szkolenie wodne podhalańczyków
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kolejne Groty dla wojska
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Kraby w Bolesławcu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Brawurowe zagony motorowe
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Oficer jak biała karta...
Żołnierze w sztafecie pomocy
Powstaną kolejne strzelnice
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO