moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Brilliant Jump 2016” na półmetku

Od tygodnia na lotnisku Strachowice we Wrocławiu lądują samoloty z żołnierzami Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Wczoraj z Wielkiej Brytanii przyleciało 140 wojskowych, a z Hiszpanii  20 ton sprzętu i wyposażenia pododdziałów hiszpańskich. W Polsce trwają ćwiczenia „Brilliant Jump”.Zorganizowane przez NATO manewry „Brilliant Jump 2016” rozpoczęły się 17 maja. Ich celem jest sprawdzenie zdolności sił VJTF do szybkiego przemieszczania ludzi i sprzętu w rejon kryzysu. Ćwiczony jest przerzut drogą powietrzną, morską i lądową. Operacja jest skomplikowana i wymagająca dużych umiejętności planistycznych i wielopoziomowej koordynacji. Bierze w niej udział Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód ze Szczecina i nowopowstała Jednostka Integracji Sił NATO (NATO Force Integration Unit) z Bydgoszczy. Polskie wojsko pełni podczas ćwiczenia rolę państwa gospodarza. - Mamy odpowiednie doświadczenie jeśli chodzi o przyjmowanie ale także ekspediowanie poza granice kraju dużej liczby ludzi i sprzętu. Takie doświadczenie zdobywaliśmy chociażby przy misjach w Afganistanie czy Iraku. Jesteśmy pod tym względem państwem wiodącym w NATO - ocenia gen. bryg. Krzysztof Król, zastępca dowódcy Wielonarodowy Korpus Północny-Wschód ze Szczecina.

W piątek na pokładzie wojskowego samolotu pasażerskiego Airbus A330 królewskich Sił Powietrznych Royal Air Force w Strachowicach wylądowało 140 żołnierzy z Wielkiej Brytanii. W sumie na wrocławskim lotnisku pojawi się 18 wojskowych samolotów pasażerskich i cztery transportowe. W ten sposób do Polski przybędzie ponad 1500 żołnierzy brytyjskiego i hiszpańskiego batalionu oraz dziesiątki ton ładunku. - Dotychczas przyjęliśmy ponad tysiąc żołnierzy hiszpańskich oraz 400 brytyjskich i blisko pół tysiąca pojazdów. Wszystko przebiegło bez problemów. Strona Polska doskonale wywiązuje się z roli państwa gospodarza – ocenia w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl niemiecki generał brygady Rolf Wagner, zastępca szefa sztabu szczecińskiego korpusu do spraw wsparcia.

Brytyjscy wojskowi, którzy w piątek wylądowali we Wrocławiu, najpierw zostali skierowani do terminalu cywilnego. Podczas gdy polscy żołnierze Komendy Obsługi Lotniska zajmowali się bagażami Brytyjczyków, ci przechodzili w tym czasie skróconą odprawę graniczną. Później konwojem autokarów przejechali na poligon w Żaganiu, gdzie odbędzie się druga część operacji „Brilliant Jump”.
Także w piątek w Strachowicach wylądował - wyczarterowany od firmy transportowej z Azerbejdżanu - IŁ-76 ze sprzętem i wyposażeniem pododdziałów hiszpańskich. Z Madrytu przyleciały trzy, dwudziestostopowe kontenery o łącznej wadze ponad 20 ton. Na płycie lotniska czekała obsługa transportu i przeładunku pod dowództwem st. chor. Jarosława Łuczaka. Żołnierze dysponowali niezbędnym sprzętem przeładunkowym. Hiszpanie dostarczyli też na lotnisko dwa specjalistyczne samochody ciężarowe z przyczepą do transportowania dużych kontenerów. - Wielkość tego transportowca nie robi na nas wrażenia bo rozładowywaliśmy już i załadowywaliśmy znacznie większe maszyny. W każdym przypadku procedury są takie same a my znamy je doskonale – zapewniał plut. Wiktor Grzesik, dowódca operacji transportowej.

Dzięki sprawnej współpracy polskich żołnierzy z hiszpańskimi kierowcami i azerską załogą akcja rozładowywania trwała około godziny. Gdy kontenery znalazły się na samochodach do zadań przystąpili żołnierze z 2 Kompanii Regulacji Ruchu. Dwóch motocyklistów uzgodniło z hiszpańskimi kierowcami trasę konwoju i zwróciło uwagę, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Po kilkunastu minutach konwój, eskortowany przez motocyklistów na sygnale, ruszył w trasę do Żagania. Tu na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego odbędą się ćwiczenia NATO. Weźmie w nich udział 2500 tysiąca żołnierzy. Manewry potrwają do 2 czerwca.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Kraby w Bolesławcu
 
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Rakiety z Mesko w F-35
PGZ będzie obecna na MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Ofensywa Tuchaczewskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Informacja Prasowa
Polskie porty bardziej otwarte
Ochotnicy na ratunek
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Fordy, a nie Nissany
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zbiegowie z innego świata
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Wojsko przeciw wirusowi
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
16 sekund Liberatora
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Laserowa artyleria US Army
Most do współpracy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kolejne Groty dla wojska
Powstaną kolejne strzelnice
Weterani znów staną na macie
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Ułańska szarża
Online z mistrzami sportu
Groty z granatnikiem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko ma ofertę dla cywili
Prezydent Duda jedzie do USA
Testament Polski Walczącej
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Brawurowe zagony motorowe
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Ogromne zainteresowanie Soną
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
F-16 kończą misję w Estonii
Współzawodnictwo rozwija
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Żołnierze w sztafecie pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO