moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Pro Defense” w Ostródzie

Międzynarodowy Kongres Organizacji Proobronnych w Ostródzie odbędzie się na początku czerwca podczas targów „Pro Defense”. Na Mazury zjadą nie tylko członkowie organizacji proobronnych z Polski i innych krajów NATO, lecz także uczniowie klas mundurowych, studenci kierunków wojskowych i miłośnicy militariów, w sumie ok. 15 tys. osób. Goście będą mogli obejrzeć m.in. wojskowy sprzęt oraz pokaz wyszkolenia komandosów.

Marzec 2016. Minister Antoni Macierewicz na ćwiczeniach organizacji proobronnych w Mińsku Mazowieckim.

Od 2 do 5 czerwca w Ostródzie królować będzie obrona terytorialna. Na terenie Centrum Targowo­-Konferencyjnego Expo Mazury odbędą się targi „Pro Defense”. – Hasłem targów jest „Obrona Terytorialna Rzeczypospolitej Polskiej – zbudujmy ją razem”. Wydarzenie w Ostródzie będzie się składać z trzech części. Będą dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy i uczniów klas mundurowych, prawie 120 przedsiębiorstw zaprezentuje swój sprzęt, odbędzie się też część naukowo-konferencyjna – zapowiada Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Na 20 tys. m2 powierzchni polskie firmy pokażą produkty przeznaczone dla powstających jednostek obrony terytorialnej. Będzie można zobaczyć broń – karabiny, pistolety, granatniki czy strzelby, a także mundury i wyposażenie osobiste żołnierzy, środki łączności i dowodzenia oraz zwiadowcze i bojowe drony. – Największe stoisko będzie miała Polska Grupa Zbrojeniowa, która zaprezentuje w Ostródzie swoje najlepsze spółki i ich najciekawsze produkty – zapowiada Piotr Czuryłło, menadżer targów.

Międzynarodowy kongres

Organizatorzy „Pro Defense” podkreślają, że impreza będzie miała wyjątkowy charakter, gdyż jej częścią będzie dwudniowy (2–3 czerwca) Kongres Organizacji Proobronnych. Wezmą w nim udział przedstawiciele stowarzyszeń proobronnych z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA, a także z krajów nienależących do NATO: Szwecji, Szwajcarii i Finlandii.

– Obecnie mamy potwierdzonych przedstawicieli 10 państw NATO-wskich, w tym Stanów Zjednoczonych, między innymi z Gwardii Narodowej Illinois, z którą współpracujemy od dawna, zwłaszcza przy tworzeniu Obrony Terytorialnej – mówi Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu politycznego ministra obrony.

Karol Bandurski, prezes Stowarzyszenia FIA (Fideles et Instructi Armis – Wierni w Gotowości pod Bronią), które jest organizatorem kongresu, wyjaśnia, że zaproszenie otrzymali przedstawiciele wzorcowych organizacji. Celem kongresu jest przede wszystkim wymiana doświadczeń. – Będziemy dyskutowali między innymi o funkcjonowaniu organizacji proobronnych, a także o perspektywach ich rozwoju – zapowiada prezes Stowarzyszenia, które ma swoje oddziały w Warszawie, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Krakowie i Zamościu.


Podczas kongresu odbędzie się także (3 czerwca) konferencja naukowa nt. „Przygotowania proobronne na rzecz bezpieczeństwa wewnętrznego państwa”. Jej organizatorem jest Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.

W dyskusji wezmą udział funkcjonariusze Policji i żołnierze oraz goście z zagranicy. Generał Valerii Sereda, rektor Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, wygłosi referat nt. „Formacje ochotnicze jako forma realizacji prawa obywateli do bezpieczeństwa narodowego”. Natomiast Darius Žukauskas, szef Komendy Głównej Policji okręgu kowieńskiego opowie o tym, jak litewska policja przygotowuje się do zagrożeń hybrydowych.

Wystawa sprzętu i komandosi w akcji

Częścią targów „Pro Defense” będzie również przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystawa sprzętu i uzbrojenia polskiej armii.

– Zaprezentowanych zostanie ponad 70 egzemplarzy sprzętu wojskowego, m.in. transportery KTO Rosomak, czołgi PT­91 oraz Leopardy 2A4 i 2A5, śmigłowiec SW­4, stacja radiolokacyjna NUR­15M i bezzałogowe statki powietrzne – wylicza ppłk Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego.


To jednak nie wszystko. Będzie też można zobaczyć żołnierzy w akcji. – Na terenie targów odbędzie się pokaz praktycznego działania Żandarmerii Wojskowej. Natomiast na położonym obok jeziorze Sajmino swoje umiejętności zaprezentują jednostka wojsk specjalnych Formoza oraz Brzegowa Grupa Ratownicza Marynarki Wojennej – mówi ppłk Głuszczak.

Wojsko przygotowało też kilka stoisk promocyjnych, na których przedstawiciele wojskowych komend uzupełnień oraz Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej odpowiedzą na pytania dotyczące rekrutacji ochotników.

– Targi skierowane są głównie do organizacji proobronnych, klas mundurowych, do ludzi młodych. Mamy do czynienia z ogromną modą na bezpieczeństwo. Rok temu mieliśmy w Polsce ponad 300 klas mundurowych. Dziś mamy blisko 100-procentowy wzrost i w związku z tym chcemy to wykorzystać. Duża część tych młodych ludzi potem znajdzie się w szeregach zawodowego wojska albo obrony terytorialnej – podkreśla Misiewicz.

W targach w Ostródzie ma wziąć udział blisko 15 tys. osób. Około tysiąca z nich to uczniowie z 38 klas mundurowych z całej Polski. Z kolei wśród 400 uczestników konferencji będą m.in. komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej płk dr Ryszard Parafianowicz, płk dr hab. Tomasz Kośmider z AON, dr hab. Wiesław Łach z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dr Grzegorz Kwaśniak, dyrektor biura ds. utworzenia Obrony Terytorialnej w MON.

Wstęp na targi „Pro Defense”, organizowane pod patronatem ministra obrony narodowej, jest bezpłatny.

REKLAMA

KW, TW

autor zdjęć: ppor. Robert Suchy / CO MON, Andrzej Wilkiel / 18pr

dodaj komentarz

komentarze


„Spartan” znów na Mazurach
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Prawdziwi wojownicy
„Anakonda” rusza na poligony
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Święto żołnierzy służących na misjach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
„Ratownik” od nowa
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Agent w generalskich szlifach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Army of Medics
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
MON nie wycofuje się z MSPO
Widzieć i nie być widzianym
Mercedes nie tylko do holowania
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy wiceminister w MON
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Polskie porty bardziej otwarte
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Na misjach święta inne niż zwykle
Na wakacje z WOT
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Amerykanie odmładzają F-16
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO walczy z koronawirusem
Specjalsi świętują
Ćwiczenia z torpedą
Morskie początki „Anakondy”
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Białe noce podhalańczyków
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pracowity tydzień flotylli
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi nie stracą dodatku
Obradowała Rada Gabinetowa
Koniec kijowskiego snu
„Harpun” do walki
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO