moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na lekcji u papieża Franciszka

Żołnierze przekazuję Wam podziękowania, które papież Franciszek złożył na moje ręce dla Wojska Polskiego – mówił minister Antoni Macierewicz. Ojciec Święty dziękował za udział w organizacji Światowych Dni Młodzieży. Jednak żołnierze byli w Krakowie także jako pielgrzymi. 700 wojskowych z 10 krajów uczestniczyło w naukach papieża. Towarzyszył im reporter polski-zbrojnej.pl.Tłum przekracza wyłączony z ruchu most. Po całonocnym czuwaniu i kilkudziesięciu kilometrach marszu doskwiera im olbrzymie zmęczenie. Piekące słońce i gwałtowne ulewy utrudniają powrót z Brzegów do Krakowa, a jednak pielgrzymi są niezwykle radośni. Wśród nich maszeruje ponad 700 żołnierzy z dziesięciu państw. Grupa Polaków z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Litwinów ze zmechanizowanej brygady piechoty "Geležinis Vilkas" (Żelazne Wilki) żartuje z kłębiących się nad miastem chmur. Mimo trudności, ludzie śpiewają, tańczą, grają na instrumentach. Gdzieniegdzie wśród polowych mundurów można dostrzec charakterystyczny piaskowy kamuflaż Łotyszy lub francuskie kapelusze kadetów. Najbardziej w tłumie wyróżniają się jednak polscy żołnierze, oni też w każdej chwili służą pomocą innym pielgrzymom.– W pewnym momencie dotarliśmy do miejsca, gdzie wolontariusze wydawali pielgrzymom jedzenie. Pomagali im policjanci oraz żołnierze z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Jednak zaczął robić się chaos i dowodzący odcinkiem poprosił nas o pomoc – opowiada sierżant podchorąży Łukasz Lewnau z Wojskowej Akademii Technicznej. W drodze do Brzegów szedł ze studentami z WAT-u oraz Litwinami. Cała grupa błyskawicznie przystąpiła do akcji, wyrównała napierające szeregi i szybko opanowała sytuację. Pomagała im szeregowa Zalatouriute z brygady "Geležinis Vilkas". – To była potężna masa ludzi zdezorientowanych i coraz bardziej zdenerwowanych. Krzyknęłam do swoich kolegów, by podnieśli mnie ponad tłum i zaczęłam wszystkich uspokajać. W końcu się udało – opowiada szeregowa Zalatouriute nieco zachrypniętym głosem. Podkreśla, że ta drobna przygoda podczas wizyty w Krakowie też ma swoje znaczenie. – Przecież papież Franciszek mówił, aby w każdej sytuacji szukać pozytywnych stron. Dziś jestem pewna, że te doświadczenia zebrane na Światowych Dniach Młodzieży pomogą mi kiedyś w pracy i życiu prywatnym. To jest dla mnie najcenniejsze – dodaje.

Wielokulturowość w wojsku

Poza 400 żołnierzami Wojska Polskiego, na Światowe Dni Młodzieży dotarli również mundurowi z Włoch, Słowacji, Litwy, Łotwy, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz Nowej Zelandii. Najdłuższa i najtrudniejsza podróż czekała tych ostatnich. Dwóch oficerów nowozelandzkiej armii, Oliver i David, postanowili odwiedzić Kraków. W drogę ruszyli wraz z Tulitą, dziewczyną jednego z nich, która tydzień przed wylotem złamała nogę. Tulita przez cały czas musiała poruszać się na wózku, ale dzięki pomocy, razem z wojskowymi pielgrzymami brała udział we wszystkich wydarzeniach. – Dla katolika udział w Światowych Dniach Młodzieży to ważne doświadczenie, odległość nie jest tu żadna barierą. Lekcje papieża Franciszka na zawsze zapadną mi w pamięć. Dzięki jego naukom chciałbym być lepszy, mam takie postanowienie, aby po powrocie do Nowej Zelandii być bardziej cierpliwy i wyrozumiały – mówi porucznik Oliver Sanderson.

Słowa Ojca Świętego dotyczące budowania mostów między ludźmi najbardziej zapadły w pamięć kapitanowi Thomasowi Presley z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. – Najważniejszym przesłaniem tych dni jest budowanie relacji z innymi. Czasem wystarczy po prostu wyciągnąć rękę. Tę zasadę trzeba przekładać także na relacje międzykulturowe – podkreśla Amerykanin, który ma w swojej jednostce żołnierzy pochodzących z różnych krajów, a na misjach służy ramię w ramię z kolegami z wielu armii.

Kapelan blisko ludzi

Wśród żołnierzy pielgrzymów było też wielu kapelanów. Dla służących w wojsku księży Światowe Dni Młodzieży były nie tylko osobistym doświadczeniem, ale również szansą by lepiej poznać swoich podopiecznych. – Papież Franciszek rozmawia z ludźmi prostym językiem, używa prostych słów. Jest bardzo blisko ludzi. To wzór, który jako duchowni powinniśmy naśladować – mówi ksiądz kapitan Edgaras Vegys, kapelan wojska litewskiego. Maszeruje równo z żołnierzami, spędza z nimi czas, żartuje, motywuje. Ksiądz Vegys cieszy się zaufaniem i dużym szacunkiem także najmłodszych żołnierzy, wśród których jest kapral Andrej Choruzij, wciąż uśmiechnięty Litwin polskiego pochodzenia. Mimo że wisząca nad nami burza w końcu przeistacza się w prawdziwą nawałnicę, Andrej nadal ma świetny humor. W pewnej chwili odwraca się przez ramię, woda ścieka mu po twarzy i wyszczerzonych w uśmiechu zębach: – Nauki kościoła są uniwersalne, również dla nas, żołnierzy. Tu nie ma znaczenia, w jakiej jesteś armii. Życie czasem stawia nas w obliczu trudnych decyzji, ale najważniejsze to odróżnić dobro od zła – mówi kapral. I po chwili dodaje: – A gdy przyjadę na Litwę, będę mógł się pochwalić: spotkałem papieża!

Michał Zieliński

autor zdjęć: Michał Zieliński

dodaj komentarz

komentarze

~Kasjer
1470120300
Ja , że trzeba żonie mówić : przepraszam, proszę , dziękuje. Na razie działa.
9F-DA-DA-26

Zmiany w wyborach wojskowych reprezentantów
 
Ministrowie obrony NATO o sytuacji w Syrii
Studenci w kryzysie
Obrona bez polityki
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Wołyńskie lwie serca
Mroczne serce okupowanej Europy
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Klasy wojskowe po nowemu
Trudna droga
Razem się szkolą, razem walczą
„Niepodległą mamy we krwi” – czas na podsumowanie
Sojusznicza współpraca terytorialsów
Czwarty rozbiór
Wyzwania polskiej fotoniki
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Plan modernizacji marynarki wojennej
Geopolityka i nowoczesne technologie dla armii
Polscy lekkoatleci pokazali moc
Unwanted Treaty
Polska pomoże Ukrainie walczyć z PTSD
Wielonarodowy Korpus ćwiczył dowodzenie
Korpus podoficerów – tu zajdą zmiany
PESCO z polskim projektem
Ludzie niebezpiecznej profesji
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Spielberg’s Stars
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Symbol zaklęty w dacie
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
ORP „Ślązak” gotowy do służby
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Wojsko wchodzi w kadr
Weterani w Żelaznej Dywizji
GROM na kursie działań specjalnych
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Awanse generalskie dla dziewięciu oficerów
Reserves Win Wars
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Doktorant WAT stypendystą Fulbrighta
Holownik „Semko” stanął na wodzie
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Tyraliera terytorialsów
Nowa spółka lotnicza PGZ
Thin Blue Line
Złoto i srebro maratończyków na zakończenie igrzysk
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
T-72 strzelają na poligonie
Piotr Naimski: w 2022 roku Polska uniezależni się od rosyjskiego gazu
Żołnierze w drodze na misję w Libanie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO