moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Kryzys-16”. Terroryści na uczelni

Na teren wyższej uczelni we Wrocławiu wtargnęło dwóch mężczyzn. Napastnicy są uzbrojeni i strzelają do studentów. W kampusie wybucha panika. Gdy żołnierze zatrzymują sprawców, okazuje się, że trzeba jak najszybciej ewakuować wszystkie budynki. W jednym z nich jest bomba. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Kryzys-16”.


Manewry po raz drugi zorganizowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W ćwiczeniach „Kryzys-16” brali udział studenci cywilni, podchorążowie, wykładowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz policyjni negocjatorzy. Jako eksperci ćwiczenie wspierali także oficerowie policji i straży pożarnej.

– Studenci i podchorążowie podczas zajęć uczą się teorii dotyczących reagowania kryzysowego. Teraz mogli niektóre zagadnienia wykonać praktycznie – mówi płk dr Krzysztof Klupa, prodziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL i kierownik ćwiczeń. – To rodzaj warsztatów. Staramy się w ten sposób przygotować studentów do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem – dodaje.

Napastnik w szkole

Manewry rozpoczęły się w poniedziałek rano. Pierwszy epizod zakładał sytuację, w której na terenie kampusu działają uzbrojeni strzelcy. Napastnicy otworzyli ogień do studentów, więc na miejsce skierowano patrol interwencyjny, a następnie oddział szturmowy, który ostatecznie obezwładnił sprawców ataku.

Gdy pierwsze niebezpieczeństwo zostało zażegnane, okazało się, że w jednym z uczelnianych budynków podłożono ładunek wybuchowy. Ogłoszono alert bombowy, następnie ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły i dokładnie sprawdzono pomieszczenia.


Podczas ćwiczeń w rolę napastników i poszkodowanych wcielają się wojskowi i cywilni studenci. Pracują także w dowództwach i sztabach kryzysowych. – W ubiegłym roku wspieraliśmy w działaniu policyjnych antyterrorystów. Teraz pracowaliśmy samodzielnie. To dla nas duże wyzwanie i możliwość sprawdzenia się. Ale to także ogromny stres – przyznaje sierż. pchor. Marcin Girulski, student I roku. Podkreśla, że udział w manewrach poprzedzony był specjalnym treningiem, podczas którego podchorążowie uczyli się odpowiednich procedur i kolejności powiadamiania konkretnych służb. Ćwiczyli też zasady poruszania się po budynkach i przeszukiwania pomieszczeń.

Studenci w niewoli

Podchorążowie i studenci cywilni trenowali także działanie w sytuacji zagrożenia chemicznego. Zgodnie ze scenariuszem we Wrocławiu doszło do zderzenia dwóch pociągów – jeden był cysterną kolejową, w której przewożono 50 ton ciekłego chloru. W wypadku zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset wymagało pomocy medycznej. – Studenci działali w komórkach straży pożarnej, policji, centrów zarządzania kryzysowego i w pogotowiu ratunkowym – wylicza Marta Busłowicz, wykładowca WSOWL.


To jednak nie wszystko. Podchorążowie zmierzyli się również z zagrożeniem terrorystycznym. W jednym z epizodów „Kryzys-16” uzbrojeni sprawcy wtargnęli do obiektu sportowego, w którym akurat odbywały się zawody MMA. – Sprawcy bez wahania użyli broni. Ostrzelali patrol ochronny i wzięli kilkudziesięciu zakładników. Odebrali przetrzymywanym rzeczy osobiste, a kilku osobom założyli pasy z ładunkami wybuchowymi – relacjonuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Do akcji ruszyli policyjni negocjatorzy wspierani przez studentów. – Niezależnie od wyniku negocjacji, przygotowaliśmy się do szturmu. Opracowaliśmy dwa warianty działania i czekaliśmy w gotowości – opowiada sierż. pchor. Marcin Girulski. Ostatecznie negocjacje nie zakończyły się sukcesem. Mundurowi ruszyli więc do szturmu, obezwładnili terrorystów i uwolnili zakładników.

Ppłk dr Ireneusz Ciosek, wykładowca WSOWL i kierownik wsparcia psychologicznego podczas ćwiczeń „Kryzys-16” ocenia, że i podchorążowie, i cywile bardzo dobrze radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach. – Wojskowi studenci ćwiczą różne scenariusze walki podczas szkoleń poligonowych, są więc przyzwyczajeni do symulowanych gier. Cywile z kolei uczą się na zajęciach o sytuacjach kryzysowych, o terroryzmie. Nie zaobserwowałem żadnych problemów psychologicznych podczas ćwiczeń. Studenci podświadomie wiedzą, że to tylko trening – przyznaje wykładowca.

Tegoroczne ćwiczenia „Kryzys” są powiązane z kończącymi się dzisiaj manewrami Dowództwa Operacyjnego RSZ „Renegade–Sarex”. Oba ćwiczenia prowadzone są w ramach manewrów „Anakonda-16”.

REKLAMA

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


„Aviation Detachment” w Łasku
 
Defender 2020: Symulator Pioruna
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Polak z Medalem NATO
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Dekady za wcześnie
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
16 Dywizja najlepsza!
Ochotnik do Auschwitz
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Zostań studentem ASzWoj
Szybsza droga do armii zawodowej
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Sonary dla śmigłowców ZOP
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Październik pod znakiem Tallboya
Ukraiński kurs na Zachód
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Zaplecze dla Rosomaków
F-16 kończą misję w Estonii
Wybuchowa edukacja
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Ku czci roku 1918 i 1920
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Szybciej do wojska
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowe sanitarki dla wojska
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kaprale po Legii Akademickiej
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Bohaterska obrona wzgórza 385
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kabina do zadań specjalnych
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Kraby kontra okręt
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Laserowa artyleria US Army
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO