moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rowerami na grób słynnego pilota

Kilku podróżników, w tym żołnierze 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, bierze udział w rowerowej wyprawie na grób płk. Stanisława Skarżyńskiego, pierwszego Polaka, który przeleciał nad Atlantykiem. Złożyli kwiaty i polskie flagi na mogile pilota w holenderskim West-Terschelling. Planują też przygotować scenariusz lekcji dla klas mundurowych poświęconych lotnikowi.


– Pułkownik Stanisław Skarżyński to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa i nasz patron, dlatego chcieliśmy odwiedzić jego grób – tłumaczy st. chor. Fabian Śmitkowski z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Podoficer jest jednym z uczestników rowerowej wyprawy do Holandii na grób słynnego pilota.

Śladami oręża

Na pomysł zorganizowania wyjazdu wpadli trzej podróżnicy: Olgierd Neyman, Janusz Berdzik i Ryszard Małas. – Jestem historykiem i miłośnikiem dziejów polskiego oręża, dlatego od lat wspólnie jeździmy po Europie i odwiedzamy miejsca związane z naszym wojskiem – opowiada Janusz Berdzik. Byli razem już m.in. w Narviku, na Monte Cassino i pod Kircholmem.

W tym roku pasjonaci postanowili wybrać się do West-Terschelling w Holandii, aby odwiedzić grób płk. Skarżyńskiego, pierwszego Polaka, który pokonał samolotem Atlantyk. – Okazją jest 80. rocznica nadania mu Medalu Blériota, przyznawanego za największe osiągnięcia lotnicze. Pułkownik jest dotąd jedynym Polakiem, który go dostał – zaznacza Berdzik.

Swoim pomysłem podróżnicy zainteresowali wojsko. Zresztą dwóch z nich – Berdzik i Małas, to byli żołnierze wojsk obrony powietrznej. Dzięki pismu do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o patronat do wyprawy włączyli się wojskowi z 8 Bazy, która nosi imię wybitnego polskiego pilota pochowanego w Holandii.

Żołnierze wybrali spośród siebie najwytrwalszych rowerzystów i 4 lipca z Warty, rodzinnego miasta Skarżyńskiego, razem z podróżnikami wyruszyli na wyprawę: mjr Daniel Kubić, st. chor. Fabian Śmitkowski i st. chor. Paweł Ziobro. Niestety, po trzech dniach major Kubić odniósł kontuzję i musiał zrezygnować. – Żałuję, bo myślałem o takiej wyprawie od wielu lat – ubolewa oficer.

Pod koniec tygodnia rowerzyści, po przejechaniu ponad tysiąca kilometrów, przez Berlin i Bremę dotarli do West-Terschelling. Wczoraj odbyły się tam uroczystości z udziałem władz miasta, przedstawicieli polskiego ataszatu i młodzieży. – Złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze na grobie pilota, umieściliśmy też przy nim polskie flagi, które przywieźliśmy – wylicza st. chor. Smitkowski.

Lekcje dla klas mundurowych

Teraz żołnierze i podróżnicy wracają do kraju. W sumie podczas trzytygodniowej wyprawy rowerzyści pokonają 2300 kilometrów. – Dziennie przejeżdżamy ponad 100 kilometrów w 12 godzin, bo pogoda, jak dotąd, nam nie sprzyja. Cały czas mamy silny wiatr w twarz, sporo też padało – opowiada chorąży.


Po drodze odwiedzają miejsca związane z historią polskiego oręża. – Byliśmy już w obozie Bergen-Belsen, gdzie po powstaniu warszawskim Niemcy przetrzymywali kobiety i dzieci wygnane z naszej stolicy, w tym wiele uczestniczek walk, które wyszły z miasta z ludnością cywilną – mówi podoficer.

W drodze powrotnej rowerzyści odwiedzą Wilhelmshafen. 5 maja 1945 roku tamtejsza baza niemieckiej marynarki wojennej skapitulowała przed żołnierzami 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

– Mamy też dodatkowy cel: dzięki materiałom zebranym podczas wyprawy chcemy z Olgierdem opracować pakiet scenariuszy lekcji dla klas mundurowych – zdradza Berdzik. Jak tłumaczy historyk związany z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, przygotowane przez nich materiały opowiadałyby o płk. Skarżyńskim, tradycji polskiego oręża i patriotyzmie. – Choć pilot był jednym z najlepszych polskich lotników, wiele osób o nim nie słyszało, chcemy to naprawić – dodaje podróżnik.

Pierwszy nad oceanem

Stanisław Skarżyński został pilotem po wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny w kolano. Nie mógł służyć dalej w piechocie, dlatego skończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy i dostał przydział do 1 Pułku Lotniczego w Warszawie. W 1931 roku zyskał lotniczą sławę dzięki rajdowi dookoła Afryki samolotem PZL-Ł2, na którym pokonał 25 770 kilometrów.

7 maja 1933 roku kapitan Skarżyński jako pierwszy Polak przeleciał nad Atlantykiem. Pokonał ocean na polskim samolocie RWD-5bis, lecąc z Saint Louis w Afryce Zachodniej do Maceió w Brazylii. Przelatując 3852 kilometry ustanowił międzynarodowy rekord długości przelotu maszyną sportową o wadze do 450 kilogramów. Do dziś jego samolot pozostaje najmniejszym, jaki pokonał Atlantyk. Za swoje osiągnięcia w 1936 roku płk Skarżyński otrzymał od Międzynarodowej Federacji Lotniczej – jako pierwszy i dotąd jedyny Polak – Medal Blériota przyznawany za największe osiągnięcia lotnicze.

W następnych latach pilot m.in. dowodził 4 Pułkiem Lotniczym w Toruniu. Po wybuchu wojny przedostał się do Wielkiej Brytanii i na własną prośbę został skierowany do lotów bojowych w 305 Dywizjonie Bombowym. Zginął 26 czerwca 1942 roku, gdy pilotowany przez niego bombowiec przymusowo wodował na Morzu Północnym.

Po odnalezieniu ciała lotnika pochowano na holenderskiej wyspie Terschelling w miejscowości West-Terschelling, w kwaterze wojennej Wspólnoty Brytyjskiej. W 2009 roku jego imię przyjęła 8 Baza Lotnictwa Transportowego.

AD

autor zdjęć: st. chor. Fabian Śmitkowski

dodaj komentarz

komentarze


PESCO z polskim projektem
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Plany modernizacji wojsk lądowych, część III
Wołyńskie lwie serca
Awanse na 11 listopada
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Sierż. Artur Pelo po raz czwarty zwycięzcą Ćwierćmaratonu Komandosa
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Tyraliera terytorialsów
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
101 lat Niepodległej!
GROM na kursie działań specjalnych
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Logistycy w akcji
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Thin Blue Line
Nowi generałowie Wojska Polskiego
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Black Jack ściąga do Polski
Plan modernizacji marynarki wojennej
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Polacy świętowali niepodległość
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
KRS Formoza zachęca mężczyzn do badań
Codziennie składamy legunom raport
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Eksperyment z przywództwa
Wojsko na Biegu Niepodległości
T-72 strzelają na poligonie
Obrona bez polityki
Jani, Miraculously Saved
Razem się szkolą, razem walczą
Akcja „Niepodległą mamy we krwi” na finiszu
Podaruj upominek kombatantowi
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Wyzwania polskiej fotoniki
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
68W Means Lifesaver
Mroczne serce okupowanej Europy
Nowy wiceminister w MON
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Klasy wojskowe po nowemu
Symbol zaklęty w dacie
Niechciany traktat
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
LITPOLUKRBRIG na Rapid Trident
Nowa spółka lotnicza PGZ
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO