moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na saperów zawsze można liczyć. Mosty na Światowe Dni Młodzieży zbudowane

7 czerwca żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, dowodzonego przez płk. Marka Wawrzyniaka, zakończyli montaż ostatniego, niemal czterdziestometrowego mostu tymczasowego. Obiekt jest jednym z czterech mostów z konstrukcji DMS-65 budowanych w ramach wsparcia inżynieryjnego Światowych Dni Młodzieży 2016 (ŚDM-2016). Mosty te niezbędne są organizatorom wydarzenia, aby umożliwić pielgrzymom poruszanie się między wyznaczonymi sektorami, a w razie konieczności zapewnić bezpieczną ewakuację.

Od 16 maja żołnierze Wojskowych Jednostek Odbudowy, sformowanych na bazie 2 pinż, budowali mosty w rejonie Campus Misericordia w Brzegach o łącznej długości konstrukcji 336 metrów bieżących. Trzy grupy montażowe, grupa transportowa oraz grupa maszyn inżynieryjnych realizowały zadanie w ramach szkolenia specjalistycznego zgrupowania zadaniowego dowodzonego przez ppłk. Piotra Pytla.

Żołnierze grupy montażowej z batalionu drogowo-mostowego w Inowrocławiu zbudowali dwa obiekty, jeden na potoku Serafa długości 18 i szerokości 17 metrów oraz drugi na potoku Zabawka długości 18 metrów i szerokości 38,5 metra. – Zadanie było trudne, oba obiekty wykonywaliśmy z użyciem nowej technologii robót, opracowanej przez inżyniera budowy kpt. Justynę Murawską, ze względu na konieczność ułożenia mostów na wałach przeciwpowodziowych. Montaż wykonywaliśmy metodą wspornikową, układając konstrukcję z dwóch brzegów jednocześnie, łącząc ze sobą siedem pasów jezdni. Było to dla nas nowe, ciekawe doświadczenie – informuje dowódca grupy por. Łukasz Kowalik.

REKLAMA

Żołnierze z 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska dowodzeni przez por. Ireneusza Kozubala zbudowali czterojezdniowy obiekt długości 27 metrów, szerokości 23 metrów na rzece Drwinia Długa. Na tej samej przeszkodzie wodnej grupa montażowa z 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina, pod dowództwem kpt. Jacka Stonia, zmontowała trzyprzęsłowy, jednojezdniowy most długości 65 metrów. Ze względu na szerokość rzeki w miejscu urządzanej przeprawy trzeba było wykonać dwie podpory pośrednie, które zmontowano z konstrukcji składanej SPS-69B. Zarówno grupa 3 binż, jak i 1 bdm wykonywała obiekty technologią standardową dla konstrukcji DMS-65, to znaczy przez nasuwanie z podpory z placu montażowego.

Według płk. Artura Talika, szefa Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych, zadanie to było największą inwestycją wykonywaną przez WJO od czasu ich sformowania. Stawiało też nowe wyzwania, przez co umożliwiało zdobycie kolejnych doświadczeń. Łącznie w zgrupowaniu zadaniowym WJO brało udział 65 żołnierzy i wydzielono do niego ponad 46 jednostek sprzętu. Poza aspektami technicznymi, była też okazja współpracować zarówno z organami administracji publicznej, jak i jednostkami logistycznymi znajdującymi się w okolicach Krakowa. – Przedstawiciele zarówno gminy Wieliczka, jak i wojewody małopolskiego byli bardzo pomocni w każdym etapie realizacji zadania – zwraca uwagę podoficer operacyjny zgrupowania st. chor. Dariusz Nowak. – Podobnie układała się współpraca z przedstawicielami 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego i Rejonowej Bazy Logistycznej, którzy udzielali nam wsparcia logistycznego – dodaje.

Dzięki wysokim kwalifikacjom i profesjonalizmowi żołnierzy 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, Niska i Dęblina zadanie zostało zakończone trzy tygodnie przed planowanym terminem.

8 czerwca zbudowane mosty zostały uroczyście przekazane władzom samorządowym Wieliczki w obecności gen. dyw. Cezarego Podlasińskiego z DORSZ, płk. Artur Talika z DGRSZ, a także przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz archidiecezji krakowskiej. Żołnierze biorący udział w budowie mostów otrzymali od władz Wieliczki drobne upominki będące podziękowaniem za wkład w przygotowanie ŚDM 2016.

Wdzięczność żołnierzom Wojska Polskiego wyraził także reprezentujący archidiecezję krakowską i Komitet Organizacyjny ŚDM ks. Wojciech Olszowski. – Bardzo dobrze oceniam przygotowanie do ŚDM w Campus Misericordiae. Ta inwestycja została wykonana przed czasem, wojsko mocno angażuje się w przygotowanie ŚDM. Żołnierze będą nam pomagać także w innych sprawach – użyczając sprzęt, taki jak namioty, łóżka polowe, agregaty prądotwórcze. Będą także wydawać suchy prowiant pielgrzymom, podążającym na spotkanie z Ojcem Świętym. Chcę w imieniu ks. kardynała podziękować Wojsku Polskiemu za pomoc – powiedział ks. Olszowski.

Opracowanie: płk Artur Talik, ppłk Piotr Pytel, kpt. Justyna Murawska

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Justyna Murawska

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Galicyjskie przesilenie
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej celowników z PCO dla wojska
Online z mistrzami sportu
Druga kadencja prezydenta Dudy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Tak się zostaje prymusem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Hekatomba na Woli
Strzelnice dla terytorialsów
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Skok na głęboką wodę
Łączność: fundament operacji specjalnej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
W tym roku wojskowe święto bez defilady
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Cud Piłsudskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Polsko-amerykańska współpraca
Wojskowy Hot450Challenge
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Kierunek: misja
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Chwała powstańcom
Wojsko przeciw wirusowi
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Lato z czerwonym terrorem
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Not Contaminated With Routine
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kurs dla saperskich ekspertów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO