moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na saperów zawsze można liczyć. Mosty na Światowe Dni Młodzieży zbudowane

7 czerwca żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, dowodzonego przez płk. Marka Wawrzyniaka, zakończyli montaż ostatniego, niemal czterdziestometrowego mostu tymczasowego. Obiekt jest jednym z czterech mostów z konstrukcji DMS-65 budowanych w ramach wsparcia inżynieryjnego Światowych Dni Młodzieży 2016 (ŚDM-2016). Mosty te niezbędne są organizatorom wydarzenia, aby umożliwić pielgrzymom poruszanie się między wyznaczonymi sektorami, a w razie konieczności zapewnić bezpieczną ewakuację.

Od 16 maja żołnierze Wojskowych Jednostek Odbudowy, sformowanych na bazie 2 pinż, budowali mosty w rejonie Campus Misericordia w Brzegach o łącznej długości konstrukcji 336 metrów bieżących. Trzy grupy montażowe, grupa transportowa oraz grupa maszyn inżynieryjnych realizowały zadanie w ramach szkolenia specjalistycznego zgrupowania zadaniowego dowodzonego przez ppłk. Piotra Pytla.

Żołnierze grupy montażowej z batalionu drogowo-mostowego w Inowrocławiu zbudowali dwa obiekty, jeden na potoku Serafa długości 18 i szerokości 17 metrów oraz drugi na potoku Zabawka długości 18 metrów i szerokości 38,5 metra. – Zadanie było trudne, oba obiekty wykonywaliśmy z użyciem nowej technologii robót, opracowanej przez inżyniera budowy kpt. Justynę Murawską, ze względu na konieczność ułożenia mostów na wałach przeciwpowodziowych. Montaż wykonywaliśmy metodą wspornikową, układając konstrukcję z dwóch brzegów jednocześnie, łącząc ze sobą siedem pasów jezdni. Było to dla nas nowe, ciekawe doświadczenie – informuje dowódca grupy por. Łukasz Kowalik.

Żołnierze z 3 Batalionu Inżynieryjnego z Niska dowodzeni przez por. Ireneusza Kozubala zbudowali czterojezdniowy obiekt długości 27 metrów, szerokości 23 metrów na rzece Drwinia Długa. Na tej samej przeszkodzie wodnej grupa montażowa z 1 Batalionu Drogowo-Mostowego z Dęblina, pod dowództwem kpt. Jacka Stonia, zmontowała trzyprzęsłowy, jednojezdniowy most długości 65 metrów. Ze względu na szerokość rzeki w miejscu urządzanej przeprawy trzeba było wykonać dwie podpory pośrednie, które zmontowano z konstrukcji składanej SPS-69B. Zarówno grupa 3 binż, jak i 1 bdm wykonywała obiekty technologią standardową dla konstrukcji DMS-65, to znaczy przez nasuwanie z podpory z placu montażowego.

Według płk. Artura Talika, szefa Oddziału Zagrożeń Niemilitarnych, zadanie to było największą inwestycją wykonywaną przez WJO od czasu ich sformowania. Stawiało też nowe wyzwania, przez co umożliwiało zdobycie kolejnych doświadczeń. Łącznie w zgrupowaniu zadaniowym WJO brało udział 65 żołnierzy i wydzielono do niego ponad 46 jednostek sprzętu. Poza aspektami technicznymi, była też okazja współpracować zarówno z organami administracji publicznej, jak i jednostkami logistycznymi znajdującymi się w okolicach Krakowa. – Przedstawiciele zarówno gminy Wieliczka, jak i wojewody małopolskiego byli bardzo pomocni w każdym etapie realizacji zadania – zwraca uwagę podoficer operacyjny zgrupowania st. chor. Dariusz Nowak. – Podobnie układała się współpraca z przedstawicielami 35 Wojskowego Oddziału Gospodarczego i Rejonowej Bazy Logistycznej, którzy udzielali nam wsparcia logistycznego – dodaje.

Dzięki wysokim kwalifikacjom i profesjonalizmowi żołnierzy 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, Niska i Dęblina zadanie zostało zakończone trzy tygodnie przed planowanym terminem.

8 czerwca zbudowane mosty zostały uroczyście przekazane władzom samorządowym Wieliczki w obecności gen. dyw. Cezarego Podlasińskiego z DORSZ, płk. Artur Talika z DGRSZ, a także przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz archidiecezji krakowskiej. Żołnierze biorący udział w budowie mostów otrzymali od władz Wieliczki drobne upominki będące podziękowaniem za wkład w przygotowanie ŚDM 2016.

Wdzięczność żołnierzom Wojska Polskiego wyraził także reprezentujący archidiecezję krakowską i Komitet Organizacyjny ŚDM ks. Wojciech Olszowski. – Bardzo dobrze oceniam przygotowanie do ŚDM w Campus Misericordiae. Ta inwestycja została wykonana przed czasem, wojsko mocno angażuje się w przygotowanie ŚDM. Żołnierze będą nam pomagać także w innych sprawach – użyczając sprzęt, taki jak namioty, łóżka polowe, agregaty prądotwórcze. Będą także wydawać suchy prowiant pielgrzymom, podążającym na spotkanie z Ojcem Świętym. Chcę w imieniu ks. kardynała podziękować Wojsku Polskiemu za pomoc – powiedział ks. Olszowski.

Opracowanie: płk Artur Talik, ppłk Piotr Pytel, kpt. Justyna Murawska

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Justyna Murawska

dodaj komentarz

komentarze


Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
 
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Ludzie niebezpiecznej profesji
Nowe maszyny w LAW
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
T-72 strzelają na poligonie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Ostre strzelanie artylerzystów
Trudna droga
Volhynian Lion Hearts
Unwanted Treaty
Głosuj na wojskowego sportowca roku
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Dołącz do zawodowców
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardy na Podkarpaciu
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Gorące obrady NATO w Londynie
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Klucz do dobrych relacji
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szwedzki baypass przed „Orką”
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Wrocław czeka na Amerykanów
Razem się szkolą, razem walczą
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Obrona bez polityki
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Kto zostawia ślady w sieci
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Z archiwum „Szarego”
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kontenery dla Wisły
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Klasy wojskowe po nowemu
Nowe laboratorium WAT
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO