moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na lekcji u papieża Franciszka

Żołnierze przekazuję Wam podziękowania, które papież Franciszek złożył na moje ręce dla Wojska Polskiego – mówił minister Antoni Macierewicz. Ojciec Święty dziękował za udział w organizacji Światowych Dni Młodzieży. Jednak żołnierze byli w Krakowie także jako pielgrzymi. 700 wojskowych z 10 krajów uczestniczyło w naukach papieża. Towarzyszył im reporter polski-zbrojnej.pl.Tłum przekracza wyłączony z ruchu most. Po całonocnym czuwaniu i kilkudziesięciu kilometrach marszu doskwiera im olbrzymie zmęczenie. Piekące słońce i gwałtowne ulewy utrudniają powrót z Brzegów do Krakowa, a jednak pielgrzymi są niezwykle radośni. Wśród nich maszeruje ponad 700 żołnierzy z dziesięciu państw. Grupa Polaków z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Litwinów ze zmechanizowanej brygady piechoty "Geležinis Vilkas" (Żelazne Wilki) żartuje z kłębiących się nad miastem chmur. Mimo trudności, ludzie śpiewają, tańczą, grają na instrumentach. Gdzieniegdzie wśród polowych mundurów można dostrzec charakterystyczny piaskowy kamuflaż Łotyszy lub francuskie kapelusze kadetów. Najbardziej w tłumie wyróżniają się jednak polscy żołnierze, oni też w każdej chwili służą pomocą innym pielgrzymom.– W pewnym momencie dotarliśmy do miejsca, gdzie wolontariusze wydawali pielgrzymom jedzenie. Pomagali im policjanci oraz żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jednak zaczął robić się chaos i dowodzący odcinkiem poprosił nas o pomoc – opowiada sierżant podchorąży Łukasz Lewnau z Wojskowej Akademii Technicznej. W drodze do Brzegów szedł ze studentami z WAT-u oraz Litwinami. Cała grupa błyskawicznie przystąpiła do akcji, wyrównała napierające szeregi i szybko opanowała sytuację. Pomagała im szeregowa Zalatouriute z brygady "Geležinis Vilkas". – To była potężna masa ludzi zdezorientowanych i coraz bardziej zdenerwowanych. Krzyknęłam do swoich kolegów, by podnieśli mnie ponad tłum i zaczęłam wszystkich uspokajać. W końcu się udało – opowiada szeregowa Zalatouriute nieco zachrypniętym głosem. Podkreśla, że ta drobna przygoda podczas wizyty w Krakowie też ma swoje znaczenie. – Przecież papież Franciszek mówił, aby w każdej sytuacji szukać pozytywnych stron. Dziś jestem pewna, że te doświadczenia zebrane na Światowych Dniach Młodzieży pomogą mi kiedyś w pracy i życiu prywatnym. To jest dla mnie najcenniejsze – dodaje.

Wielokulturowość w wojsku

Poza 400 żołnierzami Wojska Polskiego, na Światowe Dni Młodzieży dotarli również mundurowi z Włoch, Słowacji, Litwy, Łotwy, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Nowej Zelandii. Najdłuższa i najtrudniejsza podróż czekała tych ostatnich. Dwóch oficerów nowozelandzkiej armii, Oliver i David, postanowili odwiedzić Kraków. W drogę ruszyli wraz z Tulitą, dziewczyną jednego z nich, która tydzień przed wylotem złamała nogę. Tulita przez cały czas musiała poruszać się na wózku, ale dzięki pomocy, razem z wojskowymi pielgrzymami brała udział we wszystkich wydarzeniach. – Dla katolika udział w Światowych Dniach Młodzieży to ważne doświadczenie, odległość nie jest tu żadna barierą. Lekcje papieża Franciszka na zawsze zapadną mi w pamięć. Dzięki jego naukom chciałbym być lepszy, mam takie postanowienie, aby po powrocie do Nowej Zelandii być bardziej cierpliwy i wyrozumiały – mówi porucznik Oliver Sanderson.

Słowa Ojca Świętego dotyczące budowania mostów między ludźmi najbardziej zapadły w pamięć kapitanowi Thomasowi Presley z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. – Najważniejszym przesłaniem tych dni jest budowanie relacji z innymi. Czasem wystarczy po prostu wyciągnąć rękę. Tę zasadę trzeba przekładać także na relacje międzykulturowe – podkreśla Amerykanin, który ma w swojej jednostce żołnierzy pochodzących z różnych krajów, a na misjach służy ramię w ramię z kolegami z wielu armii.

Kapelan blisko ludzi

Wśród żołnierzy pielgrzymów było też wielu kapelanów. Dla służących w wojsku księży Światowe Dni Młodzieży były nie tylko osobistym doświadczeniem, ale również szansą by lepiej poznać swoich podopiecznych. – Papież Franciszek rozmawia z ludźmi prostym językiem, używa prostych słów. Jest bardzo blisko ludzi. To wzór, który jako duchowni powinniśmy naśladować – mówi ksiądz kapitan Edgaras Vegys, kapelan wojska litewskiego. Maszeruje równo z żołnierzami, spędza z nimi czas, żartuje, motywuje. Ksiądz Vegys cieszy się zaufaniem i dużym szacunkiem także najmłodszych żołnierzy, wśród których jest kapral Andrej Choruzij, wciąż uśmiechnięty Litwin polskiego pochodzenia. Mimo że wisząca nad nami burza w końcu przeistacza się w prawdziwą nawałnicę, Andrej nadal ma świetny humor. W pewnej chwili odwraca się przez ramię, woda ścieka mu po twarzy i wyszczerzonych w uśmiechu zębach: – Nauki kościoła są uniwersalne, również dla nas, żołnierzy. Tu nie ma znaczenia, w jakiej jesteś armii. Życie czasem stawia nas w obliczu trudnych decyzji, ale najważniejsze to odróżnić dobro od zła – mówi kapral. I po chwili dodaje: – A gdy przyjadę na Litwę, będę mógł się pochwalić: spotkałem papieża!

REKLAMA

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1470120300
Ja , że trzeba żonie mówić : przepraszam, proszę , dziękuje. Na razie działa.
9F-DA-DA-26

Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
 
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Więcej celowników z PCO dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie porty bardziej otwarte
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Cud Piłsudskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Laserowa artyleria US Army
Online z mistrzami sportu
Dla odważnych i walecznych
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Druga kadencja prezydenta Dudy
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Strzelnice dla terytorialsów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Chwała powstańcom
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Szarża „Hallerczyka”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Kierunek: misja
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Skok na głęboką wodę
Wojsko przeciw wirusowi
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Amerykanie znów w Drawsku
Not Contaminated With Routine
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Trwała odporność terytorialsów
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Chemicy do zadań specjalnych
Tak się zostaje prymusem
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO