moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Uwaga – rozstrzygnięcie konkursu!

Konkurs literacki „Polski Żołnierz – duma i etos – na przykładzie historycznym lub współczesnym” rozstrzygnięty! Nagrodę główną przyznaliśmy plut. pchor. Arturowi Chruścielowi, studentowi III roku zarządzania w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu za pracę poświęconą Krzysztofowi Plucie „Wirowi”.

Komisja konkursowa, składająca się z redaktorów miesięcznika „Polska Zbrojna” i portalu polska-zbrojna.pl, wyłoniła laureatów konkursu literackiego „Polski Żołnierz – duma i etos – na przykładzie historycznym lub współczesnym”, zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Wydawniczy z okazji Święta Wojska Polskiego.

Prace nadesłane na konkurs były niezwykle interesujące, a ich poziom bardzo wysoki. Komisja miała zatem twardy orzech do zgryzienia. Musieliśmy wybrać spośród utworów opisujących zarówno postacie historyczne, jak i współczesne. Decydując o przyznaniu nagród, braliśmy pod uwagę kilka kryteriów: ocenialiśmy teksty pod kątem ujęcia tematu i jego zgodności z tytułem konkursu, wybranej formy literackiej, kompozycji tekstu, a także wkładu emocjonalnego w tekst (czytając niektóre prace niemal sami czuliśmy emocje, jakie opisywana postać wzbudza w autorze). Ostatecznie jury postanowiło nagrodzić trzy prace, a jedną wyróżnić.

Nagrodę główną w postaci publikacji tekstu w sierpniowym numerze miesięcznika „Polska Zbrojna”, eleganckiego pióra „Polski Zbrojnej” oraz rocznej prenumeraty miesięcznika otrzymuje plut. pchor. Artur Chruściel, student III roku zarządzania w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, za pracę poświęconą Krzysztofowi Plucie „Wirowi”. Pan Artur przekonał nas, że nie tylko podziwia „Wira”, lecz także jest on dla niego wzorem i inspiracją do działania. Decyzję o przyznaniu mu nagrody głównej możemy uzasadnić tym, iż trudniej jest dowieść i uargumentować wielkość żołnierza współczesnego, bo nie ma ona oparcia w literaturze, a jej uzasadnienie płynie z bezpośredniej (w tym przypadku) relacji i znajomości z opisywaną osobą.

Drugie miejsce zajął sierż. pchor. Mateusz Walczak, student drugiego roku studiów II stopnia na kierunku zarządzanie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, autor świetnej pracy o gen. Stanisławie Sosabowskim. Laureat wykazał się umiejętnością bardzo atrakcyjnego „ubrania” myśli w treść, co uczyniło pracę bardzo przyjemną w odbiorze. Autor również otrzyma pióro i roczną prenumeratą miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Nagrodę trzecią otrzymuje natomiast Szymon Rębisz, student I roku na kierunku mechanika i budowa maszyn w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, za pracę o generale Januszu Brochwiczu „Gryfie”, żołnierzu Batalionu AK „Parasol”, legendarnym obrońcy Pałacyku Michla na Woli podczas Powstania Warszawskiego. Pan Szymon także otrzyma od nas pióro i roczną prenumeratę „Polski Zbrojnej”.

Zdecydowaliśmy również przyznać wyróżnienie dla sierż. pchor. Mateusza Chojeckiego, studenta IV roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, za wiersz poświęcony bezimiennym małym bohaterom Powstania Warszawskiego – dzieciom-kurierom, „którym nie dane było dorosnąć”. Autor otrzyma od nas pióro „Polski Zbrojnej”, a także półroczną prenumeratę miesięcznika „Polska Zbrojna”.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane na portalu polska-zbrojna.pl 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego. Już dziś zachęcamy do lektury.

Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane teksty, za poświęcony na ich napisanie czas, za to, że Wam „się chciało”, że widzieliście w tym sens! Dzięki temu utwierdziliśmy się również w przekonaniu, że nasza praca przynosi efekty, że propagowanie wartości patriotycznych, żołnierskiego etosu jest potrzebne i doceniane. Każdy uczestnik konkursu otrzyma od nas upominki, zostaną przesłane do Was pocztą.

Zwycięzców zapraszamy na uroczystą galę z okazji 95-lecia miesięcznika „Polska Zbrojna”, która odbędzie się w październiku w Warszawie – wówczas zostaną wręczone nagrody. Będzie nam bardzo miło poznać Was osobiście.

Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy laureatom!

Izabela Borańska-Chmielewska , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”

dodaj komentarz

komentarze


Polacy świętowali niepodległość
 
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Awanse na 11 listopada
Klasy wojskowe po nowemu
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Tyraliera terytorialsów
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Cybersec’19
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Symbol zaklęty w dacie
Jani, Miraculously Saved
Pogrzeb generała Ścibiora
Thin Blue Line
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wojny wygrywa rezerwa
Wierny Polsce
Logistycy w akcji
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Wołyńskie lwie serca
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Nowa spółka lotnicza PGZ
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Sukces wojskowych lekarzy z Wrocławia
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
101 lat Niepodległej!
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Mroczne serce okupowanej Europy
Codziennie składamy legunom raport
Najwyższy skok w tandemie
Polscy lekkoatleci pokazali moc
GROM na kursie działań specjalnych
Black Jack ściąga do Polski
Wojsko na Biegu Niepodległości
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Spotkajmy się na piknikach „Służymy Niepodległej”
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
68W Means Lifesaver
Razem się szkolą, razem walczą
Plan modernizacji marynarki wojennej
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Niechciany traktat
O służbach specjalnych na ASzWoj
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO