moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Czytelnicy polski-zbrojnej.pl wybrali najlepsze filmy o wojnie

Ten temat wywołał wśród Was, czytelników polski-zbrojnej.pl, prawdziwą burzę! Gdy zaproponowaliśmy stworzenie rankingu filmów o wojnie, spodziewaliśmy się, że propozycji będzie dużo, ale i tak nas zaskoczyliście. Zgłosiliście niemal dwieście tytułów. Najwięcej Waszych głosów zdobyły dwa filmy: „Szeregowiec Ryan” oraz „Karbala”.


Podczas tworzenia rankingu filmów wojennych mogliśmy wziąć pod uwagę wyłącznie zgłoszenia, które otrzymaliśmy drogą mailową, bo tak zakładał regulamin konkursu. Choć przeczytaliśmy też wszystkie komentarze zamieszczone na naszym fanpage’u oraz na stronie internetowej. Wśród zgłaszanych propozycji znalazły się zarówno filmy, które weszły już do kanonu światowego kina (np. „Czas apokalipsy” Francisa Coppoli czy „Łowca jeleni” Michaela Cimino), jak i współczesne produkcje (m.in. „Snajper” Clinta Eastwooda czy „Bękarty wojny” Quentina Tarantino).


Pierwsze miejsce w rankingu zajęły dwa filmy: amerykański „Szeregowiec Ryan” Stevena Spielberga oraz polska „Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza. Film Spielberga – jak wynika z Waszych uzasadnień - cenicie przede wszystkim za to, że ukształtował w Was szacunek do żołnierzy, ale też pokazał, że wojna niesie ze sobą śmierć i zniszczenie. „Wybrałem ten film dlatego, że zmusił mnie do refleksji nad tym, jak straszna jest wojna. Zdałem sobie wówczas sprawę, że bycie żołnierzem to nie jest sielanka, a straszna rzeczywistość na polu walki” - napisał Piotr Bartman, jeden z naszych czytelników. Inny uczestnik zabawy, Adam Wańkowski, zauważył, że „Szeregowiec Ryan” „pokazuje , że zostając żołnierzem, wchodzi się do wspólnoty ludzi, którzy w ciężkich chwilach wspierają się wzajemnie i są dla siebie jak rodzina". 

Na równi z obrazem Spielberga postawiliście „Karbalę”, polski film o obronie City Hall w Iraku. Pisaliście, że to „pierwszy dobry polski film o współczesnym konflikcie zbrojnym”. Doceniliście ciekawą historię i to, że dzięki tej opowieści Polacy dowiedzieli się o żołnierzach bohaterach, którzy w 2004 roku bronili ratusza w irackiej Karbali. Film nakręcił Krzysztof Łukasiewicz, a konsultantem na planie był ppłk Grzegorz Kaliciak, który dowodził wówczas polskimi żołnierzami (gra go Bartłomiej Topa).

Na następnym miejscu w rankingu znalazł się „Helikopter w ogniu” Ridleya Scotta. "Niesamowity klimat, efekty specjalne i akcja filmu nie pozwalają oderwać się od niego nawet na chwilę" - przekonywał Dominik Pietruszka. Trzecie miejsce zajęły ex æquo filmy – „Furia” Davida Ayera oraz „Snajper” Clinta Eastwooda. Na czwartym miejscu znalazły się aż trzy produkcje: „Wróg u bram” Jeana-Jacquesa Annauda, „9 kompania” Fiodora Bondarczuka i „Ocalony” Petera Berga.

Wśród 30 propozycji, które zgłosiliście za pośrednictwem e-maili, znalazły się też m.in. „Łowca jeleni” Michaela Cimino, „Czas apokalipsy” Francisa Coppoli, a także „Róża” Wojciecha Smarzowskiego czy „Krzyżacy” Aleksandra Forda.

Spośród uczestników naszej zabawy wybraliśmy trzy osoby, których wypowiedzi najbardziej nam się spodobały. Nagrody – wydany na płycie CD serial „Czas honoru” – trafią do: Agnieszki Cisowskiej (zagłosowała na „Helikopter w ogniu”), mjr. Marcina Matczaka (wybrał „Czas apokalipsy”) i Michała Kropkowskiego (typował „Zielone berety”, „Hamburger Hill” i „Krzyżaków").

 

Dziękujemy wszystkim za udział w zabawie. Już wkrótce kolejny filmowy konkurs. Bądźcie czujni!

KE

dodaj komentarz

komentarze

~Wiezczuciel
1472613780
Trochę smutno bo brakuje klasyków. Poza wspomnianymi w tekście i przez Flan'a, gdzie jest np. "O jeden most za daleko", "Tora, Tora, Tora" czy "Das Boot" ?
E1-B8-DA-E7
~Flan
1472539560
Serio? Czyżby nikt nie znał filmu "Byliśmy Żołnierzami"? Czy on ma zbyt niskie noty na portalu o filmach, aby większa liczba ludzi go zobaczyła? Ja byłem pewien, że "Szeregowiec Ryan" Będzie wysoko, ale niespodziewałem się że "we were soldiers" w ogóle się nie załapie. Także nie dziwi mnie brak filmu "Leon survivor" (tł. "Ocalony"), to również jest bardzo dobry film, lecz mało popularny, a szkoda ! Dodając, to przypomniał mi sie film "Pianista", który też zbiera wysokie noty, ale też go tutaj zabrakło.
8A-E3-6D-49

Następca RPG-7
 
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Studia on-line w Szkole Orląt
Wojskowi medycy w gotowości
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Koronawirus na wojskowej uczelni
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Nowy wiceminister w MON
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Iran uderza w USA
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Testy radarów dla Wisły
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
We Are All Darfur
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Medycy WOT kontra COVID-19
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Rakiety w celu
Sukcesy sportowców w mundurach
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Zryw kościuszkowski
Logistycy transportują środki ochronne
Dwa oblicza agenta wywiadu
Edukacja na platformie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Saperzy w walce z Covid-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Arsenał Iranu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Poprad w kolejnej jednostce
PGZ pomaga w walce z epidemią
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Obradowała Rada Gabinetowa
Sześć dekad pod wirnikiem
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Trzy cele na ścieżce
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Dowodzę najlepszymi
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Ochotnik do Polski
Policja i wojsko kontra COVID-19
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Rozkaz – „rozładować” więzienia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO