moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Northern Coasts” na Bałtyku

Śmigłowce próbowały pokrzyżować szyki okrętowi podwodnemu, który atakował fregaty z Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Z kolei niszczyciel min i trałowce poszukiwały ćwiczebnych ładunków rozmieszczonych w okolicach Kopenhagi. Podczas manewrów „Northern Coasts 2016” polscy żołnierze wykonali już pierwsze zadania.

Faza morska ćwiczeń rozpoczęła się w poniedziałek. Wówczas to port w Kopenhadze opuściły m.in.: korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP „Kaszub”, niszczyciel min ORP „Flaming” oraz trzy trałowce OORP „Resko”, „Dąbie” i „Jamno”. Na razie trwa pierwsza część manewrów. Załogi poszczególnych okrętów mają poznać swoje możliwości i przygotować się do udziału w operacji zażegnania fikcyjnego kryzysu.

– Operujemy w pobliżu Kopenhagi. Z pokładu widzimy nawet most łączący Danię ze Szwecją. Ćwiczymy manewrowanie, odpieramy symulowane ataki z powietrza, poszukujemy też min ćwiczebnych, które rozstawili organizatorzy manewrów – mówi mat Sebastian Antoniewski z załogi ORP „Flaming”. Do ostatniego z zadań marynarze używają pojazdu podwodnego Gavia. Okazał się on niezwykle skuteczny, choćby podczas misji okrętu w Stałym Zespole Sił Obrony Przeciwminowej NATO. Jak podkreśla mat Antoniewski, sprawdza się i teraz. – Wczoraj udało nam się za jego pomocą namierzyć jedną z min – mówi. ORP „Flaming” działa w grupie z trzema trałowcami polskimi oraz szwedzkim HMS „Ven”. Towarzyszy im okręt wsparcia i dowodzenia z Łotwy LVNS „Virsaitis”.

Pierwsze zadania ma też za sobą para śmigłowców Mi-14PŁ. W poniedziałek i wtorek maszyny startowały z bazy w Darłowie, po czym kierowały się nad akweny położone na południowy wschód od Bornholmu. – Pierwszego dnia współpracowaliśmy z niemieckim samolotem P-3 „Orion” – opowiada por. nawig. Krystian Gutkowski, oficer taktyczny w załodze „czternastki”. – Wrzucił on do wody imitator okrętu podwodnego, którego potem wspólnie poszukiwaliśmy – dodaje. Urządzenie jest zaprogramowane tak, by poruszało się w określonym obszarze. Jednak trasę i głębokość ustala samo. – Ze względu na niewielkie rozmiary stosunkowo trudno je namierzyć. Tym razem udało się to załodze „Oriona”, jeden zaś z naszych śmigłowców przeprowadził symulowany atak torpedowy – wyjaśnia por. Gutkowski.

Drugiego dnia polskie śmigłowce współdziałały już z realnymi okrętami. – Trzy fregaty: hiszpańska SPS „Mendez Nunez”, portugalska SPS „Alvares Cabral” oraz belgijska BNS „Leopold I” usiłowały przejść przez akwen, na którym pojawił się szwedzki okręt podwodny typu Gotland – mówi por. Gutkowski. – Fregaty próbowały zawczasu go namierzyć, używając stacji holowanych. Jednocześnie meldunki o jego obecności wysyłał do nas amerykański samolot P-8 „Poseidon” – tłumaczy. Do poszukiwania okrętu podwodnego para „czternastek” używała opuszczanych stacji hydroakustycznych, samolot zaś wrzucał do wody pławy zbierające dźwięki. – Wynikało to z podziału ról, który zwykle obowiązuje w tego typu przypadkach – podkreśla por. Gutkowski i dodaje, że ostatecznie polskim lotnikom udało się „złapać kontakt” z nieprzyjacielską jednostką.

Do kolejnych zadań śmigłowce wyruszą z Darłowa jutro. Tymczasem okręty powoli będą się przemieszczać w rejon, gdzie rozpocznie się zasadnicza faza operacji. Zgodnie z planem powinno to nastąpić 9 września.

Ćwiczenia „Northern Coasts” są organizowane na Bałtyku od 2007 roku. W tym roku bierze w nich udział 38 okrętów oraz lotnictwo morskie z krajów NATO, a także z krajów współpracujących z Sojuszem. Scenariusz zakłada konflikt wywołany zajęciem Bornholmu przez fikcyjne państwo Jumus wspierane przez Sarkę. W odpowiedzi ONZ wyda rezolucję, na podstawie której siły międzynarodowe będą dążyć do deeskalacji napięcia i przywrócenia status quo. Manewry potrwają do połowy września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak, mat Sebastian Antoniewski

dodaj komentarz

komentarze


Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
 
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Paczki dla kresowiaków
Trudna droga
Artyleryjska interoperacyjność
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Gorące obrady NATO w Londynie
Z archiwum „Szarego”
Leopardy na Podkarpaciu
The Army Enters the Frame
Trzy filary wojny minowej
Razem się szkolą, razem walczą
Wojsko na święta
Głosuj na wojskowego sportowca roku
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Klucz do dobrych relacji
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Nowe laboratorium WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Klasy wojskowe po nowemu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Polska pod kontrolą armii
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Kto zostawia ślady w sieci
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Amunicja i miny dla armii
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Szwedzki baypass przed „Orką”
AMW poleca się na święta
Los Polski naszym losem
Gotowi na misję
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Unwanted Treaty
Ostre strzelanie artylerzystów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Błyskawiczna reakcja
Jak gra dowódca, grają wszyscy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO