moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmechanizowani wrócili z operacji „Assurance Measures”

Mogliśmy sprawdzić się w różnym terenie. Poligony na Litwie są zbliżone do naszych, ale szkolenie w Estonii było bardzo wyczerpujące – mówi kpt. Krzysztof Ilnicki, dowódca kompanii 17 Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze z Wędrzyna ćwiczyli trzy miesiące w krajach nadbałtyckich. Podczas operacji „Assurance Measures” taktykę trenowali m.in. na terenie byłej kopalni.

Prawie 150 żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej na zagraniczne szkolenie wyruszyło na początku czerwca. Wojskowi z 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich wzięli udział w natowskiej operacji „Assurance Measures”. W czerwcu ćwiczyli na Łotwie, w lipcu – w Estonii, a sierpień spędzili na Litwie. Podczas szkoleniowego tournée każdy z kilkunastu polskich Rosomaków przejechał ponad 4500 km, żołnierze wykorzystali w sumie ok. 25 t amunicji bojowej i ćwiczebnej. – Nasza długa misja dobiegła końca. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności – podkreśla kpt. Krzysztof Ilnicki, dowódca kompanii.

REKLAMA

Rosomaki, Bradleye, Abramsy

– Powinnością każdego żołnierza jest wykonywanie zadań w miejscu, gdzie jest on potrzebny. Sytuacja na wschodzie Europy spowodowała, że szkolicie się razem z wojskami z Litwy, Łotwy i Estonii. To odpowiedzialna misja, wypełniacie ją bardzo dobrze – mówił gen. Mirosław Różański, który z okazji święta Wojska Polskiego odwiedził polskich żołnierzy za granicą.

Na poligon w miejscowości Rukla (okręg kowieński) Polacy dotarli 1 sierpnia. Razem z nimi przybyło 14 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, wóz ewakuacji medycznej i Rosmaki w wersji rozpoznawczej. Szkolenie żołnierze rozpoczęli z pododdziałami litewskimi i amerykańskimi. – Mieliśmy ze sobą m.in. karabinki Beryl, karabiny maszynowe i wyborowe oraz granatniki ręczne. Organizowaliśmy tzw. kierowanie ogniem, strzelania dynamiczne i statyczne. Oprócz tego przeszliśmy intensywny trening z taktyki – mówi dowódca kompanii.

Polacy wzięli udział także w rozgrywanych na Litwie manewrach „Strong Huzar ’16”. Uczestniczyło w nich w sumie 2,5 tys. żołnierzy. Wojskowi mieli do dyspozycji różnego rodzaju sprzęt, m.in. polskie KTO Rosomak, amerykańskie wozy Bradley i czołgi M-1 Abrams, litewskie transportery M-113 oraz Hummery. – Podczas ćwiczeń nasi żołnierze dołączyli do litewskiego batalionu ułanów. Mieli przeciwstawić się Litwinom, którzy działali wspólnie z kompanią amerykańską wyposażoną w wozy Bradley – opowiada por. Dorota Kusiak, oficer prasowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Oczy i uszy otwarte

– To szkolenie było przykładem świetnego współdziałania. Nasi żołnierze nie tylko wykonywali zadania stawiane przez Litwinów. Braliśmy też udział w części planistycznej manewrów, a potem razem działaliśmy w polu. Wymienialiśmy się pomysłami, poznawaliśmy taktykę stosowaną przez sojusznicze pododdziały – mówi kpt. Ilnicki.

W czasie zajęć taktycznych żołnierze korzystali z systemu symulacji Miles. Do ich umundurowania i wyposażenia przypięto specjalne czujniki, a do broni dołączono laserowe promienniki, które działają podczas strzelania ślepą amunicją. Gdy żołnierz został trafiony, urządzenie wydawało głośny dźwięk. – Szkolenie z Litwinami uzmysłowiło moim podwładnym, że nie należy lekceważyć lekkiej piechoty. Pododdziały te wyposażone w broń przeciwpancerną mogą być dla nas śmiertelnym zagrożeniem – dodaje.

Zanim jednak rozpoczął się trening na Litwie, wojskowi przeszli szkolenia na Łotwie oraz w Estonii. Na poligonie w łotewskim w Adazi wzięli udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Saber Strike ’16”. Polska kompania zmotoryzowana działała wówczas wspólnie z łotewskim plutonem przeciwpancernym oraz Amerykanami. – W trakcie trzymiesięcznych manewrów mogliśmy sprawdzić swoje siły w różnych warunkach terenowych. Czasami było to ogromne wyzwanie – opowiada dowódca polskich żołnierzy. – Bo o ile tereny poligonowe na Litwie są zbliżone do naszych, o tyle w Estonii zupełnie inne i szkolenie tam było bardzo wyczerpujące – dodaje.

Strzelcy konni trenowali taktykę w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się kopalnia odkrywkowa. Poruszali się kilkukilometrowymi ścieżkami, które niejednokrotnie były pokryte skałami, zalane wodą albo gęsto zalesione. – To sprawdzian zwłaszcza dla kierowców Rosomaków, którzy musieli czasami wykonywać niemal akrobatyczne manewry – opisuje dowódca.

Trzy dni w podróży

Żołnierze 17 Brygady przyznają, że szkolenie poza granicami kraju to dla nich cenna lekcja. Przede wszystkim dlatego, że mogli przećwiczyć zasady współdziałania z innymi wojskami. – Poznaliśmy taktykę stosowaną przez sojuszników, wypróbowaliśmy ich wyposażenie i uzbrojenie. Zobaczyliśmy, jak strzela amerykańska artyleria, mogliśmy też porównać Rosomaki z transporterami Stryker – opowiada kpt. Ilnicki. – I co ciekawe, okazało się, że KTO nie tylko ustępuje słynnej amerykańskiej konstrukcji, ale nawet ją przewyższa o klasę. Jest szybszy, cichszy, pokonuje z łatwością trudny teren, a przede wszystkim ma lepszy system kierowania ogniem – wylicza.

Celem manewrów „Assurance Measures” było wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Polscy żołnierze w krajach nadbałtyckich ćwiczyli od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: plut. Patryk Cieliński

dodaj komentarz

komentarze

~MedalforSwagier
1472809860
Mam małą prywatę. Jak będziecie na Łotwie to zapytajcie o te zamki od działa z ORP "Orzeł" które to zostały u nich po ucieczce. Jak mają niech oddadzą.
43-23-9A-E4

Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
 
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na misjach święta inne niż zwykle
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Dla odważnych i walecznych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Chemicy do zadań specjalnych
Amerykanie odmładzają F-16
Szarża „Hallerczyka”
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Amerykanie znów w Drawsku
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Tak się zostaje prymusem
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Cud Piłsudskiego
Not Contaminated With Routine
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Chwała powstańcom
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: misja
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Online z mistrzami sportu
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Skok na głęboką wodę
Polskie porty bardziej otwarte
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Strzelnice dla terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 kończą misję w Estonii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Polsko-amerykańska współpraca
Druga kadencja prezydenta Dudy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Trwała odporność terytorialsów
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Więcej celowników z PCO dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO