moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
96. rocznica bitwy pod Sarnową Górą

W niedzielę w okolicach Sarnowej Góry odbyły się uroczystości Święta Wojska Polskiego połączone z obchodami 96. rocznicy bitwy pod Sarnową Górą. W uroczystościach uczestniczył szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

– 96 lat temu Polska była na moment po odzyskaniu niepodległości, po 123 latach zaborów, a w 1920 roku przyszło naszym przodkom stoczyć bitwę, która jest zaliczana do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata. To Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej, powstrzymując dzięki ofiarności naszych przodków nawałę bolszewicką na całą Europę. Tutaj pod Sarnową Górą przez 4 dni toczyły się bardzo ciężkie walki. Zginęło ponad 800 żołnierzy polskich, w tym kilkudziesięciu oficerów, ale wzięliśmy 500 bolszewików do niewoli, a cała 4 armia bolszewicka praktycznie przestała istnieć. To dzięki ofiarności, mężności i odwadze żołnierza polskiego, ale to też dzięki temu, że te wartości, które dzisiaj widnieją na sztandarach wojska polskiego: Bóg, Honor, Ojczyzna, były tymi wartościami, które potrafiły zjednoczyć cały naród w sprawie naszej niepodległości, suwerenności i wolności. Gdyby nie ta jedność całego narodu Polska nie byłaby dzisiaj krajem niepodległym – mówił na uroczystościach szef Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz.

– Dzisiaj znów nie mamy pewnych czasów, za wschodnią granicą cały czas wzrasta napięcie, ale już za moment na naszych granicach pojawią się nasi sojusznicy. Dzisiaj nie jesteśmy sami, ale to też nie zwalnia nas z tego, żeby myśleć o naszym bezpieczeństwie. Konieczne jest zwiększenie liczebności polskiej armii, dlatego tworzony jest piąty rodzaj sił zbrojnych - obrona terytorialna. […] Wszystkich zachęcam do wzięcia udziału w tym wielkim wydarzeniu tak, żebyśmy mogli zjednoczyć się w poczuciu bezpieczeństwa. (…) Zwracam się bezpośrednio do naszych kombatantów i chylę czoła, bo to Wy jesteście łącznikami między naszymi bohaterskimi przodkami, między tą historią, zwycięską dla Polski, a czasami dzisiejszymi, to dzięki Wam możemy przywracać tradycję polskiego żołnierza, polskiego oręża i polskich wielkich zwycięskich bitew.

REKLAMA

Dyrektor Bartłomiej Misiewicz, w imieniu ministra obrony narodowej, swoim własnym oraz całego Wojska Polskiego złożył podziękowania wszystkim obecnym na uroczystości za to, że: – Dzisiaj tutaj wszyscy jesteśmy, za to, że oddajecie pamięć naszym bohaterom, bo tylko w ten sposób jednoczymy się w poczuciu tradycji, walki o naszą niepodległość i suwerenność – powiedział na zakończenie wystąpienia B. Misiewicz.

Obchody, w których udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, władz samorządowych oraz służb mundurowych, rozpoczęła uroczysta polowa msza święta w intencji poległych, celebrowana przez księdza dr. Janusza Kochańskiego, po której nastąpił Apel Pamięci oraz złożenie wieńców pod pomnikiem poświęconym bohaterskim żołnierzom 18 Dywizji Piechoty poległym w boju z bolszewikami.

Uroczystości zakończyło widowisko historyczne „Sarnowa Góra 1920”, które honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Inscenizacja bitwy została zorganizowana po raz piaty przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 79 Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy oraz Urząd Gminy Sońsk. Wzięło w niej udział ponad 19 grup i stowarzyszeń rekonstrukcyjnych, historyczne pojazdy, m.in. samochód pancerny Ruso-bałt, czołg Renault FT 17 oraz armata tzw. prawosławna wz. 1902.

Bitwa pod Sarnową Górą była jedną z ważniejszych potyczek na północnym Mazowszu podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Zmagania pod Sarnową Górą trwały od 16 do 18.08.1920 roku. Mimo przeważających sił wroga zostały zwieńczone sukcesem, przez co zapobiegły przełamaniu skrzydła 5 Armii, umożliwiając generałowi Władysławowi Sikorskiemu prowadzenie natarcia na Nasielsk – Pułtusk. Bitwa pod Sarnową Górą została uhonorowana tablicą pamiątkową na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie "SARNOWA GÓRA pod CIECHANOWEM 16 - 20 VIII 1920".

Źródło: MON 

red. PZ

autor zdjęć: ppłk Marek Pietrzak/MON

dodaj komentarz

komentarze


Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
 
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Druga kariera byłych żołnierzy
Polak z Medalem NATO
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Polsko-amerykańska współpraca
Medycy po unitarce
Zaplecze dla Rosomaków
16 Dywizja najlepsza!
Kabina do zadań specjalnych
Ogień w natarciu
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
„Aviation Detachment” w Łasku
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
F-16 kończą misję w Estonii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Ukraiński kurs na Zachód
Kaprale po Legii Akademickiej
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ochotnik do Auschwitz
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Laserowa artyleria US Army
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Wojsko przeciw wirusowi
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szybciej do wojska
Defender 2020: Symulator Pioruna
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Szybsza droga do armii zawodowej
Zamek na poligonie
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Wybuchowa edukacja
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kraby kontra okręt
Bohaterska obrona wzgórza 385
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Święto terytorialsów
Komisje sejmowe o umowie z USA
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Nowe sanitarki dla wojska
Dodatki dla specjalsów po nowemu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO