moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko w pełnej gotowości do Światowych Dni Młodzieży

Nowoczesny szpital polowy stanął na krakowskim lotnisku wojskowym w Balicach, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. To sprzęt Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej, który przeszedł „bojową próbę” w Iraku i Afganistanie. Teraz WJEM jest odpowiedzialna za ewentualną ewakuację chorych z Krakowa do 12 miast w Polsce.

Na miejsce wypadku podjeżdża karetka Grupy Ewakuacji Medycznej (GEM). Ratownik dokonuje szybkiej oceny sytuacji. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów rany odniosło pięć osób, dwie z nich są w stanie krytycznym. Już w pierwszych minutach jasne jest, że to MASSCAL, czyli wypadek masowy – liczba poszkodowanych przerosła możliwości będącej na miejscu GEM. Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej, w skrócie WJEM, zostaje postawiona w stan pełnej gotowości.

REKLAMA

Opisana wyżej sytuacja to szczęśliwie jedynie ćwiczenia, jednak żołnierze pełniący służbę podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) muszą być przygotowani na każdy scenariusz. W ramach zabezpieczenia medycznego imprezy na krakowskim lotnisku wojskowym w Balicach będzie funkcjonował nowoczesny szpital polowy. Za jego przygotowanie odpowiada Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej wydzielona z żołnierzy 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy oraz z 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu.

– Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej jest odpowiedzialna za przygotowanie poszkodowanych do ewakuacji drogą powietrzną z lotniska Balice. W sytuacji, w której obłożenie łóżek krakowskich szpitali będzie krytycznie rosnąć, pacjenci będą ewakuowani przez specjalnie uruchomiony most powietrzny do 12 miast na terenie Polski – tłumaczy pułkownik dr n. med. Wojciech Wójcicki, wojskowy koordynator medyczny podczas ŚDM oraz komendant 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy.

Sprzęt wchodzący w skład WJEM, w tym rozkładany namiot polowy, jest wykorzystywany od 2003 roku. Po raz pierwszy system ten został użyty w Iraku, sprawdził się również w Afganistanie. – Jest to ekwiwalent drugiego poziomu zabezpieczenia medycznego, w którym stabilizujemy funkcje życiowe. W kompleksie będzie pracować około 110 żołnierzy. Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także personel administracyjno-sztabowy – dodaje płk Wójcicki. Zaznacza przy tym, że w ewakuacji jego pacjentów pomogą nie tylko samochody sanitarne Grup Ewakuacji Medycznej oraz dwa samoloty CASA C-295 specjalnie wydzielonego do tego zadania, ale także pięć śmigłowców Airbus H135 z floty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wojewoda: obiecujemy bezpieczeństwo

WJEM to nie jedyna forma wsparcia zapewniana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podczas Światowych Dni Młodzieży. Żołnierze odpowiedzialni są również za zabezpieczenie inżynieryjne, w tym: przeprawy mostowe w miejscowości Brzegi, wzmocnienie systemu obrony powietrznej kraju oraz zabezpieczenie logistyczne. Ściśle współpracują także z policją oraz funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu. Zaangażowanie jednostek podległych DGRSZ to ponad 4100 żołnierzy pełniących służbę w całej Polsce i ponad 3800 sztuk sprzętu.

– Obecne współdziałanie cywilno-wojskowa to najlepsza współpraca, jaka mogła się zdarzyć wojewodzie. Nie skłamię, jeżeli powiem, że dzięki wojsku wybrnęliśmy z wielu trudnych sytuacji, w tym z organizacji ŚDM w Brzegach – chwal żołnierzy Józef Pilch, wojewoda małopolski. Podkreśla przy tym, że dzięki wsparciu służb, w tym Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Małopolska będzie miejscem bezpiecznym.

– Paradoksalnie, po zamachach w Nicei na ŚDM chce przyjechać najwięcej Francuzów. Chcą pokazać, że się nie boją, solidaryzują. Podobnie może być po wydarzeniach w Monachium. Coraz więcej młodzieży przyjeżdża, żeby zaprotestować, pokazać jedność – mówi wojewoda. – My będziemy koncentrować się na tym, żeby ich chronić. Ja się czuję bardzo bezpiecznie i Kraków będzie bezpieczny. Mogę to obiecać – gwarantuje Pilch.   

Husaria na Jasnej Górze

Obecność żołnierzy podległych pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych to nie jedyny akcent wojskowy, jakiego doświadczą pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży. W ramach wczorajszych Dni Jedności ich organizatorzy z częstochowskiego magistratu przygotowali plenerowy spektakl historyczny o husarii. Działania jednej z najbardziej znanych polskich formacji zbrojnych obserwowało kilka tysięcy zagranicznych pielgrzymów.

Spektakl plenerowy „Husaria – Chluba Oręża Polskiego” w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z Zamku Gniew na Pomorzu obejmował m.in. pokazy szarży pocztów husarskich oraz władania szablą, koncerzem, kopią i pistoletem. Zebrani mogli również obejrzeć musztrę pocztów husarskich, prezentację chorągwi oraz posłuchać opowieści o dziejach husarii.

– To widowisko historyczne realizowane w formie zabawy rycerskiej, polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, a wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych – zapowiadali organizatorzy. Asysta husarska uczestniczyła również w mszy świętej na jasnogórskich błoniach, a także w przemarszu uczestników Międzynarodowego Forum Młodych.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko – plan na życie
 
155 mm dla US Army
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Dama odeszła do historii
Wojsko walczy z COVID-19
WBH upublicznia swoje archiwa
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na rozgrzewkę – zapasy
Ferie z gwiazdami sportu
Żydzi od Andersa
Najlepsi wśród „górali”
Komandosi znad Garigliano
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kutno w sieci LogHubs
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kuźnie oficerskich kadr
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Hartowanie spadochroniarzy
Agenci wywiadu na bobslejach
Trudny egzamin przed misją
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Armia Fight Night znów w akcji
Jakie zmiany w mundurówce?
Amerykanie odmładzają F-16
Jakie zmiany w umundurowaniu?
IBCS dla Polski
Meta podsumowała komandoskie biegi
Symulator Orlika w Dęblinie
Pustynna burza wokół Husajna
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Kwalifikacja odbędzie się …
Dołącz do zawodowców
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
„Tarzan” wróci do domu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Na straży niebieskiej linii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Trudny rok na misjach
Jest Warszawa
Daglezje na większe przeprawy
Nurkowie w głębinach
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Co musi umieć kierowca czołgu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Ukraiński kurs na Zachód
Saperzy zimą otworzą ogień
Powstali przeciw carskiej potędze
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO