moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko w pełnej gotowości do Światowych Dni Młodzieży

Nowoczesny szpital polowy stanął na krakowskim lotnisku wojskowym w Balicach, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. To sprzęt Wojskowej Jednostki Ewakuacji Medycznej, który przeszedł „bojową próbę” w Iraku i Afganistanie. Teraz WJEM jest odpowiedzialna za ewentualną ewakuację chorych z Krakowa do 12 miast w Polsce.

Na miejsce wypadku podjeżdża karetka Grupy Ewakuacji Medycznej (GEM). Ratownik dokonuje szybkiej oceny sytuacji. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów rany odniosło pięć osób, dwie z nich są w stanie krytycznym. Już w pierwszych minutach jasne jest, że to MASSCAL, czyli wypadek masowy – liczba poszkodowanych przerosła możliwości będącej na miejscu GEM. Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej, w skrócie WJEM, zostaje postawiona w stan pełnej gotowości.

REKLAMA

Opisana wyżej sytuacja to szczęśliwie jedynie ćwiczenia, jednak żołnierze pełniący służbę podczas Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) muszą być przygotowani na każdy scenariusz. W ramach zabezpieczenia medycznego imprezy na krakowskim lotnisku wojskowym w Balicach będzie funkcjonował nowoczesny szpital polowy. Za jego przygotowanie odpowiada Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej wydzielona z żołnierzy 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy oraz z 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu.

– Wojskowa Jednostka Ewakuacji Medycznej jest odpowiedzialna za przygotowanie poszkodowanych do ewakuacji drogą powietrzną z lotniska Balice. W sytuacji, w której obłożenie łóżek krakowskich szpitali będzie krytycznie rosnąć, pacjenci będą ewakuowani przez specjalnie uruchomiony most powietrzny do 12 miast na terenie Polski – tłumaczy pułkownik dr n. med. Wojciech Wójcicki, wojskowy koordynator medyczny podczas ŚDM oraz komendant 1 Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy.

Sprzęt wchodzący w skład WJEM, w tym rozkładany namiot polowy, jest wykorzystywany od 2003 roku. Po raz pierwszy system ten został użyty w Iraku, sprawdził się również w Afganistanie. – Jest to ekwiwalent drugiego poziomu zabezpieczenia medycznego, w którym stabilizujemy funkcje życiowe. W kompleksie będzie pracować około 110 żołnierzy. Są to lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, a także personel administracyjno-sztabowy – dodaje płk Wójcicki. Zaznacza przy tym, że w ewakuacji jego pacjentów pomogą nie tylko samochody sanitarne Grup Ewakuacji Medycznej oraz dwa samoloty CASA C-295 specjalnie wydzielonego do tego zadania, ale także pięć śmigłowców Airbus H135 z floty Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wojewoda: obiecujemy bezpieczeństwo

WJEM to nie jedyna forma wsparcia zapewniana przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych podczas Światowych Dni Młodzieży. Żołnierze odpowiedzialni są również za zabezpieczenie inżynieryjne, w tym: przeprawy mostowe w miejscowości Brzegi, wzmocnienie systemu obrony powietrznej kraju oraz zabezpieczenie logistyczne. Ściśle współpracują także z policją oraz funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu. Zaangażowanie jednostek podległych DGRSZ to ponad 4100 żołnierzy pełniących służbę w całej Polsce i ponad 3800 sztuk sprzętu.

– Obecne współdziałanie cywilno-wojskowa to najlepsza współpraca, jaka mogła się zdarzyć wojewodzie. Nie skłamię, jeżeli powiem, że dzięki wojsku wybrnęliśmy z wielu trudnych sytuacji, w tym z organizacji ŚDM w Brzegach – chwal żołnierzy Józef Pilch, wojewoda małopolski. Podkreśla przy tym, że dzięki wsparciu służb, w tym Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Małopolska będzie miejscem bezpiecznym.

– Paradoksalnie, po zamachach w Nicei na ŚDM chce przyjechać najwięcej Francuzów. Chcą pokazać, że się nie boją, solidaryzują. Podobnie może być po wydarzeniach w Monachium. Coraz więcej młodzieży przyjeżdża, żeby zaprotestować, pokazać jedność – mówi wojewoda. – My będziemy koncentrować się na tym, żeby ich chronić. Ja się czuję bardzo bezpiecznie i Kraków będzie bezpieczny. Mogę to obiecać – gwarantuje Pilch.   

Husaria na Jasnej Górze

Obecność żołnierzy podległych pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych to nie jedyny akcent wojskowy, jakiego doświadczą pielgrzymi podczas Światowych Dni Młodzieży. W ramach wczorajszych Dni Jedności ich organizatorzy z częstochowskiego magistratu przygotowali plenerowy spektakl historyczny o husarii. Działania jednej z najbardziej znanych polskich formacji zbrojnych obserwowało kilka tysięcy zagranicznych pielgrzymów.

Spektakl plenerowy „Husaria – Chluba Oręża Polskiego” w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z Zamku Gniew na Pomorzu obejmował m.in. pokazy szarży pocztów husarskich oraz władania szablą, koncerzem, kopią i pistoletem. Zebrani mogli również obejrzeć musztrę pocztów husarskich, prezentację chorągwi oraz posłuchać opowieści o dziejach husarii.

– To widowisko historyczne realizowane w formie zabawy rycerskiej, polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, a wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych – zapowiadali organizatorzy. Asysta husarska uczestniczyła również w mszy świętej na jasnogórskich błoniach, a także w przemarszu uczestników Międzynarodowego Forum Młodych.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Widzieć i nie być widzianym
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Białe noce podhalańczyków
Sukcesy sportowców w mundurach
Agent w generalskich szlifach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Terytorialsi nie stracą dodatku
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Prawdziwi wojownicy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Głos (z) płonącej Warszawy
Wojsko przeciw wirusowi
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
„Spartan” znów na Mazurach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Anakonda” rusza na poligony
Polskie porty bardziej otwarte
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Morskie początki „Anakondy”
Koniec kijowskiego snu
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Mercedes nie tylko do holowania
Święto żołnierzy służących na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Army of Medics
Nowy wiceminister w MON
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
NATO walczy z koronawirusem
Specjalsi świętują
„Harpun” do walki
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Ratownik” od nowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Co z tegorocznym MSPO?
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
MON nie wycofuje się z MSPO
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Na wakacje z WOT
Na misjach święta inne niż zwykle
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pracowity tydzień flotylli
Ćwiczenia z torpedą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO