moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Czołem Wasza Świątobliwość!” Żołnierze na Dniach Młodzieży

Około 700 żołnierzy z dziesięciu państw, w tym ponad 400 Polaków, przybyło do Krakowa jako pielgrzymi. Wojsko Polskie będzie dziś wieczorem na Błoniach, gdzie papież Franciszek spotka się z uczestnikami Światowych Dni Młodzieży. Wczoraj żołnierze witali go na lotnisku w Balicach, odpowiadając na pozdrowienia: „Czołem Wasza Świątobliwość!”. Dziś towarzyszyli mu w Częstochowie.

Gdy w środę po godz. 16 Ojciec Święty wylądował na Balicach, orkiestra wojskowa z Krakowa odegrała na jego cześć hymny Watykanu i Polski. Witała go też kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego – w szyku stanęło 48 żołnierzy w umundurowaniu trzech rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Towarzyszył im oficerski poczet sztandarowy. Papież Franciszek pozdrowił żołnierzy, a ci odpowiedzieli mu okrzykiem: „Czołem Wasza Świątobliwość!”

Wojskowi towarzyszą Ojcu Świętemu prawie cały czas. Zapewniają mu bezpieczeństwo na lądzie i w powietrzu. Orkiestra wojskowa grała m.in. podczas wizyty papieża na Wawelu. Dziś pogoda uniemożliwiła przetransportowanie Franciszka wojskowym śmigłowcem na Jasną Górę, gdzie odprawiał mszę dziękczynną z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Do Częstochowy zawieziono więc Ojca Świętego samochodem, ale wrócił pod Wawel już z wojskowym pilotem.

Pokój na świecie ma wartość nadrzędną

– Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności. Niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości, bez ulegania pokusie izolowania się i narzucania swej woli – mówił Franciszek w homilii na Jasnej Górze.

Słuchali jej przedstawiciele najwyższych władz, w tym premier Beata Szydło, zwierzchnik sił zbrojnych – prezydent Polski Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Dzień wcześniej powitali oni papieża w Polsce. Prezydent Duda odbył z Ojcem Świętym półgodzinną rozmowę w cztery oczy.

W przemówieniu, którym wczoraj rozpoczął swą wizytę w Krakowie, papież odniósł się do trwających obecnie konfliktów oraz wynikających z nich problemów migracyjnych. – Potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu, solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary. Równocześnie należy zabiegać o współpracę i koordynację na poziomie międzynarodowym, w celu znalezienia rozwiązania konfliktów i wojen, które zmuszają wielu ludzi do opuszczenia swoich domów i ojczyzny – nawoływał papież Franciszek.

– Nie odmawiamy pomocy nikomu. Jeżeli ktoś będzie chciał do nas przyjechać, zwłaszcza jeśli jest uchodźcą, ucieka przed wojną, chroni swoje życie, z całą pewnością zostanie przyjęty – podkreślił potem prezydent w rozmowie z dziennikarzami. Andrzej Duda zapowiedział, że pomoc od Polski otrzymają wszyscy naprawdę potrzebujący, którzy proszą o nią z własnej woli i nie są zmuszani do pobytu na naszym terytorium.

Antoni Macierewicz będzie brał udział w uroczystościach związanych z wizytą Ojca Świętego w Polsce oraz Światowymi Dniami Młodzieży do ich zakończenia 31 lipca. W apelu do uczestników ŚDM minister wspomniał o ofiarności polskich żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce o pokój i bezpieczeństwo słabszych. A także o chrześcijańskiej tradycji Wojska Polskiego. – Sztandar wojskowy jest najcenniejszą relikwią żołnierską. Widniejące na nim słowa „Bóg”, „Honor” i „Ojczyzna” potwierdzają, jak ważna dla ludzi w mundurach była i jest wiara. To ona pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile, pokonać strach i lęk, zdobyć się na największe poświęcenie. Nie bez powodu większość najwyższych odznaczeń wojskowych ma kształt krzyża – podkreślał szef MON. Przywołał Powstanie Warszawskie, przypominając, że ludzie młodzi niejednokrotnie pokazali, że potrafią stanąć do walki o cele najwyższe. – Dziś na szczęście nie ma potrzeby, by walczyć o wolność z bronią w ręku. Ale trzeba robić wszystko, by pokój na świecie był wartością nadrzędną. Pomocna jest w tym silna wiara i przekonanie, że zło można zwyciężać dobrem – dodał.

Kampus wojskowy i żołnierze pielgrzymi

Apel ministra ukazał się w specjalnym biuletynie, który z okazji Światowych Dni Młodzieży wydała „Polska Zbrojna”. Zawiera on informacje dotyczące Wojska Polskiego i naszej historii, a także o zaangażowaniu żołnierzy w organizację ŚDM. Wydanie w wersji polsko- i anglojęzycznej jest rozdawane na krakowskim rynku i w zbudowanym w tym miejscu kampusie Sił Zbrojnych RP. Wojsko Polskie bowiem nie tylko czuwa nad bezpieczeństwem imprezy, lecz również przygotowało specjalne atrakcje dla pielgrzymów.

W żołnierskim kampusie młodzi ludzie mogą zobaczyć wóz ewakuacji medycznej Rosomak i namiot z wyposażeniem medycznym. Na miejscu obecny jest również mobilny punkt poboru krwi oraz kuchnia polowa, w której jest wypiekany tradycyjny polski chleb. W ten sposób żołnierze chcą podkreślić, że wojsko to nie tylko walka, lecz przede wszystkim kultywowanie tradycji, chęć niesienia pomocy oraz ratowanie ludzkiego życia.

Na Rynku Głównym została wyeksponowana również wystawa „Święty Jan Paweł II i Wojsko Polskie”, przygotowana przez pracowników Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przypomina ona nauczanie świętego dotyczące etyki żołnierskiej, patriotyzmu, znaczenia duszpasterstwa wojskowego oraz służby w wojsku. Ekspozycji towarzyszy wystawa „Sławni Polacy”, opowiadająca o dokonaniach najwybitniejszych rodaków w dziedzinach sztuki, nauki i polityki.

Poza kampusem wojskowym, w Krakowskim Klubie Jazdy Konnej przy ul. Kobierzyńskiej 175A, zorganizowano pokaz edukacyjno-historyczny „Husaria Króla Jegomości”. Jednocześnie na tarasie widokowym na Wzgórzu Wawelskim można oglądać wystawę „Ryngraf – religijna tarcza polskiego żołnierza”. Podkreśla ona szczególne znaczenie ryngrafu nie tylko jako symbolu związanego z tradycją rycerską, lecz również z walką o wyzwolenie ojczyzny, jedność narodu, prawo do samostanowienia i wolność religijną.

Żołnierze są również pielgrzymami. Do Krakowa przybyło w tej roli około 700 wojskowych z dziesięciu państw. Najwięcej z nich, bo aż 400, to Polacy. Ale jest też 100 Francuzów, 70 Hiszpanów oraz mniejsze grupy z Austrii, Łotwy, Nowej Zelandii, Słowacji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Wojskowym biorącym udział w Światowych Dniach Młodzieży i wspierającym je organizacyjnie przyświeca hasło „Bóg jest moim sztandarem”.

Przypomnijmy, że około 3 tys. polskich żołnierzy zajmuje się zabezpieczeniem medycznym i sanitarnym, zapewnia bezpieczeństwo i porządek publiczny oraz infrastrukturę, logistykę i transport. Siły powietrzne wydzieliły bowiem flotę do transportu lotniczego papieża Franciszka oraz watykańskiej delegacji. Wojsko uruchomiło szpital polowy i utrzymuje most powietrzny do ewakuacji w nagłych przypadkach. Dba o bezpieczeństwo patrolując szlaki komunikacyjne oraz przestrzeń powietrzną. Sprawdziło teren kampusu Misericordiae pod kątem obecności materiałów niebezpiecznych. Wybudowało mosty, miejsca noclegowe, punkty wydawania prowiantu. 

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze


Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
PESCO z polskim projektem
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
GROM na kursie działań specjalnych
Weterani w Żelaznej Dywizji
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
Plan modernizacji technicznej – lotnictwo
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Unwanted Treaty
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Mroczne serce okupowanej Europy
Wołyńskie lwie serca
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Thin Blue Line
Razem się szkolą, razem walczą
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Tyraliera terytorialsów
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
T-72 strzelają na poligonie
Nowa spółka lotnicza PGZ
Plan modernizacji marynarki wojennej
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Wojsko wchodzi w kadr
Obrona bez polityki
Spielberg’s Stars
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Reserves Win Wars
Klasy wojskowe po nowemu
Symbol zaklęty w dacie
Wyzwania polskiej fotoniki
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Czwarty rozbiór
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Trudna droga
Studenci w kryzysie
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Muzeum w Żaganiu pomaga Spielbergowi
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Ludzie niebezpiecznej profesji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO