moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
NATO pomoże walczyć z cyberterroryzmem w energetyce

Będą ćwiczyć na Ukrainie walkę z cyberterroryzmem i atakami informatycznymi na sieci energetyczne. Zbadają stan bezpieczeństwa energetycznego Polski i rozważą, jak włączyć Siły Zbrojne RP w ochronę infrastruktury służącej do przesyłu energii. Centrum Eksperckie NATO z Wilna i Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę o współpracy.


– Chcemy zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne nie tylko w Polsce, ale także w Europie – mówił Eryk Kłossowski, prezes PSE S.A. W siedzibie spółki w Konstancinie-Jeziornej pod Warszawą podpisał wczoraj umowę z pułkownikiem Gintarasem Bagdonasem, dyrektorem Centrum Eksperckiego NATO ds. Bezpieczeństwa Energetycznego (Energy Security Center of Excellence – ENSEC COE), działającego w Wilnie. Umowa dotyczy współpracy przy ochranianiu krytycznej infrastruktury elektroenergetycznej, w tym przypadku – służącej do przesyłania energii.

Nie dopuścić do ataków

Kłossowski podał przykład zagrożenia, przed jakim trzeba się bronić: atak informatyczny na jednego z lokalnych dostawców energii elektrycznej na Ukrainie w grudniu 2015 roku. Prawie milion mieszkańców zostało wtedy pozbawionych energii na kilka godzin.

– Zwiększenie bezpieczeństwa to jedno z najważniejszych wyzwań dla operatora systemu przesyłowego. Szczególnie teraz, kiedy pojawiły się nowe zagrożenia dla elektroenergetyki, związane z terroryzmem, cyberterroryzmem, czy wojną informacyjną – mówił prezes. Dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne chcą się wymieniać doświadczeniami z innym operatorami, mając za partnera wyspecjalizowaną jednostkę NATO.

Wspólne plany ochronne

Pierwsze plany współpracy już są. Wśród nich – jesienne szkolenia pracowników PSE w natowskim Centrum oraz przyszłoroczne ćwiczenia na Ukrainie dotyczące zapobieganiu zagrożeniom w sieci energetycznej.

– Chcemy też, dzięki wsparciu ENSEC, przeprowadzić analizę bezpieczeństwa energetycznego Polski. Potem zastanowić się nad ochroną elementów infrastruktury służącej do przesyłu energii i nad ewentualnym udziałem sił zbrojnych w tym zadaniu – wylicza Łukasz Kister, dyrektor Biura Infrastruktury Krytycznej PSE.

Jak zaznaczył Kłossowski, podpisana właśnie umowa jest pierwszą zawartą przez polską instytucję z ENSEC. – Dzięki niej nasza spółka weźmie udział w tworzeniu systemu zapobiegającego zagrożeniom, które mają wpływ na bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i jej przesyłu – stwierdził prezes.

Trzy obszary współpracy NATO

– Bezpieczeństwo energetyczne wpływa na bezpieczeństwo międzynarodowe, a przez to dotyka interesów państw członkowskich NATO – zaznaczył płk Gintaras Bagdonas.

NATO – jak podkreślał – zdefiniowało trzy obszary, w których może współpracować w dziedzinie energetyki. Jednym z nich jest ochrona energetycznej infrastruktury krytycznej. Drugim – podnoszenie świadomości skutków wydarzeń związanych z atakami na surowce energetyczne. Trzecim zaś jest oszczędzanie energii podczas operacji wojskowych.

Oficer tłumaczył, że w tych kwestiach Centrum wymienia się doświadczeniami z trzema sektorami: militarno-rządowym, naukowym i prywatnym. – Teraz dołączy do nas PSE, które ma ogromną wiedzę i doświadczenie w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego – dodał płk Bagdonas.

Powstałe w 2012 roku w Wilnie Centrum Eksperckie NATO doradza w kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym. Współpracuje z 16 krajami Sojuszu i państwami partnerskimi, m.in. Ukrainą i Gruzją.

PSE SA jest spółką Skarbu Państwa. Zajmuje się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiada też za utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej służącej do tego przesyłu. Spółka dysponuje ponad 13 400 kilometrami linii oraz ponad setką stacji elektroenergetycznych.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Co z tegorocznym MSPO?
 
„Ratownik” od nowa
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Spartan” znów na Mazurach
„Anakonda” rusza na poligony
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Amerykanie odmładzają F-16
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Święto żołnierzy służących na misjach
„Harpun” do walki
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na wakacje z WOT
Widzieć i nie być widzianym
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Mercedes nie tylko do holowania
Białe noce podhalańczyków
Ćwiczenia z torpedą
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Prawdziwi wojownicy
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Trzeba rozbić to więzienie!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON nie wycofuje się z MSPO
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie porty bardziej otwarte
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Morskie początki „Anakondy”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Specjalsi świętują
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sukcesy sportowców w mundurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Agent w generalskich szlifach
Nowy wiceminister w MON
F-16 kończą misję w Estonii
Głos (z) płonącej Warszawy
Transportery płyną na drugi brzeg
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Koniec kijowskiego snu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO