moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg pamięci poległego żołnierza

Aby ukończyć ten bieg, trzeba mieć nie tylko świetną kondycję, ale też wykazać się wiedzą o wojsku. Sprawdzą ją weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej i byli żołnierze GROM-u. Na plaży w Gdańsku-Brzeźnie  odbędzie się w sobotę „Warriors Run”. Sportowe wydarzenie organizowane, by upamiętnić sierżanta Pawła Ordyńskiego. Podoficer poległ podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


– Paweł był moim dobrym kolegą, razem byliśmy na misji. Razem też jechaliśmy na patrol, gdy eksplodował ładunek – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski. – Bieg jest poświęcony jego pamięci, ale cześć należy się wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na misjach.

Sportowa impreza odbędzie się w Gdańsku 28 maja. Współorganizatorem – poza kapralem Wiśniewskim – jest Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick boxingu i boksie. – Pomysł narodził się z szacunku do Polski, do naszej historii i żołnierzy, którzy zawsze bronili kraju – mówi Guzowska. – Jestem sportowcem i dumną Polką, dzięki mężowi, który służył w Afganistanie dowiedziałam się o Pawle Ordyńskim i oczywistym było dla mnie, że bieg powinien być poświęcony jego pamięci.

Gdański „Warriors Run” jest jednym z trzech wydarzeń tego typu. Pozostałe dwa biegi odbędą się jesienią – we wrześniu w Wierchomli oraz 11 listopada ponownie w Gdańsku. Pobiec można w dwóch kategoriach: bieg dzienny na dystansie 7 kilometrów (start o godzinie 11.00) oraz bieg nocą (początek o godzinie 22.00) – wtedy pokonać trzeba 6 kilometrów. – Dystans nie jest zbyt duży, ale po drodze na zawodników czeka około 10 zadań – mówi st. kpr. Jacek Wiśniewski.

Biegacze będą na przykład musieli wykonać skłony leżąc w wodzie. – Trzeba trochę sprytu, żeby znaleźć odpowiednią technikę do tego zadania, tak by zawodnika nie zalała fala – mówi żołnierz. Innym ćwiczeniem będzie… układanie puzzli. – Wydaje się proste, ale trzeba zapamiętać każdy szczegół z ułożonego obrazka, bo będziemy o to pytać – wyjaśnia współorganizator biegu. – Jeśli pamięć zawodnika zawiedzie, będzie musiał ułożyć puzzle jeszcze raz.

Drugą częścią imprezy ma być quiz wiedzy o wojsku i historii Polski. Podczas biegu pytania będą zadawać weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz byli specjalsi z fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Może paść pytanie, ile zwrotek ma hymn Polski albo kiedy obchodzimy Dzień Flagi i kto był założycielem GROM-u – mówi st. kpr. Wiśniewski. – Chcemy, aby osoby, startujące w biegu, znały ideę, która nam przyświeca: czcimy pamięć o Pawle i promujemy wojsko – dodaje.

Na bieg może zapisać się każdy. – Kondycja i sprawność fizyczna są ważne, ale mimo wszystko stawiamy na zabawę, a nie na wyścig – zachęca st. kpr. Wiśniewski. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej. Udział w biegu jest płatny. Uczestnicy powinni stawić się 28 maja o godzinie 11.00 przy falochronach w Gdańsku-Brzeźnie. Gościem honorowym biegu będzie syn poległego w Afganistanie żołnierza – 3-letni Wiktor oraz jego mama.

Fundacja Sprzymierzeni z GROM, która również jest zaangażowana w organizację wydarzenia, będzie przy okazji zbierać pieniądze dla rodzin poległych żołnierzy wojsk specjalnych.


Sierż. Paweł Ordyński służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku w Afganistanie, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił dziewczynę i 3-miesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać.

REKLAMA

Ewa Korsak

autor zdjęć: Iwona Guzowska, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


NATO pozostaje w Iraku, Polska także
 
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Pracowity tydzień flotylli
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Anakonda” rusza na poligony
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Morskie początki „Anakondy”
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wojsko przeciw wirusowi
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Głos (z) płonącej Warszawy
Agent w generalskich szlifach
Army of Medics
„Harpun” do walki
F-16 kończą misję w Estonii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON nie wycofuje się z MSPO
Terytorialsi nie stracą dodatku
Białe noce podhalańczyków
Prawdziwi wojownicy
Koniec kijowskiego snu
Obradowała Rada Gabinetowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ćwiczenia z torpedą
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Sukcesy sportowców w mundurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Święto żołnierzy służących na misjach
Na wakacje z WOT
Polskie porty bardziej otwarte
Widzieć i nie być widzianym
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Nowy wiceminister w MON
NATO walczy z koronawirusem
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Specjalsi świętują
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Co z tegorocznym MSPO?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Spartan” znów na Mazurach
Mercedes nie tylko do holowania
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
„Ratownik” od nowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO