moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moda na mundur

O fenomenie klas mundurowych, współpracy organizacji paramilitarnych z wojskiem i działaniach cywilnych uczelni na rzecz promocji postaw proobronnych rozmawiano wczoraj podczas konferencji naukowej poświęconej bezpieczeństwu i edukacji. W spotkaniu, które odbyło się we Wrocławiu, wzięli udział przedstawiciele ośrodków naukowych oraz eksperci wojskowi.


Konferencję zatytułowaną „Społeczny i edukacyjny wymiar inicjatyw proobronnych w Polsce – stan obecny i perspektywy” zorganizował Zakład Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej celem była integracja ośrodków akademickich oraz badawczych zajmujących się bezpieczeństwem i edukacją. W spotkaniu wzięli udział naukowcy z cywilnych uczelni wyższych, wojskowych akademii i szkół wyższych, a także przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Patronat honorowy nad konferencją objął prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony.

Fenomen klas mundurowych

Podczas konferencji odbyły się dwie sesje poświęcone najważniejszym aspektom edukacji proobronnej. Eksperci zastanawiali się m.in., czy obronność jest problemem społecznym, czy rządowym. Mówiono także o inicjatywach proobronnych realizowanych w różnych ośrodkach akademickich. Jeden z gości konferencji podał, że w Polsce jest ponad 100 tysięcy stowarzyszeń, 17 tysięcy fundacji i kilkadziesiąt tysięcy organizacji, które mają zapisane w statutach m.in. działania paramilitarne czy proobronne. Waldemar Zubek, dyrektor biura do spraw proobronnych MON, zastrzegł jednak, że są to dane szacunkowe. Według niego, określenie dokładnej liczby rzeczywiście działających organizacji jest trudne, między innymi dlatego, że przez cały czas powstają nowe. Dyrektor Zubek opowiadał także o zadaniach, jakie realizuje kierowane przez niego biuro. Wśród nich wymienił nawiązywanie współpracy z organizacjami paramilitarnymi i proobronnymi. Biuro jest także odpowiedzialne za podpisywanie umów umożliwiających współdziałanie sprawdzonych organizacji z armią. Chodzi na przykład o udział w szkoleniach wojskowych, takich jak ćwiczenia „Anakonda-16”, czy możliwość korzystania z obiektów należących do wojska. Pracownicy biura zajmują się także sprawami legislacyjno-prawnymi, np. przygotowywaniem projektów przepisów normujących współpracę wojska z organizacjami cywilnymi.

Z kolei o fenomenie klas mundurowych mówiła prof. dr hab. Aleksandra Skrabacz, dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej. Przypomniała, że pierwsza klasa mundurowa powstała w 1998 roku w trybie eksperymentalnym w Liceum Ogólnokształcącym w Tucholi. Niestety rezultaty, jakie wówczas osiągnięto, nie były zadowalające, dlatego zaniechano tworzenia podobnych klas. Po wielu latach do idei jednak powrócono, a otwieranie klas mundurowych spotkało się z dużym odzewem społecznym.


– Obecnie nie ma chyba w kraju szkoły ponadgimnazjalnej, w której nie byłoby klasy mundurowej – zauważyła prof. Skrabacz. Dodała, że dziś działa ponad 700 klas mundurowych, a około 300 z nich ma profil wojskowy. Zdaniem prof. Skrabacz świadczy to o ogromnym zainteresowaniu, wręcz modzie na „naukę w mundurach”.

– Centrum współpracuje z klasami mundurowymi w całym kraju. Wnioski z różnych sesji naukowych, konferencji i spotkań na tematy proobronne, informacje, które przy takich okazjach są przekazywane, pomagają nam w codziennej działalności – mówiła w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl szefowa CEO.

Z cywila do komandosów

Podczas konferencji wystąpił także dowódca jednego z zespołów bojowych Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Opowiadał on o przygotowaniach do otwarcia w JWK ośrodka szkolenia wojsk specjalnych i kryteriach naboru, jakie będą stawiane kandydatom na komandosów. Dowódca, który z powodów oczywistych musiał pozostać anonimowy, podkreślał, że niedługo po raz pierwszy do służby w elitarnej jednostce wojsk specjalnych będą mogli trafić kandydaci wprost z cywila, bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego.

REKLAMA

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Faustyna Rybka, Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, Ryszard Wołkowski, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Amerykanie odmładzają F-16
Wojsko przeciw wirusowi
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Święto żołnierzy służących na misjach
MON nie wycofuje się z MSPO
Sukcesy sportowców w mundurach
Agent w generalskich szlifach
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Koniec kijowskiego snu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Białe noce podhalańczyków
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ćwiczenia z torpedą
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
NATO walczy z koronawirusem
Głos (z) płonącej Warszawy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na misjach święta inne niż zwykle
„Spartan” znów na Mazurach
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Co z tegorocznym MSPO?
„Anakonda” rusza na poligony
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Obradowała Rada Gabinetowa
Na wakacje z WOT
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowy wiceminister w MON
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Widzieć i nie być widzianym
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
„Harpun” do walki
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Ratownik” od nowa
Morskie początki „Anakondy”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Transportery płyną na drugi brzeg
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Prawdziwi wojownicy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Mercedes nie tylko do holowania
Specjalsi świętują
Trzeba rozbić to więzienie!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO