moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowi policjanci ćwiczą pod Warszawą

Ochrona wojskowych obiektów, obezwładnianie pijanych żołnierzy czy udzielanie pierwszej pomocy – na poligonach pod Warszawą ćwiczy 340 wojskowych policjantów z pięciu państw NATO. W manewrach „Sharp Lynx” po raz pierwszy biorą udział także Amerykanie. Za kilka dni żandarmi będą ochraniać żołnierzy podczas „Anakondy”.Do punktu kontrolnego, który ochrania rozmieszczone w lesie stanowisko dowodzenia, podjeżdża cywilny samochód. Dwóch grzybiarzy chce przejechać przez teren wojskowy. Zostają poproszeni przez chorwackich żandarmów o opuszczenie samochodu. W tym momencie jeden z cywilów zaczyna uciekać. Żołnierze dają kilka strzałów ostrzegawczych i zatrzymują go. Trwa przeszukanie. Żandarmi sprawdzają, czy cywil nie ma przy sobie lub w samochodzie ukrytej broni. W tym samym czasie w innej części lasu rozlegają się strzały. Po krótkiej wymianie ognia polscy i amerykańscy wojskowi policjanci obezwładniają napastnika z bronią. Tak wyglądał scenariusz jednego z zadań podczas „Sharp Lynx-16”, ćwiczeń zorganizowanych w warszawskim Rembertowie.

Ochrona „Anakondy”

W międzynarodowych manewrach, które odbywają się w ramach „Anakondy-16”, uczestniczy Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO. – W jego skład wchodzą pododdziały polskiej Żandarmerii Wojskowej oraz plutony Military Police z Czech, Chorwacji i Słowacji – wylicza kpt. Zbigniew Dobrzyński, oficer prasowy ćwiczeń.

Po raz pierwszy w tego typu szkoleniu uczestniczy także 40 żołnierzy sił zbrojnych USA. – To dla nas cenne doświadczenie. Możemy nawzajem obserwować swoje działania i uczyć się – mówi sierż. John Browder z amerykańskiej Military Police. W sumie w manewrach bierze udział ponad 340 żołnierzy, w tym 160 z Polski.


Pułkownik Tomasz Szoplik, rozpoczynając ćwiczenia kilka dni temu, powiedział, że jednym z ich celów jest przygotowanie pododdziałów wojskowej policji do ochrony uczestników „Anakondy-16”. Żandarmi będą, wspólnie z Policją i Strażą Graniczną, pilnować bezpieczeństwa i porządku na poligonach w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Wędrzynie i Żaganiu. – Ponieważ podczas „Anakondy” zadania prewencyjne i ochronne będą realizować żołnierze z pięciu państw, muszą najpierw utworzyć zgrany zespół – podkreśla płk Szoplik.

Awantura w kantynie

Wojskowi z różnych armii dziś ćwiczyli współdziałanie. To wstępna faza „Sharp Lynx-16”, która potrwa do 9 czerwca. – Jednym z jej epizodów była ochrona wojskowego obiektu w Rembertowie – mówi ppor. Tomasz Grodzicki, dowódca jednego z plutonów Batalionu.

Natomiast podczas zajęć na strzelnicy wojskowej w Zielonce żołnierze przeprowadzili strzelanie sytuacyjne połączone ze zmianą pozycji strzelca. – Takie umiejętności mają duży wpływ na bezpieczeństwo podczas patrolowania oraz działań w mieście – wyjaśnia kpt. Ryszard Skoczylas, dowódca kompanii manewrowej Batalionu.


Z kolei w Mińsku Mazowieckim na terenie Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej i 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego uczestnicy manewrów ćwiczą działania w razie wypadku drogowego. Ich zadaniem jest zabezpieczenie i oględziny miejsca zdarzenia oraz udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanym. Ćwiczący musieli też poradzić sobie z awanturą wywołaną w kantynie przez pijanych żołnierzy.

Batalion NATO

Wielonarodowy Batalion Policji Wojskowej NATO to międzynarodowa jednostka, którą tworzy polska kompania manewrowa ŻW oraz trzy plutony policji wojskowej – słowacki, czeski i chorwacki. Główną rolę odgrywają jednak Polacy, a batalionem dowodzi ppłk Mateusz Dadał z Oddziału Specjalnego Żandarmerii z Mińska Mazowieckiego.

– Batalion został sformowany w 2007 roku, a pełną zdolność do wykonywania zadań w strukturze NATO osiągnął pięć lat później – mówi ppor. Renata Medved z Chorwacji, szef sekcji personalnej w dowództwie batalionu.

Zadaniem żołnierzy batalionu jest zapewnienie wsparcia policyjnego wojskom NATO, utrzymanie porządku i dyscypliny wśród żołnierzy podczas sojuszniczych operacji, przeciwdziałanie aktom terroru, kontrola ruchu drogowego oraz prowadzenie śledztw i dochodzeń.

REKLAMA

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska, Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Kraby kontra okręt
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zaplecze dla Rosomaków
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Nowe sanitarki dla wojska
16 Dywizja najlepsza!
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Druga kariera byłych żołnierzy
Sonary dla śmigłowców ZOP
Marynarski Katyń
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ogień w natarciu
„Kaper” przeciw terrorystom
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
F-16 kończą misję w Estonii
Święto terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Polak z Medalem NATO
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Szybciej do wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mordercza obrona Warszawy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Amerykanie odmładzają F-16
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Medycy po unitarce
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Wybuchowa edukacja
Ochotnik do Auschwitz
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
„Aviation Detachment” w Łasku
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO