moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Morski wymiar energetycznego bezpieczeństwa

Dokładnie miesiąc przed szczytem NATO odbyła się w Warszawie debata na temat problemów europejskiego bezpieczeństwa energetycznego w wymiarze morskim. W obliczu współczesnych zagrożeń militarnych oraz konfliktów hybrydowych bezpieczeństwo energetyczne nabiera szczególnego znaczenia, zarówno dla Polski, jak i Unii Europejskiej.

Konferencja „Forum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO. Wymiar morski” odbywała się w Polsce po raz pierwszy. Jej organizatorzy – NATO Energy Center of Excellence, Akademia Marynarki Wojennej i Zarząd Targów Warszawskich – zaprosili do dyskusji m.in. przedstawicieli polskiego parlamentu oraz grono międzynarodowych ekspertów związanych z sektorem bezpieczeństwa i energii.

Głównym tematem dyskusji były prowadzone i planowane działania związane z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w obszarze morskim. Chodzi tu m.in. o bezpieczeństwo dostaw gazu i ropy naftowej, połączeń energetycznych i telekomunikacyjnych oraz ochronę infrastruktury portowej. O tym, że zagrożenia są realne, świadczy przebieg hybrydowego konfliktu na wschodzie Ukrainy. Pamiętajmy, że jednym z narzędzi stosowanych przez potencjalnego agresora może być „szantaż energetyczny”. Zapewnienie zdolności obronnych w tej dziedzinie jest niezwykle istotne z punktu widzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego – sektor energetyczny ma bowiem kluczowe znaczenie w realizacji zadań przez siły zbrojne oraz dla całej gospodarki.


Dr Krzysztof Melesa, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przedstawił uwarunkowania prawne oraz narzędzia do zapewnienie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. Podkreślił rolę NATO oraz RCB w upowszechnianiu dobrych praktyk na poziomie sojuszniczym i narodowym oraz stosowania adekwatnej odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe – stopniowane w zależności od skali zagrożenia.

Płk Gintaras Bogdonas, dyrektor NATO Energy Security Center of Excellence, mówił o znaczeniu programowania sojuszniczych zdolności obronnych w dziedzinie energii i transportu oraz dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych, w tym połączeń pomiędzy Litwą, Polską i Skandynawią. Z kolei Wojciech Zdanowicz, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przypomniał, że projekt Nord Stream 2 jest postrzegany przez państwa Europy Środkowowschodniej jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.

Poseł Michał Jach (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zaznaczył, że Polska ostrzegała europejskich partnerów, że bezpieczeństwa energetycznego nie można opierać wyłącznie na odnawialnych źródłach energii. – Polska stawia na niezależność i suwerenność energetyczną. Wynika to z naszych przykrych doświadczeń – mówił poseł Jach. – Stawiamy na dywersyfikację dostaw nośników energii oraz na nowoczesne technologie, pozwalające na wykorzystanie węgla – zaznaczył przewodniczący komisji obrony. Pogratulował też Litwie, która dzięki wybudowaniu gazoportu w Kłajpedzie uniezależniła się od dostaw gazu z Rosji, a tym samym zwiększyła odporność na szantaż energetyczny.


– W dużym stopniu dzięki twardej postawie Polski oraz Litwy zmniejszyły się w ostatnich latach różnice w cenach gazu dla Europy Zachodniej oraz Centralnej, z około 200 USD przed czterema laty do około 40 USD obecnie – zauważył Bogdan Janicki, przedstawiciel Central Europe Energy Partners.

Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz przedstawił informacje na temat sposobów ochrony dostaw gazu (gazociągi i dostawy LNG), podwodnych kabli telekomunikacyjnych oraz infrastruktury portowej i szlaków morskich. Komandor podkreślił, że 97% komunikacji elektronicznej odbywa się z wykorzystaniem światłowodów, kluczowych do zapewnienia skutecznej i szybkiej łączności. Nowoczesna ochrona, m.in. z wykorzystaniem rozwiązań bezzałogowych, w opinii przedstawiciela AMW gwarantuje redukcję kosztów ekonomicznych, czasu i ryzyka.

Dr Łukasz Kister, dyrektor Departamentu Audytu i Bezpieczeństwa Polskich Sieci Elektroenergetycznych, wskazał, że ewentualne uszkodzenie systemu przesyłowego na Bałtyku miałoby poważne konsekwencje, szczególnie w sferze informacyjnej, ponieważ stosunkowo łatwo jest wzbudzić u opinii publicznej lęk związany z możliwością przerwania dostaw energii elektrycznej – nawet, gdy nie jest ono realne. – Fizycznych zagrożeń, takich w sferze militarnej, jest niewiele. Prawie nikt nie pokusiłby się o niszczenie naszego systemu, gdyby chciał nam naprawdę zaszkodzić – wyjaśniał dr Łukasz Kister. Uważa on jednak, że nieco inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby ktoś chciał wykorzystać obawy społeczeństwa przed brakiem energii elektrycznej. Zdaniem dr Kistera, większym zagrożeniem od fizycznego uszkodzenia naszej sieci są ewentualne cyberataki.

Cieszę się, że w Polsce odbyło się „Forum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO. Wymiar morski”. To ciekawa platforma do dyskusji na poziomie politycznym i eksperckim.

Piotr Jaszczuk , oficer rezerwy, doradca prezesa UKE w latach 2012–2014, kierownik Wydziału Marketingu i Promocji WIW

autor zdjęć: Piotr Jaszczuk

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy sportowców w mundurach
 
Poprady i Pilica z interrogatorami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Zryw kościuszkowski
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Sześć dekad pod wirnikiem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wojskowi medycy w gotowości
Nabór na wojskowe studia trwa
Trzy cele na ścieżce
Kremlowska gra
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rakiety w celu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Dwa oblicza agenta wywiadu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Studia on-line w Szkole Orląt
We Are All Darfur
Więcej wojska do walki z pandemią
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Kwarantanna na WAT
Arsenał Iranu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Beagle dla Polaków
Medycy WOT kontra COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Obradowała Rada Gabinetowa
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Dowodzę najlepszymi
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Saperzy w walce z Covid-19
Iran uderza w USA
Koronawirus na wojskowej uczelni
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
„Gwiezdne wojny” Reagana
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Nowy wiceminister w MON
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nissany zastąpią Honkery
Miliony ofiar hiszpanki
Testy radarów dla Wisły
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Cichociemny patronem 14 BOT
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO