moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legia Warszawa wspiera weteranów

Weterani będą mogli za darmo oglądać wszystkie mecze Legii Warszawa. Klub o wojskowym rodowodzie zapowiedział nie tylko przekazywanie darmowych biletów, lecz także utworzenie na stadionie Legii specjalnej trybuny weterana. – To wyraz szacunku dla tych, którzy służyli poza granicami kraju – ocenia Bartosz Kownacki, wiceminister obrony.

O inicjatywie mającej uhonorować weteranów zagranicznych misji poinformowali Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej, oraz Jakub Szumielewicz, wiceprezes zarządu Legii Warszawa. – Jestem wzruszony, że mogę uczestniczyć w takiej uroczystości. Jestem kibicem Legii Warszawa i pamiętam sukcesy klubu w lidze wicemistrzów – mówił wiceminister Kownacki podczas konferencji zorganizowanej w warszawskim Centrum Weterana.

Z kolei Jakub Szumielewicz, wiceprezes Legii, przypomniał, że klub obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Podkreślił, że Legia od zawsze była związana z Wojskiem Polskim. – Klub zakładali żołnierze Legionów. Można więc powiedzieć, że wojskową tradycję mamy zapisaną w DNA – mówił prezes Legii. Dodał, że tę tradycję klub traktuje jako zobowiązanie. Stąd pomysł, by weteranom przekazywać darmowe bilety. - To jedyne, co możemy zrobić, aby oddać cześć ludziom, którzy byli gotowi poświęcić swoje zdrowie, by Polska była bezpieczna. Ten gest ma udowodnić, że nie są to puste słowa, ale prawdziwa wdzięczność – zaznaczył Szumielewicz.

REKLAMA

Bezpłatne bilety otrzymają ci żołnierze i pracownicy cywilni wojska, którzy uczestniczyli w operacjach poza granicami kraju i mają legitymację weterana. Bilety można będzie odebrać w kasach (po okazaniu legitymacji). Klub chciałby również zapraszać weteranów na tzw. supermecze. Wejściówki na te rozgrywki będą bezpłatne, jednak o tym, ile ich będzie oraz jak będą dystrybuowane, ma informować Centrum Weterana za pośrednictwem strony internetowej oraz fanpage’a na Facebooku. Z myślą o żołnierzach, którzy kiedyś służyli na zagranicznych misjach, na stadionie Legii Warszawa zostanie utworzona specjalna trybuna weterana.

Zdaniem ppłk. Leszka Stępnia, dyrektora Centrum Weterana, inicjatywa sportowego klubu jest nie tylko formą uhonorowania misjonarzy, lecz także sposobem na rozpowszechnianie informacji o działaniach wojska poza granicami kraju. – Dopiero budujemy społeczną świadomość dotyczą weteranów. Chcielibyśmy, aby postrzegano ich tak jak w Stanach Zjednoczonych, ale Amerykanie tworzą tę świadomość już 80 lat – zauważył.

Podczas konferencji Jakub Szumielewicz podarował Centrum koszulkę Legii z napisem „weteran” oraz numerem „100” – symbolizującym stulecie utworzenia klubu. – Na pewno znajdziemy dla niej specjalne miejsce w naszej sali tradycji – zapewnił ppłk Stępień.

Legia wielokrotnie wspierała wojskowych. W 2015 roku podczas akcji Charytatywna Wiosna Legii Warszawa część dochodu ze sprzedaży biletów na mecz Legia Warszawa–Zawisza Bydgoszcz została przekazana organizacjom, które opiekują się weteranami oraz rodzinami poległych żołnierzy. Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz Stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość otrzymały wówczas od Legii 21 tysięcy zł. Również w 2015 roku przed meczem z Pogonią Szczecin zawodnicy z warszawskiego klubu trenowali w koszulkach z nadrukiem „Wspieramy naszych żołnierzy”, a po meczu z Lechem Poznań weterani wnieśli na murawę stadionu puchar za zdobycie mistrzostwa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowa strategia z podpisem prezydenta
 
Widzieć i nie być widzianym
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Podchorążowie za sterami Bielików
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Białe noce podhalańczyków
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Pracowity tydzień flotylli
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Patrioty z polskimi przyczepami
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Rubiny w walce z epidemią
Partyzanci rozgromili ubeków
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
NATO walczy z koronawirusem
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Nowy tor przeszkód zawiszaków
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Przeciwlotnicza Sona
Army of Medics
Poszukiwania Magneto
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Specjalsi świętują
Amerykanie odmładzają F-16
Agent w generalskich szlifach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Na zakupy do sklepu AMW
Online z mistrzami sportu
Gotowi na „Defendera”
Co z tegorocznym MSPO?
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
F-16 kończą misję w Estonii
Sukcesy sportowców w mundurach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte
Obradowała Rada Gabinetowa
MBDA w walce o „Narew”
„Spartan” znów na Mazurach
Nowy wiceminister w MON
Ćwiczenia z torpedą
Pilot F-16 oślepiony laserem
ORP „Orzeł”. Jak zaginął?
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO