moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gwiazda dla misjonarzy
Jest szansa na to, aby także weterani misji oenzetowskich mieli „swoje” gwiazdy. Poparcie dla tej inicjatywy deklarują zarówno MON, jak i BBN.

O tym, że chcą mieć „swoje” odznaczenia, delegaci mówili na zjeździe Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, który odbył się w październiku 2011 roku. Wielokrotnie pytano, dlaczego ci, którzy służyli w Afganistanie czy Iraku, otrzymują gwiazdę tego regionu, a dawni misjonarze z Indochin, Egiptu czy Wietnamu zostali pominięci?

REKLAMA

Padła propozycja, aby dla wszystkich przeznaczyć jedno odznaczenie: Gwiazdę ONZ, a jako wyróżniki umieszczać metalowe belki na wstążce medalowej z nazwą danej misji. Propozycje te trafiły do szefa BBN ministra Stanisława Kozieja oraz do dowódcy operacyjnego SZRP generała broni Edwarda Gruszki. „Nie widzę przeciwwskazań, aby ustanowić takie gwiazdy”, uznał generał Koziej. Również minister obrony Tomasz Siemoniak poparł tę inicjatywę.

System pamiątkowych odznaczeń honorujących uczestników operacji wojskowych ma tradycje także w innych państwach. w Polsce gwiazdy zostały ustanowione w 2007 roku, gdy znowelizowano ustawę o orderach i odznaczeniach. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta RP opublikowanym w „Dzienniku Ustaw” nr 151 z 22 sierpnia 2007 roku, „są nagrodą za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa”. Aby takie wyróżnienie otrzymać, trzeba odbyć przynajmniej jeden dzień takiej służby. Może być przyznawane żołnierzom, policjantom, funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej oraz cywilom.

Obecnie żołnierze są honorowani Gwiazdami Iraku, Afganistanu, Czadu, Konga i Morza Śródziemnego. Wzór odznaczenia z nazwą kraju, w którym odbywała się misja, określa rozporządzeniem prezydent RP. Na przykład medal z Iraku jest brązowy i ma kształt czteropromiennej gwiazdy z dwoma skrzyżowanymi mieczami. na awersie widnieją litery „RP”, na rewersie napis „Paci Servio” (służę pokojowi).

7 września 2011 roku prezydent RP podpisał ustawę o weteranach działań poza granicami państwa, na którą od lat czekali uczestnicy misji zagranicznych. „Nie jest to dokument satysfakcjonujący weteranów, którzy powrócili zdrowi, ponieważ nie honoruje ich w wystarczający sposób, w przeciwieństwie do funkcjonariuszy podległych MSWiA i ABW”, uważają członkowie stowarzyszenia. I pytają: skoro ustawa szacuje liczbę weteranów na około 95 tysięcy, dlaczego uhonorowani gwiazdą mogą być tylko ci,  którzy brali udział w jednej z pięciu wymienionych misji?

„Za nienaganną służbę i pracę w kontyngentach wojskowych poza granicami państwa MON nadaje żołnierzom i pracownikom Gwiazdy Iraku, Afganistanu, Czadu, Konga i Morza Śródziemnego. Wypadałoby również nie zapominać o żołnierzach i uczestnikach misji sprzed 2008 roku, którymi były misje ONZ”, mówi Tadeusz Sąsiadek, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Dla żołnierzy gwiazda to pamiątkowe wyróżnienie. „Przed zakończeniem misji każdy żołnierz w niebieskim berecie dostał od ONZ Medal w Służbie Pokoju, podziękowanie za udział w danej operacji”, dodaje Tadeusz Sąsiadek, uczestnik misji w Syrii na wzgórzach Golan w 1991 roku oraz w Libanie w 1994 roku. „Chciałbym mieć osobistą satysfakcję, że w podobny sposób, przyznając tego typu odznaczenie, podziękował mi także mój kraj”.

Jak wielu jest misjonarzy, którym należy się takie podziękowanie? Pierwsi żołnierze służyli w Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych na Półwyspie Koreańskim w 1953 roku. Ostrożne szacunki mówią o 30–40 tysiącach żołnierzy w błękitnych beretach. Uhonorowani powinni zostać wszyscy, którzy się zgłoszą, a nie tylko wyróżniający się żołnierze.

dodaj komentarz

komentarze


Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
 
A17 – następcy Kobbenów?
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Żołnierze spieszą z pomocą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
Sąd nad systemem
Wymagający sprawdzian podoficerów
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
F-16 kończą misję w Estonii
13 medali żołnierzy na ringu
Komisje sejmowe o umowie z USA
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Amerykanie odmładzają F-16
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
„Orca” na Atlantyku
EkstraKLASA dla uczniów
Obrady ministrów obrony NATO
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Święto sportowców w mundurach
Gepardy już na Mazurach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Polowe fortyfikacje
NATO broni cyberprzestrzeni
Start w nieznane
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kolejny dzień walki z pandemią
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Laserowa artyleria US Army
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dominatorzy biegów na orientację
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Proobronni wspierają potrzebujących
Świąteczne prezenty od AMW
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Ukraiński kurs na Zachód
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO