moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odkrywanie Ameryki

Jeden z moich kolegów po fachu decyzję Ministerstwa Obrony Narodowej o wysłaniu do rządu Stanów Zjednoczonych „Letter of Request” w sprawie Patriotów i jednocześnie zapytania do konkurencji, co ma w ofercie, podsumował słowami „genialny gambit”. I choć się z nim zgadzam, to jednocześnie dziwię, że normalną politykę negocjacyjną sprowadził do miana „niezwyczajności”. Może to efekt ostatnich ośmiu lat MON-owskiej polityki zakupowej?

Nie jestem na tyle naiwny, by nie zdawać sobie sprawy, że kupowanie za ogromne pieniądze wojskowego wyposażenia i uzbrojenia nie jest tym samym, czym kupowanie samochodu lub domu. Kiedy wybieram auto, którym będę woził dzieci do szkoły, nie myślę o tym, że dołączę do grona użytkowników marki „A” czy „B”. Nie muszę też kalkulować, czy nawiążę polityczne sojusze, które przełożą się na zwiększenie mojego bezpieczeństwa. A tak właśnie jest w przypadku zakupów dla wojska: czołgów, samolotów, śmigłowców czy dronów. Szczególnie jeśli transakcja odbywa się w ramach międzypaństwowej umowy, gdy rząd danego kraju przejmuje od przemysłu rolę gwaranta wykonania umowy właściwie i terminowo. Oczywiście, każde państwo może kupić uzbrojenie bezpośrednio od producenta, ale wtedy wymiar „polityczny” umowy jest na zupełnie innym poziomie.

Polska, decydując jakiś czas temu, że pozyska systemy Patriot od rządu USA, a nie od ich producenta, pokazała, że zależy jej na zacieśnianiu relacji z naszym największym i najsilniejszym sojusznikiem z NATO. I to był bardzo, bardzo dobry ruch. Oczywiście efekty są niepoliczalne. Ktoś może powiedzieć, że Amerykanie i tak umieściliby na wschodniej flance swoją ciężką brygadę. Ale – co podkreśla na przykład ambasador USA w Polsce – kupno Patriotów to wejście Polski do „rodziny”. To oznacza bliską, naprawdę bliską relację.

Resort obrony, informując o wysłaniu zapytania ofertowego („Letter of Request”) w sprawie Patriotów, zastrzegł, że nie zamyka rozmów z innymi producentami tego rodzaju sprzętu. Jeden z moich kolegów po fachu podsumował strategię MON-u słowami „genialny gambit”. Pewnie, to było sprytne. Z drugiej strony to przecież normalna polityka negocjacyjna, którą dziś postrzegamy jako „niezwyczajną”.

REKLAMA

MON przyznaje, że na żadnym etapie negocjacji w sprawie Patriotów nie chce być postawione pod ścianą. Słusznie. Skoro wydajemy około 7–8 mld dolarów, bo na tyle wiceminister Bartosz Kownacki wycenił system Wisła w oczekiwanej przez nas konfiguracji, mamy więcej niż prawo dyktować warunki. A posiadanie w „odwodzie” drugiego dostawcy tylko wzmacnia naszą pozycję negocjacyjną, a nie osłabia. Czynienie z tej oczywistości czegoś niezwykłego niestety pokazuje, do jakiego poziomu sprowadzono w ostatnich latach kupowanie sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Że jak się powiedziało zaledwie „A” i rozpoczęło negocjacje, to już wszystko „pozamiatane” i nawet gdy dostaniemy warunki kontraktu z kosmosu, to trzeba umowę podpisać. Nie, zdecydowanie nie trzeba. Jeśli na jakimś etapie pojawiają się wątpliwości, to zawsze, ale to zawsze interes Polski jest najważniejszy. Frazes? Być może, ale mam wrażenie, że dla niektórych to było i nadal jest odkrywanie Ameryki.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

dodaj komentarz

komentarze

~Piotr Kraczkowski
1474116600
Errata do mojego zdania: ***W najbliższych miesiącach rząd USA nie mogąc spłacić ok. 219 mld. dol. najpilniejszych długów ogłosi "finansowy stan wojenny", czyli zrobi coś podobnego, co w 1971r.*** ____oczywiście powinienem był napisać 219 bilionów dolarów, a nie miliardów. Senator z Partii Republikanie, Ron Paul, mówi o 219 trylionach, czyli w Europie bilionach. Zresztą wystarczy wpisać w You Tube hasło: colapse USA i dodać jako filtr last week, by otrzymać setki wypowiedzi różnych autorów tylko z ostatniego tygodnia. Co ciekawe załamanie dolara ma nastąpić wg niektórych pedantów dokładnie w moje urodziny, 27 września. :-) Ja za tym nie stoję :-)
E8-10-4E-76
~Piotr Kraczkowski
1474050360
*** Ale – co podkreśla na przykład ambasador USA w Polsce – kupno Patriotów to wejście Polski do „rodziny”. To oznacza bliską, naprawdę bliską relację.*** __Polacy nie zachowują się w zach. UE inaczej niż w USA - co to za "rodzina", w której jesteśmy pomiatani przy pomocy wiz? Niemcy mają 1000 razy lepsze stosunki z USA niż Polska ma lub będzie miała w dającej się przewidzieć przyszłości, są zwolnieni z wiz, ale ani nie kupują systemu Patriot, ani nie napadli na Irak, ani nie zrobili ze swej ojczyzny amerykańskiej izby tortur, co w przypadku Polski ujwanił światu raport komisji senatu USA. ___Na czym miałaby polegać ta "bliska, naprawdę bliska relacja"? We Wietnamie Płd. USA miały ponad mln. żołnierzy, sporo baz, kupę broni wszelkiego typu, a ok. 450.000 żołnierzy Płd. Wietnamu oddało życie jako towarzysze broni żołnierzy USA, bo USA w pisemnej umowie zagwarantowały, że nie dopuszczą do zajęcia sojusznika przez Wietnam Północny - to była jak najbardziej "bliska, naprawdę bliska relacja", a potem USA nie ewakuowały nawet rodzin oficerów i urzędników sojusznika do USA przekazując ich tym sposobem do komunistycznych więzień i obozów jako kolaborantów. Tego autor chce dla Polski? W najbliższych miesiącach rząd USA nie mogąc spłacić ok. 219 mld. dol. najpilniejszych długów ogłosi "finansowy stan wojenny", czyli zrobi coś podobnego, co w 1971r., gdy Nixon oświadczył zdumionym Europejczykom, że za swe papierowe dolary nie dostaną święcie przyrzeczonego złota. Ten "finansowy stan wojenny" (określenie senatora USA) może oznaczać np. zerekwirowanie przez rząd USA nawet 80% pieniędzy Amerykanów lub wyminanę dolara na nowego. To oczywiste, że taka obliczona na lekko 30 lat umowa na system Patriot z uwagi na dramatyczne zmiany gospodarcze w USA musi kosztować w drodze wstecznego dopasowania umowy może nawet 3 razy więcej niż początkowo podpisano. General Motors zainwestował w Opla tak samo jak Fiat lub Volkswagen, a zatem gdy Lockheed powiedział, że Opel był Offsetem za F-16, to tak jakgdyby uznał za Offset Kolumnę Zygmunta.
A5-A9-8A-D6
~sz.milcarek
1473798480
Komentarz na bardzo niskim poziomie i z merytorycznym błędem. Myślę, że Redakcję stać na więcej
8E-DE-88-8E

Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
 
Żołnierze w sztafecie pomocy
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Oficer jak biała karta...
Rakiety z Mesko w F-35
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Prezydent Duda jedzie do USA
Mały Katyń pod Augustowem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Brawurowe zagony motorowe
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Online z mistrzami sportu
Ochotnicy na ratunek
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kolejne Groty dla wojska
Emisariusz heroiczny
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Na misjach święta inne niż zwykle
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Ułańska szarża
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Krwawy Wołyń
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
PGZ będzie obecna na MSPO
Szkolenie wodne podhalańczyków
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Defender” – pracowity poligon saperów
Weterani znów staną na macie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kraby w Bolesławcu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Dogrywka „Defendera”
Odznaka dla ratowników pola walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO