moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiczenia „Kryzys-16”. Terroryści na uczelni

Na teren wyższej uczelni we Wrocławiu wtargnęło dwóch mężczyzn. Napastnicy są uzbrojeni i strzelają do studentów. W kampusie wybucha panika. Gdy żołnierze zatrzymują sprawców, okazuje się, że trzeba jak najszybciej ewakuować wszystkie budynki. W jednym z nich jest bomba. Tak rozpoczęły się ćwiczenia „Kryzys-16”.


Manewry po raz drugi zorganizowała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. W ćwiczeniach „Kryzys-16” brali udział studenci cywilni, podchorążowie, wykładowcy, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz policyjni negocjatorzy. Jako eksperci ćwiczenie wspierali także oficerowie policji i straży pożarnej.

– Studenci i podchorążowie podczas zajęć uczą się teorii dotyczących reagowania kryzysowego. Teraz mogli niektóre zagadnienia wykonać praktycznie – mówi płk dr Krzysztof Klupa, prodziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie WSOWL i kierownik ćwiczeń. – To rodzaj warsztatów. Staramy się w ten sposób przygotować studentów do pracy w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem – dodaje.

Napastnik w szkole

Manewry rozpoczęły się w poniedziałek rano. Pierwszy epizod zakładał sytuację, w której na terenie kampusu działają uzbrojeni strzelcy. Napastnicy otworzyli ogień do studentów, więc na miejsce skierowano patrol interwencyjny, a następnie oddział szturmowy, który ostatecznie obezwładnił sprawców ataku.

Gdy pierwsze niebezpieczeństwo zostało zażegnane, okazało się, że w jednym z uczelnianych budynków podłożono ładunek wybuchowy. Ogłoszono alert bombowy, następnie ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na terenie szkoły i dokładnie sprawdzono pomieszczenia.


Podczas ćwiczeń w rolę napastników i poszkodowanych wcielają się wojskowi i cywilni studenci. Pracują także w dowództwach i sztabach kryzysowych. – W ubiegłym roku wspieraliśmy w działaniu policyjnych antyterrorystów. Teraz pracowaliśmy samodzielnie. To dla nas duże wyzwanie i możliwość sprawdzenia się. Ale to także ogromny stres – przyznaje sierż. pchor. Marcin Girulski, student I roku. Podkreśla, że udział w manewrach poprzedzony był specjalnym treningiem, podczas którego podchorążowie uczyli się odpowiednich procedur i kolejności powiadamiania konkretnych służb. Ćwiczyli też zasady poruszania się po budynkach i przeszukiwania pomieszczeń.

Studenci w niewoli

Podchorążowie i studenci cywilni trenowali także działanie w sytuacji zagrożenia chemicznego. Zgodnie ze scenariuszem we Wrocławiu doszło do zderzenia dwóch pociągów – jeden był cysterną kolejową, w której przewożono 50 ton ciekłego chloru. W wypadku zginęło kilkadziesiąt osób, a kilkaset wymagało pomocy medycznej. – Studenci działali w komórkach straży pożarnej, policji, centrów zarządzania kryzysowego i w pogotowiu ratunkowym – wylicza Marta Busłowicz, wykładowca WSOWL.


To jednak nie wszystko. Podchorążowie zmierzyli się również z zagrożeniem terrorystycznym. W jednym z epizodów „Kryzys-16” uzbrojeni sprawcy wtargnęli do obiektu sportowego, w którym akurat odbywały się zawody MMA. – Sprawcy bez wahania użyli broni. Ostrzelali patrol ochronny i wzięli kilkudziesięciu zakładników. Odebrali przetrzymywanym rzeczy osobiste, a kilku osobom założyli pasy z ładunkami wybuchowymi – relacjonuje mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy uczelni. Do akcji ruszyli policyjni negocjatorzy wspierani przez studentów. – Niezależnie od wyniku negocjacji, przygotowaliśmy się do szturmu. Opracowaliśmy dwa warianty działania i czekaliśmy w gotowości – opowiada sierż. pchor. Marcin Girulski. Ostatecznie negocjacje nie zakończyły się sukcesem. Mundurowi ruszyli więc do szturmu, obezwładnili terrorystów i uwolnili zakładników.

Ppłk dr Ireneusz Ciosek, wykładowca WSOWL i kierownik wsparcia psychologicznego podczas ćwiczeń „Kryzys-16” ocenia, że i podchorążowie, i cywile bardzo dobrze radzą sobie w ekstremalnych sytuacjach. – Wojskowi studenci ćwiczą różne scenariusze walki podczas szkoleń poligonowych, są więc przyzwyczajeni do symulowanych gier. Cywile z kolei uczą się na zajęciach o sytuacjach kryzysowych, o terroryzmie. Nie zaobserwowałem żadnych problemów psychologicznych podczas ćwiczeń. Studenci podświadomie wiedzą, że to tylko trening – przyznaje wykładowca.

Tegoroczne ćwiczenia „Kryzys” są powiązane z kończącymi się dzisiaj manewrami Dowództwa Operacyjnego RSZ „Renegade–Sarex”. Oba ćwiczenia prowadzone są w ramach manewrów „Anakonda-16”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Leopardy na Podkarpaciu
 
Nowe laboratorium WAT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Polska pod kontrolą armii
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Gotowi na misję
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Gorące obrady NATO w Londynie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Sojusznicy przy wigilijnym stole
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Błyskawiczna reakcja
Paczki dla kresowiaków
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
The Army Enters the Frame
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Los Polski naszym losem
Unwanted Treaty
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
AMW poleca się na święta
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Kto zostawia ślady w sieci
Klucz do dobrych relacji
Trzy filary wojny minowej
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi za oceanem
Defense Without Politics
Artyleryjska interoperacyjność
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wojsko na święta
Amunicja i miny dla armii
Trudna droga
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Z archiwum „Szarego”
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Ostre strzelanie artylerzystów
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Razem się szkolą, razem walczą
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO