moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Northern Coasts” na Bałtyku

Śmigłowce próbowały pokrzyżować szyki okrętowi podwodnemu, który atakował fregaty z Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Z kolei niszczyciel min i trałowce poszukiwały ćwiczebnych ładunków rozmieszczonych w okolicach Kopenhagi. Podczas manewrów „Northern Coasts 2016” polscy żołnierze wykonali już pierwsze zadania.

Faza morska ćwiczeń rozpoczęła się w poniedziałek. Wówczas to port w Kopenhadze opuściły m.in.: korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz trzy trałowce OORP „Resko”, „Dąbie” i „Jamno”. Na razie trwa pierwsza część manewrów. Załogi poszczególnych okrętów mają poznać swoje możliwości i przygotować się do udziału w operacji zażegnania fikcyjnego kryzysu.

– Operujemy w pobliżu Kopenhagi. Z pokładu widzimy nawet most łączący Danię ze Szwecją. Ćwiczymy manewrowanie, odpieramy symulowane ataki z powietrza, poszukujemy też min ćwiczebnych, które rozstawili organizatorzy manewrów – mówi mat Sebastian Antoniewski z załogi ORP „Flaming”. Do ostatniego z zadań marynarze używają pojazdu podwodnego Gavia. Okazał się on niezwykle skuteczny, choćby podczas misji okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Jak podkreśla mat Antoniewski, sprawdza się i teraz. – Wczoraj udało nam się za jego pomocą namierzyć jedną z min – mówi. ORP „Flaming” działa w grupie z trzema trałowcami polskimi oraz szwedzkim HMS „Ven”. Towarzyszy im okręt wsparcia i dowodzenia z Łotwy LVNS „Virsaitis”.

REKLAMA

Pierwsze zadania ma też za sobą para śmigłowców Mi-14PŁ. W poniedziałek i wtorek maszyny startowały z bazy w Darłowie, po czym kierowały się nad akweny położone na południowy wschód od Bornholmu. – Pierwszego dnia współpracowaliśmy z niemieckim samolotem P-3 „Orion” – opowiada por. nawig. Krystian Gutkowski, oficer taktyczny w załodze „czternastki”. – Wrzucił on do wody imitator okrętu podwodnego, którego potem wspólnie poszukiwaliśmy – dodaje. Urządzenie jest zaprogramowane tak, by poruszało się w określonym obszarze. Jednak trasę i głębokość ustala samo. – Ze względu na niewielkie rozmiary stosunkowo trudno je namierzyć. Tym razem udało się to załodze „Oriona”, jeden zaś z naszych śmigłowców przeprowadził symulowany atak torpedowy – wyjaśnia por. Gutkowski.

Drugiego dnia polskie śmigłowce współdziałały już z realnymi okrętami. – Trzy fregaty: hiszpańska SPS „Mendez Nunez”, portugalska SPS „Alvares Cabral” oraz belgijska BNS „Leopold I” usiłowały przejść przez akwen, na którym pojawił się szwedzki okręt podwodny typu Gotland – mówi por. Gutkowski. – Fregaty próbowały zawczasu go namierzyć, używając stacji holowanych. Jednocześnie meldunki o jego obecności wysyłał do nas amerykański samolot P-8 „Poseidon” – tłumaczy. Do poszukiwania okrętu podwodnego para „czternastek” używała opuszczanych stacji hydroakustycznych, samolot zaś wrzucał do wody pławy zbierające dźwięki. – Wynikało to z podziału ról, który zwykle obowiązuje w tego typu przypadkach – podkreśla por. Gutkowski i dodaje, że ostatecznie polskim lotnikom udało się „złapać kontakt” z nieprzyjacielską jednostką.

Do kolejnych zadań śmigłowce wyruszą z Darłowa jutro. Tymczasem okręty powoli będą się przemieszczać w rejon, gdzie rozpocznie się zasadnicza faza operacji. Zgodnie z planem powinno to nastąpić 9 września.

Ćwiczenia „Northern Coasts” są organizowane na Bałtyku od 2007 roku. W tym roku bierze w nich udział 38 okrętów oraz lotnictwo morskie z krajów NATO, a także z krajów współpracujących z Sojuszem. Scenariusz zakłada konflikt wywołany zajęciem Bornholmu przez fikcyjne państwo Jumus wspierane przez Sarkę. W odpowiedzi ONZ wyda rezolucję, na podstawie której siły międzynarodowe będą dążyć do deeskalacji napięcia i przywrócenia status quo. Manewry potrwają do połowy września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak, mat Sebastian Antoniewski

dodaj komentarz

komentarze


Ochotnik do Auschwitz
 
Wybuchowa edukacja
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wojsko przeciw wirusowi
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Medycy po unitarce
Święto terytorialsów
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Polak z Medalem NATO
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Mordercza obrona Warszawy
F-16 kończą misję w Estonii
Sonary dla śmigłowców ZOP
Laserowa artyleria US Army
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Zaplecze dla Rosomaków
Druga kariera byłych żołnierzy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Ogień w natarciu
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
„Aviation Detachment” w Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
„Kaper” przeciw terrorystom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Ukraiński kurs na Zachód
Komisje sejmowe o umowie z USA
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Kraby kontra okręt
16 Dywizja najlepsza!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Szybciej do wojska
Marynarski Katyń
Nowe sanitarki dla wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO