moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kierunek Kielce

Ponad pół tysiąca wystawców zapowiedziało swój udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Najnowszy sprzęt i uzbrojenie zaprezentują nie tylko czołowi producenci z Polski, lecz także światowi giganci przemysłu zbrojeniowego. Kieleckie targi rozpoczynają się za niespełna dwa tygodnie.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to po paryskim salonie Eurosatory i londyńskim DSEi jedna z trzech największych wystaw zbrojeniowych w Europie. Potwierdzają to liczby. W ubiegłym roku do Polski przyjechało prawie 600 wystawców, z czego aż 250 to były firmy spoza Polski. Najwięcej ze Stanów Zjednoczonych – 46, Niemiec – 35 i Francji – 22. To rekord w historii kieleckiej imprezy. Podobnie jak liczba osób, które zwiedziły wystawę – ponad 22 tysiące.

Czy w tym roku zostanie pobity kolejny rekord? Organizatorzy kieleckiej wystawy zapowiadają, że dokładają wszelkich starań, aby przynajmniej dorównać ubiegłorocznym wynikom. Choć do imprezy zostały niecałe dwa tygodnie, swój udział zapowiedziało już ponad 500 firm, w tym światowi giganci: Kongsberg Defence & Aerospace AS, Nammo AS, Bell Helicopter Textron Inc., ThyssenKrupp Marine Systems GmbH, MBDA, Raytheon, Lockheed Martin Corporation i Saab Technologies.

REKLAMA

Kielce – szansa dla armii, szansa dla producentów

Przedstawiciele zagranicznej zbrojeniówki podkreślają, że MSPO to dla nich szansa na nawiązanie współpracy z polską armią. Ale nie tylko. Światowi giganci liczą także na kontakty z naszym przemysłem, nie tylko obronnym. – Dzięki obecności na MSPO mamy możliwość spotkać się z polskimi partnerami i firmami, z którymi współpracujemy. To może dać początek wspólnym projektom, co w przyszłości przełoży się na nowe miejsca pracy i transfer technologii do Polski – mówił John Neilson, dyrektor ds. komunikacji Lockheeda Martina Corporation, jednego z czołowych przedstawicieli przemysłu obronnego.

Wiele wskazuje na to, że tak jak rok temu, także i na XXIV MSPO zagraniczne firmy skoncentrują się na programie „Kruk”, czyli nowych śmigłowców uderzeniowych, które mają zastąpić wyeksploatowane maszyny Mi-24. Konstrukcje tej klasy pokażą w Kielcach: Turcy – T129, Francuzi – Tiger oraz Amerykanie – najprawdopodobniej będą to zarówno AH64 Apache, jak i AH-1Z Viper. Oprócz maszyn stricte bojowych na MSPO będzie można zobaczyć również śmigłowce wielozadaniowe.

PGZ na czele

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, najwięcej będzie jednak firm krajowych. Do tej pory zgłosiło się ich już ponad 300. Największe stoisko zorganizuje Polska Grupa Zbrojeniowa, która została na cztery lata partnerem strategicznym targów. Wszystkie spółki należące do holdingu zaprezentują w Kielcach swoje wyroby. Wśród nich będą m.in.: Fabryka Broni „Łucznik”– Radom, PCO, Huta Stalowa Woli czy Rosomak SA. Na MSPO zobaczymy więc najnowsze wersje Rosomaków, w tym rozpoznawczą, armatohaubicę Kryl oraz być może również model (w skali 1:1) bojowego wozu piechoty Borsuk. Targi będą również okazją do zaprezentowania oferty firm, które niedawno stały się częścią PGZ, jak uratowany przed likwidacją Autosan.

Wystawa Sił Zbrojnych RP

Na targach będzie można zwiedzić wystawę Sił Zbrojnych RP „Kierunek – Nowoczesność”. Na kilkudziesięciu tysiącach metrów kwadratowych wojsko zaprezentuje najnowsze uzbrojenie i specjalistyczne wyposażenie rodzimych wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz sił specjalnych. Będą więc m.in. czołgi Leopard 2, kilka wersji kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, samobieżna armatohaubica Krab, automatyczny moździerz Rak, pojazdy inżynieryjne i logistyczne, a także roboty pirotechniczne i zwiadowcze drony.

Nowością tegorocznych targów będzie obecność przedstawicieli Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz stoisko organizacji proobronnych, zorganizowane przez Biuro ds. Proobronnych.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach swoje podwoje otworzy 6 września o godzinie 10.00. Impreza potrwa do 9 września, do godziny 15.00.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MSPO

dodaj komentarz

komentarze


Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
 
Koniec kijowskiego snu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Online z mistrzami sportu
MON nie wycofuje się z MSPO
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Co z tegorocznym MSPO?
Głos (z) płonącej Warszawy
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Agent w generalskich szlifach
Transportery płyną na drugi brzeg
„Spartan” znów na Mazurach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
F-16 kończą misję w Estonii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Terytorialsi nie stracą dodatku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Anakonda” rusza na poligony
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
NATO walczy z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Widzieć i nie być widzianym
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Harpun” do walki
Wojsko przeciw wirusowi
Na misjach święta inne niż zwykle
Obradowała Rada Gabinetowa
Święto żołnierzy służących na misjach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Nowy wiceminister w MON
Białe noce podhalańczyków
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Specjalsi świętują
Sukcesy sportowców w mundurach
Ćwiczenia z torpedą
„Ratownik” od nowa
Trzeba rozbić to więzienie!
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Mercedes nie tylko do holowania
Polskie porty bardziej otwarte
Prawdziwi wojownicy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na wakacje z WOT
Morskie początki „Anakondy”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO