moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-niemiecki ośrodek kierujący okrętami podwodnymi

Jesienią rozpocznie działalność polsko-niemiecki ośrodek odpowiedzialny za kierowanie operacyjne i kontrolę działań okrętów podwodnych obydwu państw na Bałtyku. To rezultat umowy, którą podpisali Inspektor Marynarki Wojennej kadm. Mirosław Mordel i jego odpowiednik z Niemiec – wiceadm. Andreas Krause. To pierwszy dwustronny ośrodek tego typu w NATO.

Siedziba COMSUBBALTIC powstanie w Glücksburgu, a potem zostanie przeniesiona do Rostoku. Tam przez całą dobę będą pełnili dyżur dwaj oficerowie niemieccy i jeden polski. Zajmą się oni monitorowaniem poczynań okrętów podwodnych obydwu państw w obrębie Bałtyku. – Będzie się to odbywać z wykorzystaniem standardowych systemów łączności NATO – tłumaczy kmdr por. Grzegorz Chomicz z Inspektoratu Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pozwolą one na seansową łączność z okrętami podwodnymi zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem oraz przesyłanie im sformatowanych i zakodowanych meldunków – dodaje.

Działalność ośrodka ma wpłynąć między innymi na podniesienie bezpieczeństwa na Bałtyku. Gdyby na przykład któryś z okrętów uległ wypadkowi, służby dyżurne niezwłocznie zainicjują akcję ratunkową. – Oczywiście dowodzenie poszczególnymi okrętami podwodnymi i stawianie im szczegółowych zadań pozostanie niezmiennie w gestii każdego z państw – podkreśla kmdr por. Chomicz.

REKLAMA

Porozumienie o uruchomieniu COMSUBBALTIC podpisali kilka dni temu inspektor marynarki wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych kadm. Mirosław Mordel oraz jego niemiecki odpowiednik wiceadm. Andreas Krause. Doszło do tego w Rostoku. Ośrodek ruszy we wrześniu tego roku. Pierwszy miesiąc zajmą mu jednak testy. Działalność w pełnym wymiarze rozpocznie w październiku. – COMSUBBALTIC jako instytucja powstaje od podstaw. Będzie pierwszym bilateralnym ośrodkiem tego typu w NATO, choć oparty zostanie na funkcjonujących już kanałach łączności oraz infrastrukturze dowództwa operacyjnego Niemiec – wyjaśnia kmdr por. Chomicz. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w październiku ośrodek wejdzie do struktur NATO. Wówczas też zacznie działać nie tylko na rzecz Polski i Niemiec, lecz także innych państw Sojuszu.

Marynarka wojenna dysponuje obecnie pięcioma okrętami podwodnymi. Cztery z nich to jednostki typu Kobben pozyskane od Norwegii, piąta – wyprodukowany jeszcze w ZSRR okręt typu Kilo. Niemcy używają pięciu okrętów typu 212A. Szósta taka jednostka jest w budowie.

Umowa o stworzeniu COMSUBBALTIC to jeden z rezultatów „Listu intencyjnego o rozszerzeniu współpracy sił morskich Polski i Niemiec”. W 2013 roku podpisali go ministrowie obrony oraz dowódcy marynarek wojennych obydwu państw. Stało się to na pokładzie polskiego okrętu transportowo-minowego ORP „Toruń” zacumowanego w Warnemünde. List określał 28 obszarów wspólnych działań, m.in. ćwiczenia i szkolenia, uzbrojenie i zaopatrzenie, szkolnictwo wojskowe. Od tego czasu kilkakrotnie polskie śmigłowce pokładowe SH-2G współdziałały na Bałtyku z fregatami Deutsche Marine. Ćwiczenia wiązały się przede wszystkim z lądowaniami i startami z pokładu okrętu.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, www.marine.de

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1467475320
Mówiły jaskółki że nie są dobre spółki
4A-57-54-77
~Pik
1467434520
Od agresji Rosji na Ukrainę Niemcy pokazują jedynie postawę za wszelką cenę nie drażnić Rosji. Uważam że jeszcze gorzej byłoby gdyby konflikt przeniósł się na terytorium RP. Niemcy tak panicznie boją się rosjan, i zresztą nie bez racji zdając sobie sprawę czym dysponują w stosunku do nich, że nie tylko by nie pomogli w niczym ale wręcz przeszkadzali w użytkowaniu wspólnych instalacji. Wystarczyłoby jedno ostrzeżenie ze wschodu że jaka kolwiek pomoc, czy współpraca spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią militarną i niemcy są sparaliżowani ze strachu. Docelowo czołgi można kupić w korei lub japonii i z czasem na licencji robić u siebie, łodzie podwodne z rakietami u francuzów, resztę w turcji, izraelu i całą większość jak helikoptery w usa. Nic z niemiec, nic z niemcami jeśli chodzi o obronność.
73-69-40-42
~andy
1467401640
kto to wymyślił ...??? elity niemieckie jawnie krytykują wzmocnienie wschodniej flanki NATO i właściwie oddają nas pod rosyjski protektorat ... a przy okazji chcą nam wcisnąć swoje łódki zbudowane poza naszymi stoczniami - czy to takie trudne do odgadnięcia przez naszą admiralicję - właściwym kierunkiem takiej współpracy powinna być Szwecja i Norwegia
1D-EE-51-B5

Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Współzawodnictwo rozwija
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent Duda jedzie do USA
Informacja Prasowa
Online z mistrzami sportu
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Most do współpracy
Na misjach święta inne niż zwykle
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
PGZ będzie obecna na MSPO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
16 sekund Liberatora
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Laserowa artyleria US Army
Weterani znów staną na macie
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ogromne zainteresowanie Soną
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Ułańska szarża
Żołnierze w sztafecie pomocy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Rakiety z Mesko w F-35
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kolejne Groty dla wojska
Groty z granatnikiem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zbiegowie z innego świata
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Ofensywa Tuchaczewskiego
Kraby w Bolesławcu
Ochotnicy na ratunek
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Wojsko ma ofertę dla cywili
Brawurowe zagony motorowe
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Fordy, a nie Nissany
Testament Polski Walczącej
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO