moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Młodzi na poligonie w Drawsku

Strzelali z karabinków kbk, rzucali granatem, ewakuowali rannych z pola walki. 70 uczniów z całej Polski zmierzyło się w I Ogólnopolskich Mistrzostwach Klas Wojskowych w Drawsku Pomorskim. Najlepsi – ex aequo – okazali się zawodnicy z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach.

Na początku lipca na największym poligonie w Europie (40 tys. ha) ćwiczyli uczniowie. Pomysłodawcą I Ogólnopolskich Mistrzostw Klas Wojskowych była dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz płk. Marek Gmurski, dowódca poligonu w Drawsku Pomorskim.

– Trudno sobie wyobrazić Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu Pomorskim bez uczniów w mundurach i bez współpracy z armią. Klasy wojskowe są nieodłącznym elementem życia szkoły od 16 lat – mówi Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim. Dodaje, że co roku do klasy wojskowej i policyjnej zgłasza się coraz więcej kandydatów. – Młodzież chce związać swoją przyszłość z zawodami, które dają im szansę rozwoju i możliwość zatrudnienia – podkreśla Rydzewski.

REKLAMA

Nauczyciele organizując zawody razem z komendą poligonu chcieli sprawdzić praktyczną wiedzę podopiecznych. – Praktyka w kształceniu dotyczącym wojska i obronności to podstawa – mówią.

Najtrudniejszy marszobieg

Na I Ogólnopolskie Mistrzostwa Klas Wojskowych przyjechało 70 uczniów z różnych części Polski: ze Skały, Piechowic, Głogowa, Kalisza Pomorskiego, Gościna, Gorzowa Wielkopolskiego, Dubienki, Zamościa, Kielc, Katowic, Stargardu, Wschowy, Złocieńca i Puław.

Uczniowie zostali podzieleni na 14 czteroosobowych zespołów. Podczas konkurencji musieli się wykazać nie tylko dobrą kondycją fizyczną, lecz także wiedzą z dziedziny bezpieczeństwa, umiejętnością posługiwania się mapą, kompasem oraz celnym strzelaniem. Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, płk Marek Gmurski, podkreśla, że mistrzostwa miały także propagować postawy patriotyczne. – Młodzież była bardzo mocno zaangażowana w realizację tych przedsięwzięć. Chciała poznać tajniki służby wojskowej. My staraliśmy się jak najlepiej przekazać te informacje, nie tylko w formie praktycznej, lecz także i informacyjnej – wyjaśniał pułkownik Gmurski.

Najtrudniejszy okazał marszobieg na 8 km, podczas którego uczniowie musieli m.in. przenieść rannego, zatankować zepsuty samochód i przestawić go.

Najlepsze były ex aequo drużyny z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie i Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach. – Daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy dumni – mówili zwycięzcy, którzy pokonali kolegów z II LO w Stargardzie i z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Liderzy otrzymali puchar ufundowany przez zachodniopomorskiego kuratora oświaty. W uroczystym ogłoszeniu wyników udział wzięła kompania reprezentacyjna z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca oraz orkiestra wojskowa ze Szczecina. – Drodzy uczniowie! Za wami bardzo ważny sprawdzian sprawności fizycznej oraz efektywnej współpracy w zespole. Egzamin zdaliście celująco. Udowodniliście, że macie na tyle determinacji, aby zmagać się nie tylko ze swoimi konkurentami, lecz także z własnymi słabościami. Dla mnie wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił płk Gmurski.

Patronat nad mistrzostwami objął z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Mirosław Różański, a patroni medialni to TVP Szczecin oraz Radio Koszalin. Płk Marek Gmurski zapowiedział, że mistrzostwa będą się odbywać cyklicznie i zaprosił młodzież na przyszły rok.

Pomysł z Kalisza Pomorskiego

Idea organizacji mistrzostw w Drawsku Pomorskim zrodziła się w styczniu 2015 roku. – Duża w tym zasługa płk. Marka Gmurskiego, komendanta poligonu, który wybrał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim jako współorganizatora imprezy – wspomina Joanna Kulesza, ówczesna dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Wybór szkoły z Kalisza Pomorskiego nie był przypadkiem. Klasy wojskowe mają tu długoletnią tradycję. Pierwsza z nich została powołana w 2000 roku. Uczniowie z Kalisza Pomorskiego z sukcesami biorą udział w zawodach sportowo-obronnych i konkursach dotyczących polityki bezpieczeństwa m.in. w Mistrzostwach Sportowo-Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej (II miejsce chłopców w finale 2005 roku), konkursie „Polska w NATO – bezpieczna Polska, bezpieczna Europa, bezpieczny świat” (laureaci w 2009, 2010 i 2013 roku), Międzynarodowym Konkursie Aliante (laureaci reprezentujący Polskę w finałach w 2011 roku w Czarnogórze, w 2013 – w Szwecji, 2014 – na Słowacji, 2015 – na Litwie).

W organizację mistrzostw w Drawsku Pomorskim było zaangażowane m.in. starostwo drawskie, a patronatem zawody objęli: Ministerstwo Obrony Narodowej, wojewoda zachodniopomorski i zachodniopomorski kurator oświaty.

Klasyfikacja (poza ogólną)

Test sprawnościowy
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach;
Drugie miejsce: II Liceum Ogólnokształcące w Stargardzie;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Marszobieg
Pierwsze miejsce: II Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie;
Drugie miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół w Gościnie;

Strzelania z karabinka kbk AK
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Zamościu;
Drugie miejsce: XIV Liceum Ogólnokształcące w Katowicach;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół i Liceum Ogólnokształcące w Dubience;
W klasyfikacji indywidualnej w strzelaniu z karabinka kbk AK najlepsi okazali się uczniowie z ZSP nr 5 z Zamościa (pierwsze miejsce Karen Momot, drugie Szymon Rabiega, trzecie Dawid Cybulski).

Test z wiedzy wojskowej
Pierwsze miejsce: Zespół Szkół w Gościnie;
Drugie miejsce: III LO w Głogowie;
Trzecie miejsce: Zespół Szkół nr 3 w Puławach.

Aleksandra Radecka

autor zdjęć: „Kontrast”

dodaj komentarz

komentarze


Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
 
Strzelnice dla terytorialsów
Lato z czerwonym terrorem
Układy ze skazą
Kurs dla saperskich ekspertów
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W tym roku wojskowe święto bez defilady
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wymiana podwodnych doświadczeń
Bridge to Cooperation
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chwała powstańcom
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Skok na głęboką wodę
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Łączność: fundament operacji specjalnej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pirotechnik nie może być ryzykantem
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
F-16 kończą misję w Estonii
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Hekatomba na Woli
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Galicyjskie przesilenie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
PGZ będzie obecna na MSPO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Online z mistrzami sportu
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Więcej celowników z PCO dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Polsko-amerykańska współpraca
Laserowa artyleria US Army
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Wojskowy Hot450Challenge
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Program kosmiczny dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO